Hamile kalmak için ne yapmalı?

Uzman SühaN

Administrator
Hamile kalmak için ne yapmalı?
hamile kalmak için bilgiler,kolay hamile kalmanın yolları,hızlı hamile kalmanın yolları,çabuk hamile kalmanın yolları,hamile kalmak için yapılması gerekenler,gebe kalma hakkında bilgiler


g.jpg


Hamilelik için birçok yol, yöntem olsada, yinede her çiftin ilk tercihi doğal yollarla hamile kalmaktır. Doğal yollarla hamile kalmak hem sonradan istenmeyen durumlara karşı çiftleri korur, hem de bazı çiftler çeşitli dini ya da kültürel inançlarından dolayı doğal yöntemler dışında hamileliği tercih etmiyorlar. Ki bu yöntemleri çeşitli tıbbi tedavi ve bazen de cerrahi yöntemler olarak özetleyebiliriz. Bazı genel kuralları takip ederek ve biraz da istek (ve cesaretle) doğal yollardan sağlıklı ve hızlı hamile kalmanın yolları öğrenilebilir.

1.Adım: Rahatlamayı öğrenmek – İşi kendi doğal akışına bırakmak
Stres kadında yumurtlama dönemini düzenleyen hormonları ve erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini etkileyen hormonları etkilemektedir. Özellikle yumurtlama döneminde bu konuya dikkat edilmeli, herhangi bir olumsuz durum yaratabilecek, özellikle stresi arttırabilecek ortamlardan uzak durulmalıdır. Yumurtlama döneminde hiçbir şeyi fazla kafaya takmamak, her şeyi hafife almak en doğrusudur. Mesele hamile kalmanın yolları olduğunda özellikle de çiftlerin kendi aralarında tartışmamaları gereklidir.

2.Adım: Kadının yumurtlama dönemini doğru olarak tespit edebilmesi
Yumurtlama döneminde salgılanan hormonları tespit edebilen çeşitli yumurtlama testleri mevcuttur. Bu testleri çalıştıran hormon Lüten Yapıcı Hormon adı verilen, kısaca LH olarak adlandırılan hormondur. Ve genel anlamıyla yumurtlamanın hemen öncesindeki anda bu hormonun en yüksek düzeyde olduğuna inanılmaktadır. Fakat bu hormon ön menopoz denilen dönemde de kanda çok yüksek olarak bulunabilmektedir. Bu yüzden kanda bu hormonun yüksek oranda bulunması tek başına yumurtlama için yeterli sebep ve hamile kalmanın yolları arasında görülmemelidir.

3.Adım: Sağlıklı ve dengeli beslenerek hamile kalmanın yolları
Bir çiftin hamileliği üzerinde en çok etkisi olan sebeplerden birisi de çiftlerin beslenme düzenleridir. Hem erkeğin hem de kadının vücutlarının ne kadar sağlıklı olduğu çok önemlidir. Proetin yönünden zengin ve lif oranı yüksek bir beslenme doğurganlığı da arttırır. Kadının vücut ağırlığında çok fazla dalgalanma olmadan sabit bir kiloda sağlıklı olarak beslenmesi yine doğurganlığın artışı ve sağlıklı hamile kalmanın yolları arasında en önemli etkenlerden birisidir. Çünkü kilodaki dalgalanmalar doğurganlık üzerinde çok önemli etkisi olan hormonların salınımını etkilemektedir. Yüksek oranda proteinle beslenen erkeklerde testesteron oranı artmaktadır. Ki bu da özellik boşalma anında spermleri taşıyan sıvının artmasına yardımcı olmaktadır.
 
Geri
Üst