Hamileliğin Adet Öncesi Belirtilerini Merak Edenler Buyrun

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Hamileliğin Adet Öncesi Belirtilerini Merak Edenler Buyrun
Hamileliğin Adet Öncesi Belirtileri- Daha önceki konularımızda erken gebelik belirtileri olası yaşabileceğiniz gebelik belirtileri hakkında sizlere bilgiler sunmuştuk. Hamilelik denilen mucize olayı 9 ay 10 gün süren yani 40 haftalık bir süreçtir. Bu dönemi hem anne adayının hem baba adayının dolu dolu geçirmesi bebek bakımı hakkında bilgilenmesi önemlidir. Özellikle ilk kez doğum yapacak olanlara söylemek isterim ki bebek doğduktan sonrası için bazı şeyleri yaşamanız mümkün olamayabilir. Hamilelik sürecinizi dolu dolu yaşayın derim size. Hele ki ikiz hamilelik yaşayanlar hamileliği boyunca bunun keyfini çıkarmalılar doğumdan sonra iki kat yorulacağınıza garanti verebilirim:) Hamilelik kadınlar için belki dünyanın en güzel olayı. Peki hamileliğinizin başına dönecek olursak.

en erken gebelik belirtisi.jpg


Kadınlar özellikle çocuk sahibi olmak isteyenler her ay test yapmak yerine bazı belirtiler ararlar kendilerinde. Tabii adet ilk belirleyici belirtidir ama bunun öncesinde de ilk kendileri haberdar olmak isterler bu durumdan ve kendilerinde bazı değişimler gözlemlemek isterler. Ama belirtiler her kadında olduğu gibi aynı değildir. Kadın adet olduktan 14-15 gün sonra kadar yumurtlar ve çatlayan yumurtalar döllenmeye müsaittir. Peki düzensiz adet gören kadınlar yumurtladığını nasıl anlar. Yumurtlamanın anlaşılabilmesi için birkaç metod ve belirti vardır aslında. Bunlardan biri vajinal akıntıların artması diğeri de vücut ısısının artması. Hatta bazıları ateş ölçme yöntemi ile yumurtlama oluşup oluşmadığını anlamaya çalışabiliyor. Adet döngünüz düzensiz ise yumurtlama zamanınızı tespit etmek zor olacaktır tabi. Bebek sahibi olamayan çiftlerin çoğunun problemi de yumurtlama gününü iyi tespit edememekten ileri geliyor ya da yumurtlama problemi olanlarda çok sık görülüyor.


Korumasız bir ilişki durumunda sperm hücreleri çatlayan yumurtalardan birine kolayca giriş yapabilir. Ama bunu en güçlü en hızlı cesaretli sperm hücresi yapacaktır. Yani bir ilişki anında milyonlarca sperm hücresi söz konusu ise bundan sadece biri çatlayan yumurtayı döller. Birden fazla yumurta döllenirse burada çoğul gebelikler söz konusu olur. Çoğul gebelikler hakkında detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz. Döllenen yumurta yaklaşık 9-10 gün içinde rahme yerleşmiş olur. Ama şunu da unutmayın ki gebeliğin başlangıcı ilişkiye girilen gün değil son adet tarihinizin ilk günü (SAT) kabul edilir. Doktorunuz da zaten size son adet tarihinizin ilk gününü mutlaka soracaktır ki buna göre gebelik haftalarını izleyecektir. Dediğim gibi gebelik oluştuğunda sizin bundan ilk zamanlar haberiniz olmaz. Yumurta döllenir döllenen yumurta rahme yerleşmek için yola çıkar. Bu rahme yerleşme çabasında ufak çaplı kanamalar yaşanabilir. Her kadında mutlak görülecek diye bir kural yoktur.

ilk hamilelik belirtisi.jpg


Hamileliğin ilk belirtisi adet kanamasıdır ama bazı kadınlar bunu yerleşme kanaması ile de öğrenebilmektedir. Yerleşme kanaması oluştuğunda henüz daha adetinize var demektir. Yani aslında minik embriyonuz 4-5 haftalık olduğunda siz henüz adet tarihiniz yaklaşmış oluyor. Adet görmeden önce belirtileri yaşamanız pek olası değil. Adet gününüzden önce görebileceğiniz ilk belirti yerleşme kanaması demiştik. İmplantasyon kanaması bebeğin henüz zigot halinde olan bebeğin rahme yerleşme çabası demektir. Tabii her kanama türü de yerleşme kanaması olmayabilir. Bir bebek düşünüyorsanız ve adetinizden önce kanama yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmenizde fayda var. Her kanama hoş sonuçlar doğurmayabilir. Yerleşme kanaması dediğimiz gibi her kadında görülecek diye bir kural yok. Ama bunu yaşayanların yerleşme kanamasını adet kanamasından ayıran birçok yönü de vardır. Örneğin yerleşme kanaması çok az miktarda en fazla 1-2 gün ve rengi çok açık şekilde görülen kanamadır. Adet kanamasından bu şekilde ayırt edebilirsiniz. Yerleşme kanaması üstüne görme yazımızı daha ayrıntılı şekilde buradaki yazımıza giderek inceleyebilirsiniz.
 

Uzman SühaN

Administrator
Biz yazmaktan ,anlatmaktan, yorulmadık ama misafirlerimiz aynı soruları sormaktan bıkmadı :D Adetime 7 gün var midem bulanıyor hamilemiyim, adetime 5 gün var başım dönüyor hamilemiyim ? Olur olmaz her belirtiyi hamilelikle bağdaştırmamak gerek. Gebeliğin ilk belirtisi adette gecikme olmasıdır. Diğer belirtiler de gebeliğin 4-5. haftası başlar.Adet öncesi belirtiler psikolojiktir ..
 

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Sanırım biraz okumak gerek biz millet olarak hemen sonuca ulaşmak istiyoruz okuyup ana hatları ile öğrensek problem kalmaz sanırım..:)
 
Üst