Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Hamile kalmak için ne yapmalıyım?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Pek çok çift denemeye başladıktan ne kadar süre sonra gebe kalacağını merak eder. Gebelik kısa sürede gerçekleşmeyince de, herkesin (kendileri hariç) bir iki ayda gebe kalabildiği hissine kapılabilirler. Peki gerçekte gebe kalmak ne kadar zaman alır? Almanyada yapılan bir çalışmada gebe kalmaya karar veren ve gebe kalmak için vücut ısıartışı servikal mukus kalınlaşması gibi doğal yollarla yaklaşık ovulasyon günü belirlenmiş 346 kadın gözlemlenmiş ve aradan 5 yıl geçtikten sonra toplanan data irdelenerek aşağıdaki ilginç sonuçlara ulaşılmıştır.


  < Konu Resmi..>
  346 kadından 310 u gebe kalabilmiştir.

  Kalan 36 kadın (%10.4) gebe kalamamıştır. Bir aylık denemeden sonra %38 i gebe kalmıştır
  3 ay denemeden sonra %68 i gebe kalmıştır
  6 Ay denemeden sonra %81 i gebe kalmıştır
  12 aydan sonra gebe kalma oranı %92 olmuştur.
  Gebe kalamayanlar gurubun dışına çıkarıldığında ilk ayda %42 3. Ayda %75 6. Ayda %88ve 1 yılda %92 lik oranlar söz konusudur.
  Ayrı bir çalışmada gebe kalamayan %10 luk guruptan yarısının 36 ay içinde gebe kaldığı görülmüştür.
  %5 lik gebe kalamayan gurubun 4 yıldan sonra hala gebe kalamadığı ve tıbbi yardım almadan gebe kalmalarının imkansız olduğu belirlenmiştir.
  Sonuç olarak arkadaşlarınızın çoğunun birkaç ay içerisinde gebe kalabildiğini hissetmek bu çalışmaya göre istatistiki olarak da doğrudur. 6 aydır deniyor ve sonuç alamıyor iseniz vazgeçmeyin ve denemeye devam edin. Eğer 35 yaşın üzerinde iseniz ve altı aydır gebe kalamamış iseniz bir doktora gitmenizin zamanıdır.
  35 yaşın altında ve 6 aydır gebe kalamamış durumda iseniz bir süre daha bekleyebileceğiniz gibi ovulasyon zmanında ilşkide geçirilmiş 6 ay sonrasındada doktorunuzu araştırma yapmaya ikna edebilirsiniz. Ama eğer 1 yıldır denemeye rağmen gebe kalamıyor iseniz mutlaka hekime başvurmanız gerekir. Hele 2-3 yıldır bu durm söz konusu ise ne beklediğiniz merak konusu olabilir! Bazı çiftler bekleyerek umutlarını devam ettirmeyi tercih edebilirler ve bu duruma saygı duyulması gerekir ama unutulmaması gereken yaşla kısırlığın tedavisinin direkt etkilendiğidir.
  Bu nedenlerle zamanınızı boşa harcamamanızı , bir hekime görünmenizi ve eşinizi de test yaptırmaya ikna etmenizi öneririz.
  Ne zaman tıbbi yardım için başvurmalıyım?
  Eğer 35 yaşın altında bir yıldır ve 35 yaşın üzerinde altı aydır gebe kalamamış iseniz doktora gitme zamanınız geldi demektir. Tabii daha öncesinde belirgin bir sorun vaar ise bu süreyi daha öne çekmek gerekir.
  Bütün bu bilgilere rağmen bazı çiftlerin daha uzun süreler bekledikleri gözlenmektedir. Doktora başvurulmasa dahi temel bazı testleri yaptırmak çok önemli gebe kalamama nedenlerini ortaya çıkarabileceği gibi arştırmya başlanıldığında ortay çıkacak zaman kaybınıda aza indirebilir.
  Eğer sizin yada eşinizin gebe kalamamaya neden olabilecek risk faktörleri var ise , örneğin düzensiz adetler, endometriozis, Poliktik over hastalığı (PCO), cinsel temasla bulaşan hastalıklar gibi, sözü edilen süreleri beklemek yine anlamsız olur.
  Diğer yandan beklemek istemiyor ve belirgin bir sorunda görünmüyor ise en azından vücut ısısı ile yumurtlama günü belirleme yöntemi ile dahafazla gebe kalmaşansıolan günlerde zamanlı cinsel ilişki denenebilir.
  Yumurtlamam var ama buna rağmen gebe kalamıyorum. Neden?
  Düzgün adetleriniz olmasına ve zamanlı cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamıyor iseniz aklınızda bulundurmanız gereken önemli noktalar;
  Yaş
  Kadınlar için 45 yaşından sonra ve erkeler için 40 yaşından sonra gebe kalabilmek yada gebe bırakabilmek gecikebilirKadının yaşı sadece yumurtlama sıklığını değil kalitesini de etkiliyebilir. Her ay yumurtlamanıza rağmen yumurtlar ve hormonlar fertilizasyon için idealin altında olabilir.
  Erkek İnfertilitesi
  Kadının gebe kalabilecek olması gebelik için yetmeyebilir çünkü bu çift kişilik bir oyundur! İnfertil çiftlerin %30 u erkeğe bağlı nedenlerle %40 da hem erkeğe hem kadına bağlı nedenlerle gebe kalamamaktadır. Erkek infertilitesin semen incelemesi ile görülenler dışında belirtisi genellikle olmaz.
  Tüplerin kapalı olması ,endometriozis ve yapısal problemler
  Kadın infertilite nedenlerinin %30 u yumurtlama problemleri iken diğer yarısıda kapalı tüpler , endometriozis yada rahim içi problemlerdir. Düzgün adetleriniz olmasına rağmen bu olasılıklar nedeni ile yine de gebe kalamayabilirsiniz.
  Altta yatan tıbbi neden
  Erkekte yada kadında olası bir medikal sorunda infertiliteye neden olabilir. Örneğin tiroid hastalığı , diabet yada tanısı konulmamış cinsel temasla bulaşan hastalıklar infertiliteye neden olabilir.


   
Hamile kalmak için ne yapmalıyım? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamile Kalmak İçin Neler Yapmalıyız !

  Hamile Kalmak İçin Neler Yapmalıyız !

  hamile kalmak için neler yapılmalı hamilelik hamile kalmak için neler yemeliyiz resmi Sizlere hamile kalmak için uzmanların ağzından bikaç bilgi sunmak istiyorum. Çiflerin her gün boyunca ilişki içerisine girerseler ne gibi sorun olabilir ? Hergün ilişkiye girilmesi bir sorun teşkil etmez. Kimi bölgelerde sürekli ilişkiye giren çiftler var ve sağlıklı birşekilde çocukları oluyor....
 2. Hamile kalamıyorum hamile kalmak için ne yapmalıyım?

  Hamile kalamıyorum hamile kalmak için ne yapmalıyım?

  hamile kalmak için ne yapmalı,hamileliği engelleyen faktörler,gebeliği engelleyen faktörler,hamile kalamama,neden hamile kalamıyorum,hamile kalmak için neler yapmalıyım Hamile kalamama (gebe kalamama) probleminden bahsedebilmek için öncelikle bir çiftin yeterli sürede düzenli ve doğru cinsel ilişkiye girdiğinden emin olabilmek gerekir. Hamile kalamama yani kısırlık (infertilite) teşhisi...
 3. Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

  Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

  hamile kalmak için ne yapmalıyım,nasıl hamile kalınır,hamile kalmak için nelere dikkat etmeliyim,hamile kalamıyorum,hamile kalmak için yapılması gerekenler,gebe kalma hakkında bilgiler Fertijin Kadın Sağlığı Merkezi’nin Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, doğurganlık için kadın ve erkeğin dikkat etmesi gerekenleri açıkladı. Soru ve cevaplarla hamile kalmak için dikkat edilmesi...
 4. Hamile kalmak için ne yapmalı?

  Hamile kalmak için ne yapmalı?

  hamile kalmak için bilgiler,kolay hamile kalmanın yolları,hızlı hamile kalmanın yolları,çabuk hamile kalmanın yolları,hamile kalmak için yapılması gerekenler,gebe kalma hakkında bilgiler Hamilelik için birçok yol, yöntem olsada, yinede her çiftin ilk tercihi doğal yollarla hamile kalmaktır. Doğal yollarla hamile kalmak hem sonradan istenmeyen durumlara karşı çiftleri korur, hem de...
 5. Hamile kalmak için ne yapmalıyım?

  Hamile kalmak için ne yapmalıyım?

  hamile kalamıyorum,hamile kalmanın yolları,hamile kalmak için yapılması gerekenler,nasıl hamile kalınır,hamile kalmaya yardımcı bilgiler Adet döngüsü boyunca doğurganlık dönemlerinde rahim ağzından (serviks) gelen akıntının tipi ve miktarı, rahim ağzının biçimi ve kıvamı ile vücut sıcaklığında değişiklikler olur. 1- Rahim ağzından gelen akıntının tipi ve miktarı değişir. Vajinada (hazne)...

Sayfayı Paylaş