Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

T

TİTAN

Forum Okuru
Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?
hamilemiyim nasıl anlarım
hamilemiyim acaba
hamile kaldığımı nasıl anlarım

Günü, zamanı geldiğinde her kadın annelik duygusunu tatmak ister melekler :) Karı koca olarak bir bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra umutlu bir bekleyiş başlar. Peki hamile kalınıp kalınmadığı nasıl anlaşılır ? Genç anne adayları için anlatalım.. :tik:

gebe-db.jpg

Kadının hamile olduğunu düşündürecek bazı bulgular vardır ; Daha önce düzenli adet gören sağlıklı kadınlarda beklenen adetin görülmemesi gebelik yönünde önemli bulgulardandır. Fakat adet görmemek hiçbir zaman tek başına gebeliğin kesin olduğunu göstermez. Psikolojik ve sosyal şartlar, iklim ve yer değişiklikleri adetin aksamasına neden olabilir. Ayrıca hormonal bozukluklarda ve ağır hastalıklarda da adet düzensizlikleri olabilir.

Bulantı-Kusma : Genellikle gebeliğin 2-12. haftalarında gözlenir. Gebelerin yaklaşık % 50-60′ında bulantı-kusma görülür. Sıklıkla bulantı sabah uyanıldığında çok şiddetlidir ve gün ilerledikçe azalır.

Mesanede Duyarlılık Artışı : Gebeliğin başında büyüyen uterus mesaneye bası yapar. Mesane duyarlılığı artar. Kapasitesi azalır. Sık idrara çıkılır. Bu belirti gebeliğin 2.devresinde azalır. 3. trimesterde fetal baş pelvise inince yeniden başlar.

Yorgunluk : Erken gebeliğin sık rastlanan ve bazen çok şiddetli olan belirtisidir. Yorgunluk, yapılan işle orantısızdır. Genellikle 20. haftadan sonra geçer.

Fetal Hareketlerin Algılanması: Genellikle Multiparlarda 16-18. haftalarda, primiparlarda, 18-20. haftalarda gebe tarafından fetal hareketler hissedilir.

Vallahi ben aslında reglle hep karıştırıyordum Ama bu sefer göğüslerimde böyle inanılmaz bir acı ve dokunamama hissi oldu. Adetime üç gün kala yaptırdım tahlili ve sonuçta 89 çıktı çok mutlyum allah isteyen herkeşe nasip etsin inşallah. Ben göğüslerimdeki hassasiyetten ve acıma hissiden anladım. Peki ya siz nası anladınız kızlar ?

Selam kızlar ben sude, benimde gögüslerımdeki hassasıyetten oldu diye dusunsemde aslında ben ruyamda gormuştum tam 5 gun kala adet olmama test yaptırdımdı bende oyle anladım sızlere ben bunu soylamek ıcın yazıyorum. herkesin bebisi olsun ya çcok gozel bisi... bende ellerımı karnıma koydum ve cok dua ettım olsun diye ellerim karnımdayken kalbim yerinden atacak gibi oluyordu öyle hissettim yoksa şu bu şekilde desem yalan olur. Hissettim ya ben canım kuşumu.

Ark ben cok kotu durumdayim, bana hemen Cvp yazar misiniz? Nisanlimla iliskiye girdik bosaldi ve hemen ardindan 4 Saat sonra adet oldum acaba hamile kalir miyim? Lutfen bana Cvp yazin bekkiyorum simdi ..

4 yildir evliyim esimle ben adet olmadan 2 hafta once iliskiye girdik bi kereligine korunmadik ama sonra adet oldum acaba obur ay adet olur muyum genede ?

hamilemiyim nasıl anlarım
hamilemiyim acaba
hamile kaldığımı nasıl anlarım

Günü, zamanı geldiğinde her kadın annelik duygusunu tatmak ister melekler :) Karı koca olarak bir bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra umutlu bir bekleyiş başlar. Peki hamile kalınıp kalınmadığı nasıl anlaşılır ? Genç anne adayları için anlatalım.. :tik:

gebe-db.jpg

Kadının hamile olduğunu düşündürecek bazı bulgular vardır ; Daha önce düzenli adet gören sağlıklı kadınlarda beklenen adetin görülmemesi gebelik yönünde önemli bulgulardandır. Fakat adet görmemek hiçbir zaman tek başına gebeliğin kesin olduğunu göstermez. Psikolojik ve sosyal şartlar, iklim ve yer değişiklikleri adetin aksamasına neden olabilir. Ayrıca hormonal bozukluklarda ve ağır hastalıklarda da adet düzensizlikleri olabilir.

Bulantı-Kusma : Genellikle gebeliğin 2-12. haftalarında gözlenir. Gebelerin yaklaşık % 50-60′ında bulantı-kusma görülür. Sıklıkla bulantı sabah uyanıldığında çok şiddetlidir ve gün ilerledikçe azalır.

Mesanede Duyarlılık Artışı : Gebeliğin başında büyüyen uterus mesaneye bası yapar. Mesane duyarlılığı artar. Kapasitesi azalır. Sık idrara çıkılır. Bu belirti gebeliğin 2.devresinde azalır. 3. trimesterde fetal baş pelvise inince yeniden başlar.

Yorgunluk : Erken gebeliğin sık rastlanan ve bazen çok şiddetli olan belirtisidir. Yorgunluk, yapılan işle orantısızdır. Genellikle 20. haftadan sonra geçer.

Fetal Hareketlerin Algılanması: Genellikle Multiparlarda 16-18. haftalarda, primiparlarda, 18-20. haftalarda gebe tarafından fetal hareketler hissedilir.

Geri