Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hamile kalmak istiyorum ne yiyip içmeliyim?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelik öncesi beslenme,gebeliğe hazırlık,gebelik öncesi neler yemeliyim,gebelik öncesi nelere dikkat etmeliyim ,gebelik öncesi beslenme önerileri
  Gebelik düşünüyorum yeme içme konusunda nelere dikkat etmeliyim diyen bir kadın aslında hamileliğe ne kadar hazır olduğunu ortaya koymuş oluyor. Bu adımda ilk yapmanız gereken folik asit kullanımına başlamanız olacaktır. Bunun yanı sıra elbette zararlı olan tüm yiyecek ve içeceklerden de uzaklaşmanız gerekecektir.

  Gebelik düşünen kadınların yiyip içemeyeceği gıdalar arsında en başta alkol ve sigara geliyor olacaktır. Yine bunun yanı sıra aşırı kafein tüketimi de hamile kalmanızı engelliyor olabilir. Bu sebeple abartmamak kaydı ile günde bir ya da iki bardak içmeye devam edebilirsiniz.Hamile kalmadan önce beslenme düzeni altında bir liste yok elbette. Sadece zararlı yiyeceklerden uzak durmanız ve bir doktor muayenesine gitmeniz önerilir.  < Konu Resmi..>


  Doktorunuz kontrol ederek sizlere folik asit verecek ve nelerden uzak durmanız gerektiğini söyleyecektir. Bu dönemde yine fazla kilolarınız varsa onlardan arınmak için ağır yiyeceklerden uzaklaşmanız gerekebilir. Bir diyetisyen eşliğinde daha ilk adımdan son adıma kadar planlı bir şekilde hareket edebilirsiniz.üm Dünyadaki hamileliklerin yarıdan fazlası plansız gerçekleşmektedir. Kadınlar hamile kalacaklarını önceden planlamadıkları için beslenmelerine de gereken önemi vermemekteler. Ancak hamilelik ve beslenme arasında çok güçlü ilişkiler bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirenlerin daha başarılı bir hamilelik geçireceklerini rahatlıkla ifade edebiliriz. Bunun mükâfatı ise daha sağlıklı bir bebek olacaktır.

  Yeşil Yapraklı Sebzeler

  Başlığımızda yan yana gelen üç kelimeyi hamileliğiniz boyunca bolca göreceksiniz: yeşil yapraklı sebzeler. Brokoli ve ıspanak gibi sebzeler folik asit kaynağıdır. Hamile kalmadan 3 ay öncesinden itibaren günde 400 mg folik asit alımı tüm uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çünkü folik asit bebeğin anne karnındaki oluşumunda olası sinir sistemi bozukluklarını engeller. Bebek anne karnındaki ilk ayında nöral tüp gelişimi son derece hızlıdır. Nöral tüp, beyni ve omuriliği içine alan yapının adıdır. Hamilenin vücudundaki folik asit miktarının yetersiz olması durumunda bu tüp benzeri yapıda açıklıklar oluşmaktadır.

  Ülkemizde nöral tüp bozukluğu görülme oranı binde 2 gibi bir seviyededir. Ancak yeterli folik asit alımı bu hastalığı ciddi derecede engellemektedir. Hamilelik öncesinde başlanılmamışsa, hamile kaldığınızı öğrenir öğrenmez bu maddeyi almaya başlamalısınız. Çünkü ilk randevunuzda doktorunuz bunu size mutlaka tavsiye edecektir.

  Vücutta hiçbir şey çok hızlı gelişmediği için folik asit alımına hamile kalmadan 3 ay önce başlamanız, vücudunuzu folik asit deposu yapacak ve bebek için daha güvenli bir ortam hazırlayacaktır.

  Protein Takviyesi

  Ülkemiz kadınlarında demir minerali eksikliği(anemi) yüksek oranda bulunmaktadır. Bu nedenle hamilelik öncesinde bu vitamin konusunda daha fazla dikkatli olmalıyız. Kansızlığı kabaca kandaki oksijen miktarının yeterli olmaması ve akciğerlerle kalbin bu eksikliği gidermek için normalden daha fazla gayret göstermesi olarak tanımlayabiliriz. Vücutta kendiliğinden üretilemeyen demir minerali hamileler için son derece önemlidir. Çünkü normal şartlarda hamileliğin başı ve sonu arasında bir kadındaki kan hacmi %50 oranında artmaktadır!

  Et, balık, yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerden demir takviyesi yapılabilir. Demir açısından güçlü depolarla hamileliğe başlamak hem size hem de bebeğinize faydalı olacaktır. Hamileliğin özellikle ikinci yarısından itibaren demir vitaminin doğal yollarla takviyesi yeterli olmadığı için kadın doğum uzmanları bu vitamini ilaç olarak önerirler.

  Not: Çiğ et ve çiğ yumurta tüketiminden sakınmalısınız. Bu maddeler hayvanlardan insanlara geçen bazı hastalıklar barındırabilir ve sizin için bu dönemde daha da tehlikelidir.

  Kalsiyum Depolayın

  Sizin ve müstakbel bebeğinizin kemik ve diş gelişimi için kalsiyum alımınızı kontrol etmelisiniz. Süt kalsiyum kaynağıdır. Eğer sütle aranız pekiyi değilse, yoğurt deneyebilirsiniz. Yoğurtta tercih listenizi renkli hale getirmediyse marketteki peynir çeşitlerine bir göz atmakta fayda var.

  Portakal, fındık, kuru incir ve brokoli alternatif kalsiyum kaynaklarıdır.

  Balıkla Aranız Nasıl?

  Balıkta bulunan Omega 3 asidi hem sizin hem de bebeğinizin beyin gelişimi üzerinde dünyadaki en etkili gıdadır. Ülkemizin 3 tarafı denizlerle kaplı olması bizim için çok büyük bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirin.

  Haftada 2 kez balık tüketimi sizin için oldukça yararlıdır. Uskumru, alabalık ve somon gibi balıkları tercih etmelisiniz. Derinlerde yaşamayı seven ve bu nedenle de çevresel kirlenmeye çok maruz kalıp üzerinde cıva biriktiren kılıçbalığı, yağlı ton balığı, köpek balığı gibi türlerden kaçınmalısınız.

  Alkol ve Sigaraya Elveda

  Son yıllarda yapılan çalışmalar alkol ve sigaranın bebek gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerini ispatlamıştır. Her iki madde de sahip oldukları vücudun doğal yapısına uygun olmayan maddelerle hem sizin hem de içinizde oluşacak ‘’hayatın’’ sağlığına ciddi tehlikeler taşır. Bu nedenle hamile kalmayı planlıyorsanız bu iki alışkanlığa elveda demelisiniz. Hamile kalmayı planlamıyorsanız da tavsiyemiz değişmeyecektir. Çünkü sizin sağlığınız da değerli!

  Doğal multivitamin deposu meyveleri, öğünlerinizin bir parçası yapmak; kafein içeren içecekleri azaltmak ve her gün bolca su içmek size verebileceğimiz diğer değerli öneriler.

  Bebeğin genlerinin yarısı erkekten gelecek. Dolayısıyla burada yer alan tüm önerilerin eşiniz için de geçerli olduğunu unutmayın ve bu yazıyı ona da okutun. Doğal beslenme ve yeterli vitamin alımı sperm kalitesi üzerinde etkilidir.
   
  Son düzenleme: 13 Kasım 2016
Hamile kalmak istiyorum ne yiyip içmeliyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yeniden hamile kalmak istiyorum ne kadar beklemeliyim

  Yeniden hamile kalmak istiyorum ne kadar beklemeliyim

  ikinci hamilelik için uygun zaman,ikinci gebelikte zamanlama,ikinci bebeğe hamile kalmak için ne kadar beklemeliyim,yeniden gebelik için ne kadar beklemeliyim,gebe kalmak için zamanlama hakkında bilgiler Çeşitli sebeplerden ötürü düşük yapan, kürtaj yaptıran kişiler için tekrar hamile kalmak kafa kurcalayan bir sorundur. Ayrıca birçok çiftte doğumdan ne kadar sonra ikinci hamileliğin...
 2. Bebek emziriyorum neler yiyip içmeliyim?

  Bebek emziriyorum neler yiyip içmeliyim?

  emzirme döneminde beslenme,emzirme döneminde nasıl beslenmeli,emzirme döneminde beslenme önerileri hakkında bilgiler Anne sütü; zamanında doğan, fetal depoları anneden yeterli oranda alan her yenidoğan bebeğin normal gelişmesine yetecek besin öğeleri gereksinmesinin tümünü karşılayan, ilk 6 ay tek başına yeterli olan yenidoğan ve süt çocukları için en uygun, doğal bir besindir. Bu nedenle...
 3. Hamile kalmak istiyorum ne yapmam gerekiyor

  Hamile kalmak istiyorum ne yapmam gerekiyor

  Merhaba yeni katıldım aranız a sonunda yanlız m bende anne olmak istiyorum.. ve sizlerle paylaşmak istiyorum arkadaşlar
 4. Hamile kalmak istiyorum

  Hamile kalmak istiyorum

  Kızlar bekar lik tan beri devam eden adet düzensizliği m var 2014 evlendim 1 yıl olduğumuz yer nedeni ile çocuk istemedik ve korudu m her hangi bir ilaç vs kullanmadım ve sonra korunma na ya başladım sürekli düzensiz doktorun söyledi şey polikist over dedi en son 5 nisan da adet oldum ve bugün adet oldum artık kaç gün oldu 3. Günü gel dedi hormon testi yapacak adet bitiminden 2 sonra rahim...
 5. Hamile kalmak istiyorum

  Hamile kalmak istiyorum

  Selamun aleyküm hocam ben dört aylık evliyim evlenince adetim düzensiz oldu bide sık sık tuvalete çıkıyordum doktora gittim iltihaplanma var dedi ilaç verdi onları kullanınca adetim düzene girdi ikinci muayeneye gittiğimde doktor iltihabın geçmiş dedi şimdide bu ayı umut içinde bekliyorum hocam adetime 3 gün kaldı ve benim normalde adetime 2 hafta bazen de 10 gün kala göğüslerim ağrırdı şimdi...

Sayfayı Paylaş