Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileliğin ilk Üç Ayında Karşılaşılan Sorunlar

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebeliğin başlarında sıkıntı yaşayanlar,hamileliğin başlarında yaşanılan sıkıntılar,gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan sorunlar,hamileliğin ilk üç ayında yaşanan problemler hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Hamileliğin birinci trimesterinde vajinal kanama ile karşılaşabilirsiniz. Öyle hemen paniğe kapılmayın!.. Bu kanamalar, regl kanamasına göre daha az miktarda olur ve birkaç gün sonra geçer. “yerleşme” kanaması da denilen bu durum, döllenmiş yumurtanın rahmin duvarına ilişmesi nedeniyle olur. yerleşme nedeniyle gerçekleşen bu kanama, endişe edilmesi gereken bir durum değildir. Ancak bazen kadınlar, hamile olduklarını bilmedikleri zaman bu kanamayı regl kanaması sanıp günlük yaşantılarına devam edebilmektedir.


  Birinci Trimesterde Karşılaşabileceğiniz Olumsuz Durumlar


  Kanama Hamileliğin birinci trimesterinde vajinal kanama ile karşılaşabilirsiniz. Öyle hemen paniğe kapılmayın!.. Bu kanamalar, regl kanamasına göre daha az miktarda olur ve birkaç gün sonra geçer. “yerleşme” kanaması da denilen bu durum, döllenmiş yumurtanın rahmin duvarına ilişmesi nedeniyle olur. yerleşme nedeniyle gerçekleşen bu kanama, endişe edilmesi gereken bir durum değildir. Ancak bazen kadınlar, hamile olduklarını bilmedikleri zaman bu kanamayı regl kanaması sanıp günlük yaşantılarına devam edebilmektedir.

  Kanamalar, birinci trimesterin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıksa bile bir düşüğün habercisi olmayabilir. Hamile kadınların üçte biri, bu süre boyunca küçük vajinal kanamalarla karşılaşıyor ve buna rağmen sağlıklı bebekler dünyaya getiriyor.
  Ancak şu bilinmelidir ki bazı vajinal kanamalar masum değildir ve bir düşüğün habercisi olabilir. Düşükler kendilerini çoğunlukla şiddetli karın ağalarıyla ve kas sancılarıyla gösterir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman bir an önce doktorunuza görünmenizde yarar vardır. İster masum ister değil herhangi bir kanamayı doktorunuza bildirmenizi öneririz. Eğer tehlikesiz bir kanama geçiriyorsanız, doktorunuz büyük olasılıkla evde bir süre dinlenmenizi ve egzersiz gibi hareketlerden kaçınmanızı önerecektir.

  Düşük

  Düşüğün nedenlerine ve sakınma yollarına ilerleyen zamanlarda daha ayrıntılı bir şekilde değineceğiz. Birinci trimesterde daha sık karşılaşılan bir durum olan düşük, hamile olduğunuzu bilmiyorsanız daha siz farkına varamadan kendini bir kanama şeklinde gösterebilir. Böylelikle hamileliğiniz, siz hiçbir şey anlamadan sona ermiş olur. Bazen ağrı, sancı olmadan yaşanan bu düşüklerin farkına varmayabilirsiniz. Genellikle şiddetli karın krampları ve sancıları, vajinal kanamalar şeklinde belirtileri olan düşüğün ardından ilk yapmanız gereken doktorunuza gitmektir. Eğer yapılabilecek bir şey yoksa ve hamileliğiniz sonlanmışsa bile hemen moralinizi bozmayın. Bundan sonraki gebeliğinizin iyi gitme şansı oldukça yüksek!

  dış gebelik
  dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışına yerleşmesi durumunda oluşur. Örneğin yumurtanın tüplerde, yumurtalıkta, karın içinde veya rahim ağzında bulunması durumunda dış gebelikten söz edilir. Belirtileri ise normal gebelik belirtileri gibi başlar. Daha sonra şiddetli karın ağrıları, vajinal kanama, yorgunluk ve bayılma hali eklenebilir. Geç fark edilirse dış gebelik anne adayının yaşamını tehdit edebilir. Durum ultrason görüntüleriyle saptandıktan sonra hekim tarafından gerekli müdahaleler yapılır. Bu durumda döllenmiş yumurtanın rahim içine taşınması mümkün olmadığından, hamilelik bazı ilaçlarla veya cerrahi olarak sonlandırılmak durumundadır.  Yumurtalık Dönmesi
  Yumurtalığınızda bulunan bir kist ya da gebelik gibi yumurtalığınızın büyümesine sebep olan başka bir durum yumurtalığınızın dönmesine neden olabilir. Yumurtalıkla birlikte onu besleyen kan damarları da dönerek yumurtalığın kanlanmasını bozar. Yumurtalık dönmesinin en önemli belirtisi, karnın bir tarafına girip çıkan şiddetli ağrılardır. Jinekolojik olarak acil kabul ettiğimiz böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen doktorunuza koşmalısınız.

  Birinci Trimesterde Bebeğin Gelişimi
  Yumurtanın döllenmesiyle başlayan hamileliğinizin ilk gününden itibaren bebeğiniz hızla gelişmeye başlar ve ondan sonraki adetiniz gecikince büyük ihtimalle hamileliğinizi fark etmiş olursunuz. İdrarda gebelik testi özellikle laboratuar koşullarında uygulandığında yumurtlamanızdan yaklaşık 2 hafta sonra “pozitif” sonuç vermeye başlar. Evde uygulanan testler o kadar hassas değildir ve bu dönemde “negatif” sonuç vererek sizi yanıltabilir. Doktorunuz tarafından önerilecek olan kan testi ile gebeliğin varlığı daha da erken ortaya konabildiği gibi plasenta tarafından üretilen beta hcg hormonunun miktarı da ölçülebilir. Doktorunuz vajinal ultrason yaparak adet gecikmesinden yaklaşık 1 hafta sonra gebelik kesesini görebilir.

  Daha önce de değinmiştik, en son adetinizin ilk gününü temel alarak hesap yaptığımızdan, gebeliğinizin 4. haftasında (aslında döllenmenizin 2. haftası oluyor) bebeğinizin öncüsü olan blastokist kendisini yumuşacık rahminize güzelce gömer. Bu arada genlerinin taşınması döllenme anında olduğundan, cinsiyeti bellidir.

  6. haftadan itibaren kalp atışlarını duyabilirsiniz! Tabii ki hekiminizin uygulayacağı ultrason yardımıyla… Bebeğiniz artık bir embriyodur. Sinir sistemi başta olmak üzere gözler, kulaklar, kol ve bacaklar, birçok organ oluşmaya başlamıştır. Bu dönem onun dış etkenlere karşı en hassas olduğu dönem olarak kabul edilir. Yani yediklerinize, içtiklerinize dikkat! Radyasyondan da uzak durun!

  7. haftanın sonunda bebeğinizin boyu 12 mm.’yi bulmuştur. 30-40 mm boyunda olduğu 9. haftadan sonra ise bebeğiniz dans etmeye başlar! Bebeğinizin hareketlerini ve kalbinin atışını ultrason görüntülerinde takip edebilirsiniz. Ancak, hareketlerini hissetmeniz için henüz erken! Başı daha dik konumdadır ve yüz formu ortaya çıkmaya başlar. Gözleri ise, yüzünün her iki yanında balık gözleri gibi durmaktadır. Bu hafta, cinsiyetin özelliklerine bağlı olarak cinsel organları da şekillenmeye başlamıştır.

  10. hafta, bebeğiniz için birçok dönüm noktasını da beraberinde getirir. Bu haftada bebeğiniz fetus adını alır. Bebeğin eşi, plasenta bu hafta çalışmaya başlar ve ona ihtiyacı olan besinleri ulaştırır, atıkları uzaklaştırır. Buraya kadar kendinize çok dikkat ettiğiniz için biraz nefes alabilirsiniz! Bu haftadan sonra düşük olasılığı gittikçe azalır. Bu sırada ağırlığı 4-5 gram kadardır.

  11. haftada hemen hemen bütün organ ve yapılar şekillenmiş ve fonksiyon görmeye başlamıştır. Artık el ve ayak parmaklarının birleşikliği son bulur ve parmakları insan parmağına benzemeye başlar. Cinsel organları şekillenmeye devam eder. Ama hemen bebek odası renklerini hazırlayabileceğinizi düşünmeyin. Bebeğinizin cinsiyetinin ultrasonografide görülmesine daha birkaç hafta var.

  12. haftanın sonunda bebeğinizin tüm organları oluşmuştur ve ağırlığı 14 grama kadar çıkmıştır. Ses telleri bu dönemde oluşur, yani doğar doğmaz atacağı ilk çığlıklarının hazırlığı bu dönemde başlar. Bu haftanın sonunda hamileliğinizde birinci trimester sona ermektedir. Bundan sonraki süreçte bebeğinizin gelişimi hızlanacak ve sizin şikayetleriniz azalacaktır.


   
Hamileliğin ilk Üç Ayında Karşılaşılan Sorunlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ÜÇ Ayda

  ÜÇ Ayda

  ÜÇ AYDA Yeni Türk Alfabesi'nin ilk şekillerini kendisine götürdüğüm zaman, komisyonun, en aşağı beş senelik bir geçiş devresi düşündüğünü söylemiştim. Gazeteler evvelâ birer sütunlarını yeni harflerle hasredecekler, yavaş yavaş bu sütun sayısı artacak, nihayet bütün gazeteler yeni harflerle çıkacaktı. Mektepler için de, bu benzer dereceli usuller düşünmüştük. Dikkatle dinledikten sonra, bir...
 2. Hamilelikde ilk 3 aydaki ağrılar

  Hamilelikde ilk 3 aydaki ağrılar

  hamileliğin ilk aylarında sancı gebelikte karın ağrısı normalmi gebeliğin ilk aylarında sancı hamilelikte karın ağrısı normalmi hamilelikde agrilar Hamilelik sürecinin başlaması ile beraber kendimizi dinlemeye başlarız. Hissettiğimiz her belirtide doktorumuzu arasak mı diye aklımızdan geçirip, çevremize "bu normal mi?" diye sorular sorarız. Sitemizin Kadın Hastalıkları ve Doğum...
 3. Tedavi sırasında karşılaşılan sorunlar...

  Tedavi sırasında karşılaşılan sorunlar...

  ovitrelle nedir ovitrelle kullanımı nasıl kullanılır pregnyl kullanımı nasıl yapılır Tedavinin iptal edilmesi: Hastaların tedaviye beklenen yanıtı vermemesi, yeterli sayıda follikül gelişmemesi gibi nedenlerle tedavi iptal edilebilir. Yumurta bulunamaması: özellikle yaşı ileri ve yumurtalık rezervi düşük kadınlarda folliküller yeterli büyüklüğe ulaşmasına karşın aspirasyon sırasında hiç...
 4. Prematüre Bebeklerde Karşılaşılan Önemli Sorunlar!

  Prematüre Bebeklerde Karşılaşılan Önemli Sorunlar!

  Prematüre bebekler, prematüre doğum, karşılaşılan önemli sorunlar hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Prematüre bebek bakımı zor ve yorucudur melekler. Bunun içinde yapılması gereken oldukça önemli ayrıntılar vardır. Değişik sorunlarla karşılaşabiliriz. Bakalım prematüre bebeklerde karşılaşılan önemli sorunlar nelermiş. Prematüre Doğanların Büyürken 9 Derdi Var... Prematüre...
 5. gebeliğin ilk üç ayındaki kanamalar hakkında soru

  gebeliğin ilk üç ayındaki kanamalar hakkında soru

  Merhaba.2.5 aylık hamile bir arkadaşım var ve iki sefer hafif kanamsı olmuş.Doktora gitmiş önemsememiş dr. İçi rahat değil.Burası kadın sitesi mutlak başına gelen vardır sormak istedim,yardımcı olurmusunuz?

Sayfayı Paylaş