gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.186
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Hamile olduğumu öğrendim ne yapmalıyım?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  ilk hamilelik ,ilk gebelik,süpriz hamilelik,hamile olduğumu öğrendim ne zaman doktora gitmeliyim,ilk gebelik hakkında bilgiler

  Öncelikle doktorunuzdan randevu alın. Doktorunuz sizinle sohbet edecek, ilk sorularınızı yanıtlayacak, düzenli kontrolleriniz ve yapılması gereken testlerle ilgili bilgi verecektir.

  Mutluluk paylaştıkça büyür

  Haberi arkadaşlarınıza ve ailenize duyurmak hamileliğin en eğlenceli yanlarından biridir. Bazı anne adayları 12. haftaya kadar beklerken bazıları ise herkese daha en başından ilan eder. Bu size kalmış.

  Araştırmalara başlayın


  Bu web sitesi ve kitaplar gibi bilgi kaynakları hamilelik hakkında daha fazla bilgi edinmenin ve bu fikre alışmaya başlamanın harika bir yoludur. Her hafta bebeğinizin nasıl geliştiğini öğrenebilir, bundan sonra neler bekleyebileceğinizi ve buna nasıl hazırlanabileceğinizi görebilirsiniz. Doğum öncesi kurslara yazılmak da yine aynı deneyimi yaşayan başka anne adayları ile birlikte öğrenmenin harika bir yoludur.
  Kendinize iyi bakın

  Bol bol istirahat etmek, iyi beslenmek ve egzersiz yapmak sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olmanın yollarıdır.  < Konu Resmi..>


  Destek alın

  Arkadaşlarınız, aileniz ve sağlık profesyonelleriyle konuşmak çok önemlidir. Onlar sorularınızı yanıtlayabilir ve endişelerinizi giderebilir. Ayrıca etrafınızda sizinle aynı zamanda doğum yapacak başka kadınları bulabilir ve böylece bu deneyimi onlarla paylaşabilirsiniz.

  Keyfini çıkarın

  Sadece 9 ay sürecek. Hayat boyu, hatırladığınızda yüzünüzü gülümsetecek şu 9 ayın neden keyfini çıkarmıyorsunuz?


  Bir kadının hayatı, hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren değişir. Bu değişim "olumlu" ya da "olumsuz" gibi kavramlardan bağımsız olarak herkes için farklı biçimde gerçekleşir, farklı bir anlam taşır, ama kim ne derse desin artık yeni bir durum söz konusudur ve yine kim ne derse desin bu süreç kadının başrolde olduğu bir süreçtir. Yaşamınızın ağırlık merkezi değişir. İlginiz zamanla dışarıdan içeriye yönelir, bedeninizde olan bitenle ilgilenmeye başlarsınız.

  Beden imajınızdaki değişim en büyük kaygılarınızdan biridir; "eski görünümüme kavuşabilecek miyim" sorusu hamilelik sırasında olduğu gibi doğum sonrasında da içinizi kemirir. Bir tür kontrol kaybı duygusu yaşayabilirsiniz. Hamilelik, bebeğin aylık gelişimi, yapılması gerekenler, yapılmaması gerekenler gibi konularda ne kadar bilgi edinirseniz edinin, içinizde tam da hakim olamadığınız, bilginiz dışında birşeyler olmaktadır. Bu şimdiye dek yabancı olduğunuz sürecin heyecanlı yanları olduğu gibi, endişe verici yanları da olacaktır.

  O ana kadar oluşmuş, belirlenmiş olan bedeniniz ile ilgili bir imajınız, bedeninizi algılama ve tanımlama biçiminiz vardır. Hamilelikle birlikte onunla ilgili kaygılar ve bir yeniden gözden geçirme süreci başlar. Bu gözden geçirme süreci, aslında belki geçmiş ve geleceğinizi gözden geçirme sürecinin küçük bir parçasıdır. Toplum içinde şimdiye kadar kendinizi tanımladığınız bazı roller ve bunlarla ilgili şemalarınız -ya da temsili resimleriniz diyelim- vardır. Herşeyden önce bir "kadın"sınız, kocanız için bir "eş"siniz, kendinizi tanımladığınız bir işiniz veya uğraşınız var, "öğretmen", "ev hanımı", belki "doktor"sunuz, belki bir kardeşiniz var ve "abla"sınız, ana-babanız için bir "evlat", "çocuk", arkadaşınız için bir "dost"sunuz, şimdiyse bir rolünüz daha var, başka bir canlının sorumluluğunu üstlenecek bir "anne" resmi oluşturmak zorundasınız. Üstelik de bu yeni rolünüzün eski rollerinizi nasıl etkileyebileceğini, eski şemalarda, resimlerinizde bazı değişiklikler yapmanız gerekip gerekmeyeceğini öngöremiyorsunuz.

  Hamilelik ve annelik, kuşkusuz mevcut tüm ilişkilerinizi yeniden gözden geçirmenize neden olur, en azından öncelikleriniz değişmiştir. İlişkiler içinde hamilelik sürecinden en fazla etkilenen, eşiniz ve annenizle olan ilişkiniz olacaktır. Buradaki değişim de yine "iyi", "kötü", "olumlu" ya da "olumsuz" gibi kavramlardan bağımsız olarak, söz konusu ilişkilerde farklı bir sürecin yaşanması ve farklı bir dengeye oturması anlamını taşır. Kocanız da artık sizin için yalnız bir "eş", bir "sevgili", bir "dost" değil, aynı zamanda "çocuğunuzun babası" olacaktır, artık onun için de farklı bir şema, yeni bir resim oluşturmak zorundasınız. Ayrıca, ilişkinizi bundan böyle "iki kişilik" değil, "üç kişilik" bir ilişki olarak yeniden tanımlayacaksınız.

   
Hamile olduğumu öğrendim ne yapmalıyım? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kuran öğreten kadın adet dönemindeyse ne yapmalı?

  Kuran öğreten kadın adet dönemindeyse ne yapmalı?

  kuran öğreten oyunlar adet olunca ne yapılmalı kuran bize neler öğretir Kuran öğreten kadınsa ve eğer adet dönemindeyse ne yapmalı Kuran öğretmeye devam etmeli mi yoksa o dönem bırakmalı mı ?işte cevabı: Kadın Kur’an öğreticisi, hayız halinde, çocuklara kelime kelime öğretir ve kelimelerin arasını keser. Hece hece Kur’an öğretmesinde de kerahet yoktur. (3)
 2. Rüyasını gördüm hamile olduğumu öğrendim diyen arkadaşlarım buyrun rüyamızı anlatalım

  Rüyasını gördüm hamile olduğumu öğrendim diyen arkadaşlarım buyrun rüyamızı anlatalım

  rüyasını gördüm gebe kaldım,rüyada hamilelik Ben bir kaç kişiden böle duymustum arkadaşlar gebe olmadan önce rüyasını gördüm şüphelendım ve test yaptım gebe olduğumu öğrendim diye..kimi rüyasında gelınlık görmüş kimi bebek emzirdiğini yada göğsünde süt olduğunu rüyasında görmüş ve o ay hamile kalmış.Aranızda bu şekilde bir olay yaşayan arkadaşlar varmı?Kimler rüyasını görüp anne olcağını...
 3. Hamile Olduğumu Yeni Öğrendim Bebeğin Kalp Atışlarını ne zaman Duyabilirim Diyenler

  Hamile Olduğumu Yeni Öğrendim Bebeğin Kalp Atışlarını ne zaman Duyabilirim Diyenler

  bebeğin ilk kalp atışı ne zaman duyulur,bebeğin ilk kalp atışları, Sevgili melekler hamile olduğunuzu öğrendiniz ve bebeğinizin ilk kalp atışlarının ne zaman olacağını bilmiyorsunuz ve çok merak ediyorsunuz biliyorum.Bebeğinizin hayata tutunuşunun ilk evresi kalbinin atıyor olması ve bunu duymak çok büyük bir heyecan olsa gerek.. Ultrasonla 5. - 6. gebelik haftalarında kalp atışlarını...
 4. Korkmayın Panik Atak Geldiğinde Ne Yapmalı Öğrenin

  Korkmayın Panik Atak Geldiğinde Ne Yapmalı Öğrenin

  panik atak geldiğinde ne yapmalı panik atak sırasında ne yapılmalı Sevgili melekler , eğer kendinizi zaman zaman kapana kısılmış gibi hissediyor, nefes almakta zorlanıyor ve panik atak belirtileri görüyorsanız en kısa zamanda doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda uygun tedaviyle gayet rahat atlatılan panik atak sırasında ne yapılmalı, nasıl davranmalı sorularının cevabını...
 5. ACABA HAMİLE MİYİM?

  ACABA HAMİLE MİYİM?

  hamilelik belirtileri nelerdir,hamile olduğumu nasıl anlarım,hamile olduğumu anlamak için ne yapmalıyım,erken hamilelik belirtileri,erken gebelik belirtileri,hamileliğin ilk belirtileri,hamilelik belirtileri hakkında bilgiler Bu soruyu kendinize ne zaman sorarsanız sorun aklınızda bulunsun; cevap almak kolay, ancak bu cevabı almak için harekete geçilmeli! Dr.Kaan Kocatepe bu konuda neler...

Sayfayı Paylaş