Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Hamile kalmayı engelleyen durumlar

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamile kalmayı zorlaştıran durumlar,gebe kalmayı zorlaştıran durumlar,nasıl hamile kalınır,hamile kalmak için ne yapmalı,gebe kalmak için ne yapmalı,hamile kalma hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Hiperprolaktinemi (süt hormonu, prolaktin yüksekliği)
  Tiroid hormon bozuklukları
  Yumurtalık ve tüpler ile ilgili geçirilen ameliyatlar
  Endometriozis ve çikolata kisti
  Rahim içerisinde bulunan perde, büyük myom ve benzeri patolojiler
  Polikistik over sendromu
  Rahim ve yumurtalıkları içeren enfeksiyon geçirilmesi
  Yumurtlama olmaması ve yumurtlama düzensizliği
  İleri derecede kronik hastalıklar (kalp, karaciğer vb.)
  Gebeliği “Zorlaştıran” Faktörler
  Kadının 35 yaşından büyük olması
  Düzensiz adet görme
  Endometriozis hastalığı
  Cinsel ilişki ile geçen hastalık öyküsü
  Genital organlarda geçirilmiş ağır iltihabi hastalık öyküsü
  Aşırı kilo veya aşırı zayıflık
  Bağımlılık yapıcı ilaç ve/veya madde kullanımı
  Sigara kullanımı
  Kronik hastalıklar (kalp, karaciğer, şeker, guatr vb.)
  Epilepsi ve psikolojik hastalıklar
  Stres
  Erkeğin testilerinde meydana gelen rahatsızlıklar
  Gebeliği “Etkilemeyen” Faktörler
  Kürtaj hikayesi
  Spiral kullanmış olmak
  Düşük yapmak
  Boş gebelik hikayesi
  Doğum kontrol hapı kullanmış olmak
  Doğum kontrol iğnesi kullanmış olmak
  Adet geciktirici veya adet söktürücü gibi hormonal ilaçlar kullanmak
  Erken boşalma
  Antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı
  Adet döneminde cinsel ilişkide bulunmak
  Rahim ağzı yaraları
  Rahim ağzı yaraları için yakma ve dondurma tedavileri
  Vajinal akıntı veya mantar
  Genital siğiller
  Rahmin geriye dönük olması
  Ufak myomlar ve rahmin iç tarafında olmayan myomlar
  Basit yumurtalık kistleri kısırlığa neden olmazken çikolata kistleri (endometrioma) tüplerde yapışıklık yaratarak kısırlık problemine neden olabilirler.
  Adetlerin çok ağrılı olması veya ilişki sırasında ağrı olması
  Vajinal estetik ameliyatları (dudakların düzeltilmesi vb.) hamilelik oluşmasını etkilemez.
  GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?
  Gebeliğin en belirgin belirtisi adet döneminin gecikmesidir. Gebelik belirtileri adet döneminin gecikmesini takiben ilk 1-2 hafta içinde görülmeye başlar. Belirtilerin ortaya çıkma sırası herkeste farklılık gösterebilir.
  Adet gecikmesi
  Göğüslerde hassasiyet
  Yorgunluk
  Sık idrara çıkma
  Bulantı
  Baş dönmesi-bayılma
  Aşerme ya da besinlere karşı tiksinti
  Koku hassasiyeti
  Mide yanması-kabızlık
  Duygu durumu değişkenlikleri
  Yüksek vücut ısısı
  Tutunma kanaması
  Şişlik hissi ve kilo alma
  Adet Gecikmesi
  Daha önce düzenli adet gören sağlıklı kadınlarda beklenen adetin görülmemesi gebelik yönünde önemli bulgulardandır. Fakat adet gecikmesi hiçbir zaman tek başına gebeliğin kesin olduğunu göstermez. Çeşitli nedenler adetin aksamasına neden olabilir. Ayrıca ağır enfeksiyon hastalıkları veya kronik hastalıklar ile diğer bazı hormonal hastalıklarda da adet gecikmesi görülebilir. Nadiren de olsa henüz hiç adet görmemiş bir çocukta ya da bir süredir menopozda olduğu bilinen kadında da gebelik olabileceği unutulmamalıdır. Bunların aksine gebe olduğu halde adet gören kadınlar da vardır. Halk arasında buna “üste adet görme” denir.
  Göğüslerdeki Hassasiyet
  Erken gebeliğin en sık rastlanan belirtilerindendir. İlk adet gecikmesinden kısa bir süre sonra memelerde dolgunluk, duyarlılık, karıncalanma hissedilebilir. Gebeliğe eşlik eden meme değişimleri, meme dokusunun hormonal uyarısına bağımlıdır, ama hemen adet öncesinde de aynı belirtiler görülebilir. Memelerde bez, yağ ve bağ dokusunda artış olur. Böylece memelerin renk, şekil ve kıvamında değişiklikler olur. Bu dönemde memeler daha büyük (şiş), hassas olur ve size egzersiz yaparken, uyumaya çalışırken, giyinme veya duş alma sırasında rahatsızlık hissi verebilir.
  Yorgunluk
  Erken gebeliğin sık rastlanan ve bazen çok şiddetli olan belirtisidir. Yorgunluk, yapılan işle orantısızdır. Genellikle 20. haftadan sonra geçer. Daha erken uykunuzun geldiğini, sabahları yataktan kalmakta daha çok zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Spor aktiviteleri çok daha yorucu olabilir. Eğer gerçekten gebe iseniz vücudunuzun bu yorgunluk sinyallerine kulak vermenizi ve yeterince istirahat etmenizi öneririz.
  Sık İdrara Çıkma
  Eşiniz ve yakınlarınızca da fark edilebilecek bir belirtidir. Gebelik nedeniyle büyümeye başlayan rahminizin idrar torbası üzerinden yaptığı baskıdan kaynaklanır. Gebeliğin başında büyüyen uterus mesaneye bası yapar. Mesane duyarlılığı artar. Kapasitesi azalır. Sık idrara çıkılır. Bu belirti gebeliğin 2.devresinde azalır. 3. trimesterde fetal baş pelvise inince yeniden başlar. Gebelik boyunca da vücudunuzda normalden fazla sıvı olacağı ve böbrekleriniz daha fazla sıvı süzeceği için devam edebilir.
  Bulantı
  En sık görülen belirtilerden biri de bulantı ve kusmadır. Bazı kadınlar bunu sabahları daha yoğun hissederken, bazen öğleden sonra veya akşam da daha yoğun olabilir. Bazen hamile bayanlara oldukça sıkıntı verebilen bu durum aslında sık sık ve azar azar yiyerek, daha çok atıştırmalık gıdalar seçilerek (tuzlu krakerler gibi) üstesinden gelinebilir. İkinci trimester itibariyle, vücudunuzu gebelik etkilerine alışınca geçecektir.
  Baş Dönmesi – Bayılma
  Uzun süre ayakta durma, otururken birden ayağa kalma, merdiven çıkma gibi durumlarda baş dönmesi ve baygınlık hissi oluşabilir ve gerçekleşebilir. Gebelik nedeniyle rahminize daha fazla kan gidebilmesi için kan basıncınızın normale göre düşük seyretmesinden kaynaklanır. Doğru beslenmek ve bol sıvı tüketmek gerekir.
  Aşerme veya Besinlerden Tiksinti
  Gebe kadında gebelik öncesi döneminden farklı olarak yeme arzusuyla ilgili değişiklikler olur. Normalde sık tüketmediğiniz bir besini veya besinleri aşırı arzulama, ya da tam tersi daha önce size lezzetli gelen bir besinden tiksinti gelmesi de oldukça sık görülür. Genellikle bu belirti de bulantı gibi ilk 3 aydan sonra düzelir.
  Koku Hassasiyeti
  Vücudunuzdaki hormonal değişikliklerden kaynaklanan diğer bir belirti de kokulara karşı aşırı hassasiyettir. Çoğu hamile kadın bazı besinlerin kokusuna veya parfüm, şampuan, benzin, temizlik maddelerine karşı aşırı hassasiyet duyar. Bu hassasiyet mide bulantıları tetiklenebilir.
  Mide Yanması/ Kabızlık
  Vücudunuzda hızla yükselen gebelik hormonları sindirim sisteminizi yavaşlattığından midenizde besinleri sindirebilmek için daha çok asit salınır ve bu da midede veya yemek borunuzun alt kısmında yanmalara sebep olur. Yine sindirim sisteminde meydana gelen yavaşlama sebebiyle kabızlık oluşur. Kabızlık için sindirimi kolay ve liften zengin besinleri küçük porsiyonlar halinde ve sık sık tüketin. Bu dönmede yeşillik ve bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin.
  Duygu Durumu Değişkenlikleri
  Gebelik dönemi ve sonrasında hayatınızla ilgili çeşitli sorgulamalar yapmak ve bu nedenle de duygusal gelgitler yaşamak çok doğaldır. Bu dönemde karışık duygular birbirini takip eder. En önemli destekçiniz eşiniz olacaktır. Başta eşinizden olmak üzere duygusal destek almaktan çekinmeyin.
  Yüksek Vücut Isısı
  Erken gebelikte gebelik hormonlarından kaynaklanan vücut ısısının normale göre yüksek seyretmesi normaldir. Eğer gebe kalmak için uğraşıyor idiyseniz ve doktorunuz size yumurtlama zamanınızı tespit için vücut ısınızı takip etmenizi söylediyse, iki haftadan fazla süreyle yüksek seyreden vücut ısısı, gebeliğe işaret eder.
  Tutunma (İmplantasyon) Kanaması
  Döllenmiş yumurta rahminize gömülürken (implante olurken) hafif bir kanamaya sebep olabilir. Genellikle bu kanama beklenen adet dönemi kanamasına göre daha hafif, kısa ve açık renktedir.
  Şişlik Hissi ve Kilo Alma:
  Çoğunlukla hormonal değişimlerden, bazen de aşerme ve atıştırma arzusundan şişlik hissi ve kilo alma da erken gebelikte sık görülür. İlk üç ay kilo alım hızınız çok hızlı gidiyor ise sağlıklı ve dengeli beslenme için doktorunuza mutlaka danışın.
   
Hamile kalmayı engelleyen durumlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğurganlığı engelleyen durumlar nelerdir?

  Doğurganlığı engelleyen durumlar nelerdir?

  kadınlarda doğurganlığı engelleyen durumlar,hamile kalamama nedenleri,hamileliğe engel durumlar,neden çocuğum olmuyor,doğurganlık sorunları hakkında bilgiler Kadınlar için doğurganlığı etkileyen pek çok faktör söz konusu. Bunların başında da yumurta kapasitesi , yumurta bozukluğu , endometriozis ve bunlara da etki eden diğer nedenler geliyor. Yumurta kapasitesi: Kadınlardaki yumurta...
 2. hamile kalmanıza yardim

  hamile kalmanıza yardim

  Mrbb hamile kalmak istyrsnz oncelikle tabiki bol dua edin snrasnda ilk once doktra gdp rutun kntrolunzu yaptrn eger saglkliysnz evde quick marknn yumurtlik testi gitti gidyorda cok ucuz ondan alin ve adet bitimnden 5 gun snra yapmaya baslayn testi bu arada iliskiyede baslayin hergun ve yumurtlk testinde 2 cizgiyi gordgnz an o gunde muhakak iliskiye girin cnku 42 saat snra yumurtnz catlick vee...
 3. Hangi günler hamile kalmam?

  Hangi günler hamile kalmam?

  Dogum kadın doktorların bazı açıklamalarına göre. korunmasız girilen ilişki ne zaman olursa olsun gebeliğe sebep olabilir. Fakat düzenli ve 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlamanın (ovulasyon) en sık 14. gün olduğunu düşünürsek adetinin 8. ve 18. günleri arası ilişki için en riskli idönemdir. Bu dönem dışındaki günler daha az risklidir. (Çünkü yumurta hücresi 1 gün, sperim 3 gün...
 4. Madde madde doğurganlığı etkileyen sebepler

  Madde madde doğurganlığı etkileyen sebepler

  Toplumda yaşa bağlı kısırlık gittikçe daha yaygın olarak görülmektedir. Kadınlar, 20-30 yaş arasında, doğurganlıklarının en yüksek olduğu dönemde daha rahat gebe kalabilirler.35 yaşından sonra gebe kalabilirlik, yumurta olgunlaşma sürecinin bozulması yüzünden azalmaya başlar ve 40 yaşından sonra belirgin olarak azalır.Kadınların yaklaşık % 20’si aile kurmak için 35 yaş sonrasına kadar...
 5. hamile kalma olasılıgım nedir ?

  hamile kalma olasılıgım nedir ?

  arkadaslar aranıza yenı katıldım. son adet tarıhım 10 subat 2016 24,25 yumurtlama gunum 19,21,23,25 te cınsel ılıskım oldu. 8 ,9 ocak adet olmam gerekıyordu olmadım su an 3,4 gunluk bır gecıkme soz konusu fakat dun beta hcg yaptırdım sonuc 1,2 gebelık yok. benım durumumda olup daha sonra hamıle kalan varmı bı hafta sonra falan yukselmesı olası bır durummudur? hamılelıge daır hıc bır...

Sayfayı Paylaş