Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Hamile kalmak için ne zaman doktora gidilmeli?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Belki bir süredir gebe kalmaya çalışıyorsunuz veya belkide bir sorun olduğunu hissedip kısırlık testlerine başladınız. İşte bu noktada aklınıza gelen soruların cevaplarının bir kısmını burada bulabilirsiniz. Niçin gebe kalamıyorum?
  Uzun zamandır gebe kalmaya çalışıyorsunuz ama bir türlü olmuyor. Acaba yanlış olan ne? Tıbbi yardım almadan önce ne kadar daha bekmelisiniz? Bu bir kısırlık durumu olabilir mi? Bu bölümde bu sorularla ilgili cevapları bulacaksınız.
  Kısırlık belirtileri
  Pek çok çift için kısırlığın ilk belirtisi 1 yıldır korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamamadır. Düzenli adet görmeye sağlıklı bir sex yaşamına ve hiçbir risk faktörü taşımamaya rağmen bazı çiftler çocuk sahibi olabilememektedir.  < Konu Resmi..>


  Ne zaman tıbbi yardım almak gerekir?
  Belirgin bir sorun olmayan çiftler için 1 yıl bekledikten sonra kısırlık araştırmalarına ve tedavisine girişmek daha doğrudur. Ancak bazı çiftler için bir üreme sorunu olabileceğini düşündüren bulgular olduğunda bu bekleme süresine gerek yoktur. Aşağıda kendinize ve partnerinize sormanız gereken soruların bir kısmı listelenmiştir. Eğer bunlardan herhangi bir tanesine evet cevabını veriyorsanız tıbbi yardım almak için bir yıl beklemenize gerek yoktur:
  1) Düzensiz adetleriniz varmı?
  Düzensiz adet kısırlık için çok önemli bir belirti ve bulgudur. Eğer adetleriniz 24 günden az yada 35 günden çok sürelerde tekrarlıyor ise doktorunuza başvurmalısınız . düzensiz siklus yumurtlama ile ilgili problemlerin en önemli belirtisidir.
  2) Adet kanamalarınız aşırı az yada aşırı çok oluyormu ? kanamalar sırasında ağır kramplarınız var mı?
  3-7 gün arası adet kanamaları normal kabul edilebilir. Ancak kanamalar çok az yada çok ağır ise doktora başvurmak gerekir. Yine aynı şekilde kanamalar ağırlık, süre ve renk açısından aydan aya değişiklik gösteriyor ise ve ağır kramplar var ise bunlar da yine bir üreme problemi olabileceğini düşündüren bulgular olarak düşünülmelidir.
  3) Yaşınız 35 ten büyük mü?
  35 yaşın üzerindeki kadınlarda infertilite olasılığı gençlere göre daha yüksektir örneğin 30 yaşında ortlama bir kadının herhangi bir siklusda gebe kalma şansı %20 iken 4 0 yaş ve üzerinde bu şans %5 lere kadar düşer. Eğer 35 yaşın üzerinde ve korunmasız 6 ay cinsel ilişkiden sonra hala gebe kalamamış iseniz 1 yıla kadar beklemeden hekime başvurmalısınız.
  4) Eşinizin impotans yada ejekülasyon problemleri var mı?
  Erkek faktörüne bağlı kısırlık kolay anlaşılamayabilir. Sperm sayısı düşüklüğü ve hareketlilik azlığı gibi sorunlar ancak spermigram ile anlaşılabilir. Diğer bir deyişle bunlara bağlı sorunları kendi kendinize anlmanız mümkün değildir Fakat erkekte seksüel disfonksiyon kısırlık içinde önemli bir belirti olabilir.
  5 )Aşırı zayıf yada aşırı kilolu musunuz?
  Aşırı zayıf yada kilolu olmak infertilite sorununa neden olabilir. Aynı zamanda aşırı yada kötü beslenme yada şaırı egzersizde üreme sorunlarına yol açabilir. Zayıf yada kilolu olduğunuzu anlamak için BMI (Vücut kütle ağırlığı indeksinizi) hesaplamanız gerekebilir.
  6) 3 ten fazla düşüğünüz oldu mu?
  Infertilite genellikle gebe kalamama ile birlikte isede gebe kalmaya rağmen tekrarlayan düşükler yapmada infertilite olarak değerlendirilir. Düşük sık görülen bir olgu olduğu için (tüm gebeliklerin %10-20 si) doktorlar 3. cü düşüğe kadar bir ksırılık sorunu varlığına göre hareket etmezler.
  7) Sizin yada eşinizin diabet tiroid hastalığı hipertansiyon gibi kronik bir hastalığı var mı?
  Kronik hastalıklar ve tedavileri üreme sorunlarına neden olabilir. Şeker hastalığı , hipotiroidi üreme sorunlarına neden olabilir. İnsülin ,antidepresan ve tiroid hormonları kullanımı düzensiz adetlere neden olabilir. Bazı peptik ülser ilaçları yada hipertansiyon ilaçları dasperm üretimini etkileyerek erkek infertilitesine neden olabilmektedir.
  8) Siz yada eşiniz daha önceden bir kanser tedavisi gördü mü?
  Bazı kanser tedavileri, özellikle üreme organlarına yakın organlara radyoterapi gerektirenler erkek ve kadında infertiliteye neden olabilir.
  9) Eşinizin yada sizin daha önceden geçirilmiş bir cinsel temasla bulaşan hastalık hikayesi var mı?
  Cinsel temasla bulaşan hastalıklarda infertiliteye neden olabilir. Özellikle Klamidya ve gonere (bel soğukluğu) enfeksiyonları tüplerin tıkanmasına neden olarak gebeliği imkansız kılabileceği gibi dış gebeliğede neden olabilir. Klamidya ve gonere kadında bariz belirtiler göstermeyebildiği için infertilite araştırması sırasında bu hastalıklar için tarama yapmayı unutmamak gerekir.
  10) Eşiniz yada siz alkol yada sigara kullanıyor mu?
  Özellikle sigara ve aşırı alkol tüketimi hem kadını yumurtalık rezervini azaltarak hem erkeği sperm üretimini etkileyerek gebe kalamama ile karşı karşıya bırakabilir.


   
Hamile kalmak için ne zaman doktora gidilmeli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamile Kalmak İçin Neler Yapmalıyız !

  Hamile Kalmak İçin Neler Yapmalıyız !

  hamile kalmak için neler yapılmalı hamilelik hamile kalmak için neler yemeliyiz resmi Sizlere hamile kalmak için uzmanların ağzından bikaç bilgi sunmak istiyorum. Çiflerin her gün boyunca ilişki içerisine girerseler ne gibi sorun olabilir ? Hergün ilişkiye girilmesi bir sorun teşkil etmez. Kimi bölgelerde sürekli ilişkiye giren çiftler var ve sağlıklı birşekilde çocukları oluyor....
 2. Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

  Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

  hamile kalmak için ne yapmalıyım,nasıl hamile kalınır,hamile kalmak için nelere dikkat etmeliyim,hamile kalamıyorum,hamile kalmak için yapılması gerekenler,gebe kalma hakkında bilgiler Fertijin Kadın Sağlığı Merkezi’nin Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, doğurganlık için kadın ve erkeğin dikkat etmesi gerekenleri açıkladı. Soru ve cevaplarla hamile kalmak için dikkat edilmesi...
 3. Hamile kalmak için ne yapmalıyım?

  Hamile kalmak için ne yapmalıyım?

  Pek çok çift denemeye başladıktan ne kadar süre sonra gebe kalacağını merak eder. Gebelik kısa sürede gerçekleşmeyince de, herkesin (kendileri hariç) bir iki ayda gebe kalabildiği hissine kapılabilirler. Peki gerçekte gebe kalmak ne kadar zaman alır? Almanyada yapılan bir çalışmada gebe kalmaya karar veren ve gebe kalmak için vücut ısıartışı servikal mukus kalınlaşması gibi doğal yollarla...
 4. Hangi Günler Hamile Kalınır ?

  Hangi Günler Hamile Kalınır ?

  Planlı hamilelik özellikle kariyer yapma çabasındaki çalışan çiftler için büyük önem taşıyor. Günümüz koşulları hemen hemen her alanda olduğu gibi bebek sahibi olma konusunda da plan yapmayı gerektiriyor. Ama kararı verince bebek de hemen gelmiyor. Aylarca çaba! sarf edildiği halde ve klinik olarak hiçbir sorun bulunmamasına rağmen, bazen istenilen hamilelik bir türlü gerçekleşmiyor. Çünkü ya...
 5. Hamile kalmak için en iyi zaman nasıl anlaşılır ?

  Hamile kalmak için en iyi zaman nasıl anlaşılır ?

  Eğer hamile kalmak istiyorsanız, tam olarak ne zaman yumurtlama dönemine girdiğinizi bilmeniz size çok yardımcı olacaktır. Böylece en uygun zamanda cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Birçok kadın, yumurtlama dönemine girileceğini erkenden öngören kitleri başarılı bir şekilde kullanmayı başarmıştır. Çünkü bu kitler yumurtlama dönemine girmenize az bir zaman kala, size pratik bir şekilde ikaz...

Sayfayı Paylaş