Etiketler:
 1. kar_tanesi

  kar_tanesi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  KaYSeRi

  Hamileliğin Son Döneminde Sizi Neler Bekler?

  Konu, 'Gebelik' kısmında kar_tanesi tarafından paylaşıldı.

  bebeğin aşağıya baskı yapması bebeğin rahime baskı yapması Hamile anne adayları dogum yaklaştıkça bazı rahatsızlıklarda artar ,bunlardan merak ettikleriniz varsa bakın nelermiş (bakında dikkat edin tavsiyee :):) )
  Hamileliğin Son Döneminde Sizi Neler Bekler?


  Uykusuzluk
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Uyuyamamak oldukça rahatsızlık verici bir durum. Yatak içinde saatlerce dönüp duran ancak rahat bir uykuya hasret kalan anne adayları azımsanamayacak sayıda. Bazı gebeler bu durumdan oldukça rahatsızlık duyuyor ve günlük hayatları olumsuz yönde etkileniyor. Bazılarında ise uykusuzluk ya da düzenli olmayan uykular çok etkili olmaz ve üretkenliklerine devam edebilirler. Rahat ve verimli bir uyku uyuyabilmek için gündüz fazla ağır olmayan egzersizler yapmak, akşam saatlerinde ve uykudan önce kafein içeren sıvıları almamak, yatmadan önce streslerden uzaklaşarak gevşemeye çalışmak ve en eski yöntemlerden biri olan ılık bir bardak süt içmek yararlı. Aklınızda olsun!
  [/FONT]
  Sırt Ağrısı

  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Gebelik süresince hem bel kavsinin içe doğru dönmesi, hem vücudun ağırlık merkezinin değişmesi nedeni ile postür adı verilen duruş değişiyor. Salgılanan hormonların etkisi ile eklemlerdeki gevşemeler de eklenince el ve sırt ağrıları özellikle gebeliğin son dönemlerinde dayanılmaz olabiliyor. Bu gibi durumlarda masaj en etkili yöntem. Ilık kompresler ya da ılık duş, stretching ağrıları azaltıyor.. [/FONT]
  Kramplar
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Gece yatmadan önce yapılan jimnastik kramplara iyi gelebiliyor. Ayrıca kalsiyum ve potasyum içeren vitaminler sorunun giderilmesinde yardımcı oluyor.

  [/FONT]Nefes almada güçlük
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Bebek ve dolayısı ile rahim büyüdükçe soluk alıp vermeyi sağlayan kas olan diyafram kasını sıkıştırıyor ve bu kasın hareketi için kısıtlı bir alan kalıyor. Bu nedenle soluk alıp vermede güçlük ve nefes darlığı yaşanıyor. Nefes darlığı ile başa çıkmanın en kolay yolu oturur ya da yarı oturur pozisyonda uyumak. 2 ya da 3 yastık kullanılması şikayetleri azaltıyor.
  [/FONT]
  Mide yanması
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Mide yanması, hazımsızlık ve gaz... Gebeliğin her döneminde kadını rahatsız eden problemler. Çok fazla yememek, azar azar ancak sık öğünler almak, yemekten sonra hemen uzanmayıp yürüyüşe çıkmak engellemek için yapılabilecek aktiviteler. Bazı durumlarda ise ballı süt mide yanmasına iyi geliyor. Bu şikayetlerin nedeni gebelikte salgılanan hormonlara bağlı olarak mide boşalmasının gecikmesi, barsak hareketlerinin yavaşlaması ve mide içeriğinin yemek borusuna kaçması. Yanma hissinin fazla olduğu durumlarda doktor önerisi ile belirli ilaçlar kullanılabilirsiniz.
  [/FONT]
  Kasılmalar
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Doğum demek kasılma yani kontraksiyon demektir. Düzenli olmayan ve hafif kasılmalar gebeliğin son dönemlerinde sıkça karşılaşılan bir durum. Bu kasılmaları çok ciddiye almamak gerekiyor. Hastaneye gitmeyi gerektirmeyen kontraksiyonların nedeni rahmin gerilmesi. Biraz istirahat ya da ılık bir banyo çoğu zaman anne adayına iyi geliyor. Ancak kasılmaların sıklığı ve şiddeti giderek artıyor ise ya da her zamanki hafif kontraksiyonlardan farklılık gösteriyor ise doktorunuzla temasa geçmeniz gerektiğini unutmayın.

  [/FONT]Sık idrara çıkma
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Gebelerin hemen hepsi bu duruma önceden aşinadır. Çünkü gebeliğin erken dönemlerinde büyüyen rahimin baskısı nedeni ile mesane kapasitesi azalıyor ve sık idrara çıkma ihtiyacı doğuyor. Gebeliğin son dönemlerinde ise bebeğin aşağıya doğru inmesi ile mesane üzerinde yeniden bir baskı oluşuyor. Tamamen normal bir durumdur ve doğumun yaklaştığının bir işareti!

  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Baskı hissi[/FONT]
  Bebeğin aşağıya doğru indiğinin yani pelvise girdiğinin bir başka belirtisi de sürekli olan basınç hissi. Yatağa uzanmak ile bir miktar azalan bu hissin en iyi tedavisi yüzmek ya da boy hizasında bir havuzda dinlenmek! Ancak günümüz şartlarında ve her mevsimde olanaksız olan bu yaklaşım sadece yaz anneleri için güzel bir alternatif olarak kalıyor.

  [/FONT]Tekmeler
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Gebeliğin ilk dönemlerinde anne adayına heyecan ve sevinç veren bebek hareketleri ve tekmeler son dönemlerde acı verici hale gelebiliyor. Bebeğin içinde yüzdüğü sıvı ve dolayısı ile bebeğe kalan boş alan azaldığından, hareketler direk olarak hissedilebiliyor. Zaman zaman kaburgalara kadar vuran ağrılı bebek hareketleri olabiliyor. Bu ağrılar için yapacak bir şey yok! Ancak elinizi karnınıza koyup bebeğinizle konuşarak canınızı acıtmamasını isteyebilirsiniz :))

  [/FONT]Denge problemleri
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Gebelik büyüdükçe vücudun denge merkezi yer değiştireceğinden, dengeyi sağlamak güçleşebiliyor. Anne adayları sık sık düşme tehlikesi ile baş başa kalıyor. Bu açıdan çok dikkatli olmak gerekiyor. Merdivenlerden inerken trabzanlara tutunmak, yine benzer şekilde duş yaparken tutunacak bir yer bulmak ve hatta ideal olarak evde kimse yokken duşa girmemek ve duş esnasında banyo kapısını açık bırakmak alınması gereken tedbirler. Düşmek istenmeyen bir olay olsa da zaman zaman kaçınılmaz. Bebeğin içinde bulunduğu amniyon kesesi ve sıvısı onu bu tür zararlı etkenlerden koruyor ancak yine de düşme esnasında karın üstüne düşmemeye çalışın.[/FONT]   
Hamileliğin Son Döneminde Sizi Neler Bekler? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelik Döneminde Neler Giyilir

  Hamilelik Döneminde Neler Giyilir

  hamile kıyafeti ne zaman giyilir hamile kıyafetleri ne zaman giyilir hamilelik hamilelik kıyafetleri Hamile döneminde hamilelerin yediklerine, içtiklerine dikkat ettikleri gibi giyimlerinide dikkat etmeleri gerekir.İşte çok güzel giyimler.
 2. hamilelik dönemimdeki aşermelerim ne zaman biter

  hamilelik dönemimdeki aşermelerim ne zaman biter

  aşerme ne zaman biter hamilelikte aşerme ne zaman biter Aşerme ve Pika Gebelikte turşu, limon, muz, karpuz, soğan gibi bir takım yiyeceklere karşı aşırı istek doğması aşerme olarak bilinir. Sebebi bilinmemektedir. Genellikle bunların normal...
 3. sizce son zamanların hastalığı nedir??

  sizce son zamanların hastalığı nedir??

  reina hastalığı reyna hastalığı nedir reyna hastalıgı reina nedir sizce bu hastalık ne kadar fazlalaştı böyle.. dediğiniz hastalık hangisi?
 4. Hamilelik Döneminde Neden Unutkanlık Olur....

  Hamilelik Döneminde Neden Unutkanlık Olur....

  Hamilelik Döneminde Unutkanlık Hamilelikte Unutkanlık Problemi Hamilelik döneminde pek çok anne adayı değişik derecelerde unutkanlık problemi yaşar. Hamilelik döneminde ki sıkıntılardan biridir sadece unutkanlık....Peki bu unutkanlık neden hamilelik döneminde artar acaba...Merak ediyorsanız uzman Dr Yıldız Tuncayın açıklamalarıyla unutkanlık neden olur öğrenelim.... Hamilelik...
 5. Hamileliğin son ayında neler yemeliyim ?

  Hamileliğin son ayında neler yemeliyim ?

  Selamlar arkadaşlarım ben hamileyim ve hamileliğimin son anlarını yaşıyorum daha doğrusu son ayına girdim. Bu son ayda lütfen bana tam olarak bebeğin gelişimi için neler tüketmem gerektiği hususunda bilgiler verir misiniz tam olarak neler neler yemeliyim teşekkürler.

Sayfayı Paylaş