Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Hamileler balık tüketmiyor

  Konu, 'Gebelik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  hamileyim balık yiyemiyorum [​IMG]  İzmir’de 250 hamile kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, gebelerin yüzde 41′inin haftada bir kez, yüzde 20’sinin bazen balık tükettiği, yüzde 4′ünün ise balığı hiç tüketmediği sonucu ortaya çıktı.
  Kent Hastanesi Kadın Sağlığı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Namık Demir, yaptığı açıklamada, kıyı kenti olan İzmir’de özellikle hamile kadınların balık tüketim davranışını belirlemek amacıyla hastanelerinin kadın doğum bölümünde çalışma yaptıklarını söyledi. Deniz ürünlerinin beyin gelişimi için önemine dikkati çeken Prof. Dr. Demir, balığın vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan alınması gerekli olan Omega 3 yağ asitlerinin de ana kaynağı olduğunu belirtti.
  “Balık tüketimi fazla değil
  Yapılan çalışmaların gebelik sırasında haftada 340 gram ve üzeri balık tüketiminin doğum sonrası bebeğin motor-mental gelişim, IQ skorları ve sosyal gelişimde daha iyi sonuçlar sağladığı sonucunu ortaya koyduğunu kaydeden Prof. Dr. Demir, şöyle dedi:
  ”Bizim yaptığımız çalışmaya katılan gebelerin çoğu Omega 3 yağ asitleri ve beyin gelişimi üzerine olan etkilerini bilmekle birlikte, çalışmaya katılanların ancak yarısı haftada bir kez balık tüketmektedir. Bu durum balık bulmanın kolay olduğu İzmir gibi deniz kenarı bir şehir için yüksek bir oran değildir.”
  Araştırma
  Takipleri yapılan 12 ile 40. gebelik haftası arasında olan 250 gebenin balık tüketim davranışlarıyla yapılan ankete katılanların yaş ortalamasının 30 olduğunu bildiren Prof. Dr. Demir, hamile kadınların yüzde 41′inin haftada bir kez, yüzde 20’sinin bazen, yüzde 12’sinin haftada iki kez, yüzde 12’sinin nadiren balık tükettiğinin belirlendiğini ifade etti.
  Ankete katılanların yüzde 4′ünün hiç balık tüketmediği yüzde 3′ünün ise haftada 3 kez balık yediğini belirten Prof. Dr. Demir şöyle konuştu:
  ”Gebelerin yüzde 78′i beyaz etli balıkları, yüzde 19′u siyah etli balıkları, yüzde 3′ü ise kabuklu deniz canlılarını tüketmekte. Gebelerin yüzde 46’sı balığı ızgara olarak tüketirken, yüzde 32’si kızartılmış olarak yemeği fırında veya buğulama olarak yemeğe tercih etmekte. Balık tüketmeyen yüzde 46′lık grup bunun nedenini balık yemeği sevmemek olarak belirtmiştir. Katılımcıların yüzde 91′i Omega 3 yağ asitleri hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtmiş, yüzde 86’sı Omega 3′ün beyin gelişimine etkisini bildiklerini belirtmişler ve yine yüzde 85′lik bir kesim Omega 3 için ana besin kaynağının balık olduğunu bildiklerini doğrulamışlardır.”


  alıntı

   
 2. esra

  esra Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  18 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.163
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  TOKAT
  Cevap: Hamileler balık tüketmiyor
  yaww bende yiyemiyorum karadenizli olmama rağmen sevmiyorumm:cry: napalım bebeğimiz için çiğ tavukda yeriz
   
Hamileler balık tüketmiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamileler hangi balığı yemeli?

  Hamileler hangi balığı yemeli?

  hamilelikte hangi balık hamilelikte hangi balık yenmeli gebelikte balıklar yenmeli balıklar hamileler balıkları yemeli Hamileyken haftada bir yenilen balık bebeğin sağlığına olumlu etki yapıyor... Anne ve çocuk sağlığı konusunda Amerikanın en yetkili kurumu Center for Disease Control uzmanları özellikle Omega-3 asidi yönünden zengin olduğu bilinen uskumru, sardalye, ton ve somon balığı...
 2. Balık

  Balık

  Balıkları ırmak ya da denizden çıkarmak ganimetle, Canlı ve taze balık bakire kadınla, suda balık avlamak sevinçli haberle, taze balık avlamak hayır ve fayda, küçük ve çok balık avlamak elden çabuk çıkacak dünyalıkla, ölmüş deniz balığı ham hayallerle taabir edilir. Bulanık suda ve kuyudan balık avlamak üzüntü ve günaha, Su üzerinde çalışan kimsenin yatağında balık görmesi suda boğulmasına,...
 3. Ben Balık Sevgilim Balık

  Ben Balık Sevgilim Balık

  Bu ilişki uzay ve zaman kavramını reddeden ruhların buluşmasıdır. Kısacası öteki Balık ile olan beraberliğiniz spiritüel bir olay olacaktır. İkinizde yaratıcısınız, hayal gücünüz geniş ve dünyaya yaklaşımınız manevi yönden çok zengin. Gelişmiş sezgi ve içgüdülerinizle başkalarının duygularını anlar ve özen gösterirsiniz. Sadece bu özelliğiniz bile sizi hayat boyu bir arada tutabilir....
 4. balık-ikizler

  balık-ikizler

  merhaba. burcu balık yükseleni ikizler bir kızım var. 2 yaş sendromuna girdi sanırım. bu burç karakteri ile ilgili bilgi alabilirmiyim nasıl davranmalıyım... 12 mart 2009 saat 12.57 mısır kahire doğumlu. teşekkürler
 5. balıklar

  balıklar

  akvaryumda bitki neden canlıdır

Sayfayı Paylaş