Etiketler:
 1. orjinal-catlaq

  orjinal-catlaq Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Ocak 2011
  Mesajlar:
  2.059
  Beğenilen Mesajlar:
  1.944
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  SoNsUzLuGuMuN KaRlIgInDa yAŞIyOrUm aRtIk

  Hamile kalmanın kolay yolu

  Konu, 'Gebelik' kısmında orjinal-catlaq tarafından paylaşıldı.

  hamile kalamayanların yapması gerekenler Kilo kontrolü
  Çok kilolu ya da çok zayıf olmanız hormonlarınızı etkiler. Eğer kilonuz olmanız gerekenden fazlaysa bu durumda kilonuzun yüzde 10’unu vermeniz yani 70 kiloysanız 7 kilo vermeniz daha kolay hamile kalmanızı sağlar. Eğer olmanız gereken kilonun çok altındaysanız da hamile kalmakta zorlanabilirsiniz.
  Vücudunuzu kontrol edin
  Her kadının yumurtlama günü âdetin başladığı günden sonraki 14 -16. gün olmayabilir. Eğer 31 günde bir adet görüyorsanız yumurtlama döneminiz 18. gün olabilir. Eğer 24 günde bir adet görüyorsanız yumurtlama döneminiz ayın 10. günüdür. Vücut ısısı takibi de doğurganlığınızı ölçmek için yapmanız gerekenler arasındadır. Yumurtlamanın olup olmadığının saptanması için basit şekilde uygulanabilir. Bu yöntem için geliştirilen aletler her gün uyandıktan sonra yataktan kalkmadan, ağızdan vücut ısısını ölçerek, adet gününe göre kaydediyor. Normalde yumurtlama sonrasında salgılanan progesteron hormonuna bağlı olarak adet döneminin ortasına rastlayan bir dönemde vücut ısısı yaklaşık 1 derece yükseliyor. Eğer yumurtlama olmazsa ısı değişimi de olmuyor. Yumurtlamanın takibi için yumurtlamayı uyaran ve salgılandıktan sonra idrarla atılan 'luteinize edici hormonu' (LH) saptayan özel idrar çubukları da kullanabilirsiniz. Günümüzde yumurtlamanın tespitinde en çok ültrason takipleri ve 28 günde bir adet gören kadınlarda 19 - 24. günler arasında yapılan kanda progesteron hormon düzeylerinin ölçülmesi kullanılıyor.
  Işığın gücü
  Belki şaşırtıcı ama uyuduğunuz odadaki ışığın doğurganlık üzerinde etkisi var. Yapılan araştırmalar ışık açık yatanların, kapalı yatanlara oranla hamile kalma şansının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle hamile kalmak istediğiniz dönemde birkaç gün ışıklar açık yatmanız gerekebilir.
  Yediklerinize dikkat edin
  Yediğiniz yiyeceklerin doğurganlığınız üzerinde doğrudan etkisi vardır. Çünkü yedikleriniz direkt olarak vücudunuzu etkiler. Eğer mümkünse organik ürünler yemeye çalışın. Folik asit deposu yeşil yapraklı sebzeler, demir içeren kırmızı et, kalsiyum içeren süt ürünleri, çinkodan zengin kuşkonmaz ve lifli besinler doğurganlığı artırır. Yeni araştırmalara göre light süt ürünleri yumurtlamaya zarar verebilir bu nedenle uzmanlar normal yağ oranı içeren süt ürünlerinin tüketilmesini öneriyorlar.
  Kötü alışkanlıklardan uzak durun
  Yapılan araştırmalar alkol ve sigaranın doğurganlık ihtimalini düşürdüğünü ortaya koyuyor. Sigara dumanında bulunan toksin elementler yumurtanın şekline, yumurtlama ve döllenme süreçlerine zarar veriyor. Araştırmalara göre sigara içenlerin hamile kalma ihtimali, içmeyenlere göre yüzde 40 daha az. Aynı zamanda düşük yapma riskleri de daha fazla. Sigarayı bıraktıktan ancak üç ay sonra döllenme süreci normale dönüyor.
  Eşiniz de sağlıklı olmalı
  Sağlıklı beslenme, alkol ve sigaradan uzak durmak sadece sizin yapmanız gerekenler değil eşinizin de yapması gerekenler arasında yer alıyor. Çünkü eşinizin sağlıklı olması demek, sağlıklı spermler demektir.
  Unutmayın
  Eğer bugüne kadar doğum kontrol hapıyla korunduysanız şunu unutmamalısınız; doğum kontrol hapı kullanmış olmanın gelecekteki hamilelik potansiyelinizi olumsuz etkileyeceğine dair herhangi bir bilimsel kanıt yok. Ancak 30 yaşın üstündeyseniz ve 10 yıldan uzun süredir düzenli hap kullanıyorsanız, döllenme sürecinin normal seyrine oturması için en az üç ay gerekiyor.
  1 ay önce

  Stresi azaltın
  Yapılan araştırmalar stresin doğurganlık üzerinde önemli bir etkisi olduğunu gösteriyor. Bu nedenle stresten uzak durmalı ve rahatlamak için elinizden geleni yapmalısınız. Örneğin tatile çıkabilirsiniz çünkü tatil stresten uzak durmanıza yardımcı olur.
  Uyku düzeni
  Akşamları geç yatıp, sabahları erken kalkmak gibi bir alışkanlığınız varsa bundan kurtulmalısınız. Çünkü uyku düzeniniz de hamile kalmanızı etkiler. Her gün aynı saatte yatıp, sabah da aynı saatte kalkmaya çalışın.
  Cinsel yaşam
  Ayda bir ya da iki defa eşinizle birlikte oluyorsanız neden hamile kalamadığınızı düşünmeniz çok yanlış çünkü düzenli cinsel ilişki olmadığı sürece hamile kalabilmek çok zor. Düzenli ve sık yaşanan cinsellik doğurganlığınızı artıracaktır.
  Akupunktur
  Yapılan araştırmalar akupunkturun yumurtlama sürecini hızlandırdığını ve rahim bölgesindeki kan seviyesini artırdığını ortaya koyuyor. Böylece yumurtaların döllenme şansı da artıyor.
  Kafeinden uzak durun
  Kafein hamile kalma şansınızı azaltıyor fakat kafeinin sadece kahvede olduğunu düşünerek kahveyi kesmek yeterli değil. Örneğin diyet kolada 18mg kafein bulunurken, sütlü çikolatada 30mg kafein bulunuyor.
  Unutmayın
  Hamile kalmak istiyorsanız, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve lifli gıdalardan dengeli miktarda tüketilen bir beslenme şeklini tercih etmelisiniz. Bu besin maddeleri sebze-meyveler, süt ürünleri, balık, et, kabuklu kuruyemiş ve tahıllardan sağlanabilir. Ancak bu besin gruplarından da günlük belli miktarda alınmalıdır. Aşırı yağlı ve şekerli gıdalardan uzak kalarak, günlük aktivitelerde daha hareketli olarak ideal kiloya yakın ağırlığınızı korumalısınız.
  Hamile kalmanın kolay yolları

  • Adet görmeden iki gün önce cinsel ilişkiye girebilirsiniz.
  • Spermler 24 saate kadar canlı kalabilir. Bu nedenle aynı gün içinde birden fazla cinsel ilişkiye girmeye çalışın.
  • Cinsel ilişkiden önce sıcak bir duş almak hamile kalmanızı engeller çünkü spermlerin tembelleşmesine neden olur.
  • Hamile kalmak sanıldığı kadar kolay değildir özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınların hamile kalması altı aydan uzun bir zaman alabilir.
   
Hamile kalmanın kolay yolu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kolay hamile kalma kürü

  Kolay hamile kalma kürü

  hamile kalma kürleri kolay hamile kalma kürü İncir Kürü: 7-8 tane kuru incir, yarım litre suda 5-10 dk haşlanacak. Daha sonra süzülüp suyu 1 gün içinde tüketilecek (İncirlerin yenmesine gerek yokmuş). Her gün taze hazırlanacak. 21 gün süreyle uygulanacak. Bu kürün daha etkili olması için, bu küre başlamadan önce 15 gün süreyle soğan kürü uygulanması gerekiyormuş. O da şöyle; İncire...
 2. Hamile Kalmanın On Basit Yolu

  Hamile Kalmanın On Basit Yolu

  En uzak olduğum konu ama benimde bu konuda bir bilgim olsun, faydam olsun istedim melekler. Kadının hamile kalmaya en elverişli olduğu dönemde, hiçbir sağlık sorunu olmayan çiftlerin bile sadece \%15'i bebek sahibi olabiliyor bunun hakkındaki yazımı bir okumanızı tavsiye ederim.. Kadının hamile kalmaya en elverişli olduğu dönemde, hiçbir sağlık sorunu olmayan çiftlerin bile sadece...
 3. Aç Kalmadan Kolay Kilo Vermenin Yolları

  Aç Kalmadan Kolay Kilo Vermenin Yolları

  bu konu kilo vermenin yolları ile ilgili bilgilere yer vermektedir. Kilo vermek isteyenler bir takım yollara başvururlar. Genel olarak da kendini aç bırakıp öğün atlatarak kilo vermek isterler. Oysa uzmanlara göre bu oldukça yanlış bir uygulama... Kendinizi zorlamadan ve açkalmadan bir takım kilo vermenin yolları ile ilgili öneriler ile fazlalıklarınızdan kurtulabilir bunu yaparken de...
 4. Kolay Hamile Kalmanın Püf Noktaları

  Kolay Hamile Kalmanın Püf Noktaları

  Hamile kalma sürecini hızlandırmak isteyenler en hızlı hamile kalma yöntemleri yazımızda.İşinizi şansa bırakmadan, hamile kalmanın en kısa yolları nelerdir, sizde öğrenebilir ve kolaylıkla uygulayabilirsiniz.Kolay hamile kalabilmek için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, hamile kalmanın püf noktaları nı sizlerle paylaşıyoruz.. Hamile kalmak isteyen kadının, dengeli ve düzenli bir...
 5. Hızlı ve Kolay Hamile Kalmak İçin Neler Yapmalıyım?

  Hızlı ve Kolay Hamile Kalmak İçin Neler Yapmalıyım?

  Hamile kalmak istiyorum , nasıl hamile kalırım , hamile kalmam için nelere dikkat etmeliyim ? Bu tür soruları sıklıkla aldığımız dan ötürü , bu makaleyi hazırlama gereği duyduk.. Herşeyin şartı şurtu olduğu gibi gebe kalmak için de bazı şartların uygun olması gerekmektedir. Gebe kalmak için , 1 adet yumurta ve 1 adet sperme ihtiyaç vardır. Her ikisinin de kalitesi önemlidir. Kadınlar har...

Sayfayı Paylaş