Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.420
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileler kusmayla ilgili ne yapabilirler?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamileliğin genellikle 6. haftasından itibaren görülen bulantı ve kusmalar oldukça can sıkıcıdır. Bazı hamilelerde o kadar şiddetli olur ki, vücudun sıvı ve iyon dengesi bozulur, anne ve bebeği besinsiz kalabilir. Hatta kilo alması gereken anne adayı kilo kaybedebilir. Daha önceki gebeliğinde bulantı ve kusması olanlarla, mevcut gebeliğinde ikiz veya üçüz gibi çoğul gebeliği olan hamilelerin bulantı kusma şikayeti yaşama riski de daha fazladır.
  Hamileler günlük yaşantısını zorlaştıran bu dönem ile başa çıkmak için neler yapabilir ?

  Sabahları uyandıktan sonra birkaç kraker yiyip, kalkmadan önce 15 dakika kadar dinlenmelidir.

  Dinlenme sonrası yavaş yavaş kalkılmalıdır.

  gebelik kusma

  Kahvaltı masasından yavaş kalkılmalıdır.

  Kahvaltı sonrası yatılmamalıdır.

  Mideyi boş bırakmamak için sık fakat küçük porsiyonlar yenmelidir.

  Öğünler atlanmamalıdır.  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE ALAKALI TÜM KONULARIMIZ AŞAĞIDAKİ LİNKTE


  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/


  Protein ve karbonhidrat miktarı yüksek olan besinler seçilmelidir.

  Yağlı yiyecekler ve kızartmalardan uzak durulmalıdır.

  Yemek kokularının rahatsız ediyorsa, ya mutfak iyice havalandırılmalı, aspiratör açılmalı veya yemeğinizi başka birinin hazırlamasını sağlamalıdır.

  Sıcak olarak hazırlanan yemeklerin kokusu rahatsız edebilir. Soğuk yemekler daha az yemek kokusu verdiğinden, soğuk yemekleri tercih edilmelidir.

  Tuzlu patates cipsleri mideyi yemek yiyebilecek duruma getirebilir.

  Limon veya zencefil koklanması mideyi rahatlatabilir.

  Hamilelik döneminde alınan vitamin ve demir hapları da bulantıya sebep olabildiğinden, bu haplar ya gece yatarken veya bir miktar yiyecekle birlikte alınmalıdır. Aç olarak alınması gereken demir sebebiyle, gece yatarken almak daha uygun olabilir. Bulantı yapan ilaçların alınmasıyla ilgili neler yapılabileceği doktorunuza sorulmalıdır.

  Mümkün oldukça dinlenmeye çalışılmalıdır. Yorgunluk, bulantı hissini artırıcı bir etmen olabilir.

  Sıcak bulantıyı artırabileceğinden, sıcak ortamlardan kaçınmak, bol temiz hava almak faydalı olabilir.

  Sıvı alımı gün boyu olmalı, sık ve azar azar sıvı alınmalıdır.

  İçecekler yemekten hemen önce, yemek sırasında veya yemekten hemen sonra alınmamalıdır. Su içimi de dahil her türlü sıvı alımı yemeklerden en az 1 saat sonra olmalıdır.

  Bulantı kusma için akupunkturun bazı kadınlarda faydalı olduğu düşünülmektedir. Akupunktur için doktorunuza mutlaka danışınız ve yaptırmanızı önerirse, tecrübeli ve lisanslı kişiler tarafından yapıldığından emin olunuz.

  Hamilelikte görülen bulantı kusmaların önlenmesi için uygun bir ilaç olup olmadığını doktorunuza sorunuz. İlaç kullanmak istemeyen veya ilacın işe yaramadığı kişiler yukarıdaki seçenekleri deneyerek bulantılarını azaltmayı deneyebilirler.


   
Hamileler kusmayla ilgili ne yapabilirler? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeklerde ki Kusmalarla İlgili Tüm Bilgiler

  Bebeklerde ki Kusmalarla İlgili Tüm Bilgiler

  Bu konu; bebeklerde kusmalar konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bebekler özellikle ilk aylarda annelerini emdikten sonra bir parça kusarlar. Bu gayet doğal ve endişe edilmemesi gereken bir durumdur. Tecrübesiz annelerin telaşa kapılmalarına sebep olan bu kusmalar eğer aşırıysa ve sürekli yoğun bir şekilde oluyorsa takip edilmelidir. Aileleri tedirgin eden bu durum bir...
 2. Ne yapabilirim ?

  Ne yapabilirim ?

  Kızlar merhaba beni tanıyorsunuz çoğunuz ben 52 gün önce doğum yaptım… Kontrol herşey sorunsuz dedi çok iyi dedi… Doktrum iğneler süte geçiyormuş dedi,haplarda aynen öyle tek çare spiral dedi ama kayma yapınca kanama yapıyormuş,adetler daha yoğun ve ağrılı geçiyormuş bize de tek çare prez.düşüyor ondada belli bir süre sonra "bana güvenmiyormusun?" Diyoloğu başlıycak napabilirim :( ??
 3. Kusmaya ne iyi gelir?

  Kusmaya ne iyi gelir?

  Kusma kısaca sindirilemeyen gıdaların ve sıvıların mide sıvılarıyla birlikte ağız yoluyla istem dışı olarak dışarı atılmasıdır. Bu yazıda kusmaya ne iyi gelir sorusunun bitkisel ve doğal cevaplarını bulabilirsiniz. Sürekli kusma bir virüsün ya da başka bir rahatsızlığın örneğin ishalin sonucunda olabilmektedir. Sindirim sisteminde bulunabilen parazitler, bakteriler mide bulantısına, kusmaya...
 4. Çocuklarda kusma dikkate alınmalı !

  Çocuklarda kusma dikkate alınmalı !

  Kusma, yutulan toksik maddeleri atarak faydalı olabilir. Bununla birlikte, kusmaya genellikle bir bozukluk neden olur. Genellikle rahatsızlık nispeten zararsızdır, ancak bazen kusma, karında veya bağırsaktaki tıkanıklığın veya kafatasında artan bir basıncın (intrakranyal hipertansiyon) ciddi bir sorunun işaretidir. Kusma, bebekler ve küçük çocuklarda sık görülür. Viral ve bakteriyel...
 5. Bebeklerde kusma neden olur? Ne iyi gelir?

  Bebeklerde kusma neden olur? Ne iyi gelir?

  Bebeklerde kusma- Bebeklerde kusma bazen sorunun olmadığını gösterirken bazen de büyük sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Anneler size çok önemli bilgiler vermek istiyorum özellikle yaşadığım sorunları da dile getirmek isterim kusma sorunu ile ilgili. Bebekler kusabilir evet ama her zaman bu anormal olarak görülmez anne baba tarafından. Tabii ki kusma durumu bebeklerin ayına yaş durumuna...

Sayfayı Paylaş