Hamilelik Belirtileri Nelerdir Hakkında Bilgi Bilinen Bilinmeyenler Burada Meleklerim

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Hamilelik Belirtileri Nelerdir Hakkında Bilgi Bilinen Bilinmeyenler Burada Meleklerim
Hamilelik Belirtileri Nelerdir Hakkında Bilgi- Kadınların hayatı boyunca kafalarını kurcalayan sorulardan sadece biridir hamile miyim? hamile olduğumu nasıl anlarım? gibi sorular. Biz de detaylı bir şekilde bu sorulara yanıt aramaya çalışacağız meleklerim. Her anne olmak isteyen anne adayı hamileliğini ilk kendisinin öğrenmesini ister. Bunu da adeti henüz gelmediği için daha öncesinden belirtilerle anlamaya çalışır. Bu belirtilere hep birlikte değineceğiz.

hamile miyim.jpgHamilelik aslında adet olmadan daha önce oluşur. Bu doğal yolla ise ilişkiden sonra çatlayan yumurta ve erkeğin spermi birleşirse döllenme oluşur. Yumurtlama zamanınız ise bu regl döngüsünün tam ortalarına denk gelmektedir. Yani ilişki sonrası dölleme oluşursa bundan 7-8-9 gün sonra siz kan testi ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için ilişkiden kaç gün sonra gebelik testi yapılır konumuzu inceleyebilirsiniz. Gebelik denilen olan olay dediğim gibi döllenmeden 7-8-9 gün sonra öğrenilebilir. Döllenme denilen olayı buradan inceleyebilirsiniz. Yani o günler hala regl gerçekleşmemiştir. Sizin adet zamanınız gelip adet gerçekleşmemiş ise bu günler hala hamileliğinizden haberiniz yoksa oluşan embriyo 15-20 günlük olmuştur bile.

Çoğu kadın gebelik belirtisini önceden bilmek ister ama bazen de ilk olarak belirleyici belirti bu adet kanamasıdır. Adet gününüz gecikince kadınlar genelde şüphe duyar eğer başka bir durum yoksa ( ilaç kullanımı stres sıkıntı gibi) Adet döngüsü düzgün olan bir kadının ilk belirti nedeni adet gecikmesidir. 15-20 günlük olan embriyo da daha oluşmaya başladığı günden bu yana hızla anne kanında yükselmeye devam eden beta hcg hormonu sayesinde hamilelik ortaya çıkar. Bu dönemlerde idrar testlerine pek itibar etmemeniz gerektiğini söylemek istiyorum. Çünkü beta hcg denilen hamilelik hormonu ilk olarak kanda yükselir ve belirir idrarda daha sonraları yükselmeye başlayacaktır. O yüzden önce kan testi yaptırmanızda fayda var. Eğer kan testi yaptırmadıysanız hala idrar testinde adet gecikmesinden 1-2 hafta içinde öğrenebilme şansınız var. Ama işte hanımlar kan testi yaptırmaya gitmek yerine idrar testi yaparak hamilelik aramaktadır. Aslında bunu yalnızken bu özel anı ilk olarak kendileri yaşamak isterler. Ama dediğim gibi yine en belirleyici test beta hcg testidir. Hamilelik belirtileri nelerdir hakkında bilgi edineceğimiz önemli detaylara göz atalım dilerseniz.

Adet (regl, mens) Gecikmesi: İlk belirti daha öncede belirttiğim gibi adet kanamasının gecikmesidir. Bu ilk belirleyici sebeptir aslında. Adet gecikmesinin öncesinde belirti görülmez. Sonraki haftalarda adet gecikmesi ile beraber belirtiler yaşanmaya başlayabilir. Hamile kalmak gibi niyetiniz planınız varsa yumurtlama zamanına dikkat etmelisiniz özellikle de alacağınız ilaçlara dikkat etmelisiniz. Embriyoda oluşabilecek anormallikler ilk 12 haftada oluşur eğer hamileyseniz bu haftalara daha bir özen göstermeniz gerekiyor. Ama işte adet döngünüz düzenli değil de düzensiz ise ve hamilelik oluşmuş ise hamileliğin ilk belirleyici belirtisi adet gecikmesi diyemeyiz. Bu anne adaylarının kafasında büyük bir soru işaretidir ki çünkü sürekli adet gecikmesi yaşayan biri olarak bu ay hamile miyim? acaba gibi sorular insanın beynini yer bitirir bu da işte her an kan testi yapmaya çekinir duruma gelirsiniz. İdrar testleri bu konuda hanımların ilk tercihi olur.

Yerleşme kanaması (implantasyon): Bu kanama adet kanamasından farklı olarak adet zamanınızdan önce görülebilir. Bununla anne adayları yine bir şüpheye düşer ama unutmamalıdır ki her kanama yerleşme kanamasıdır diyemeyiz. Yerleşme kanaması adet kanamasına göre daha açık renkli az miktarda olur. Yerleşme kanamasını detaylı incelemek için yazımızı tıklayabilirsiniz.

hamilelik belirtisi kusma.jpg


Bulantı Kusmalar: Hamileliğin ilk haftalarında bulantılar kusmalar da olabilir. Bu özellikle sabah bulantıları şekilde de olabilir ama unutmayın ki belirtiler kişiden kişiye değişir. Ama hamilelik belirtileri genelde ilk 3 ay içinde gerçekleşir.

Göğüste hassasiyet ve göğüs uçlarında ağrı: Bu da gebeliğin önemli belirtilerindendir. Hamile kalan anne adayı göğüslerinde farkedilir şekilde değişim gözlemleyebilir ve dokunduğunda hassasiyet acı hissedebilir.

Sık idrara çıkma: Embriyonun rahme yerleşmesi ve mesaneye baskısı nedeniyle ve yine ilk haftalarda vücudun su tutması nedeniyle sık idrara çıkma görülür. 20-30 dakikada bir tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Uyku hali yorgunluk: Vücut sonuçta alışmadığı bir duruma hazırlanıyor ve hormonlar hızla yükseliyor böyle bir durumda ilk belirtilerde yorgunluk uyku hali de görülebilir.

Ruh halinde değişim: Ruh halinizde hızla değişim olabilir. Aniden gülme hissi ya da hiç tahmin edemeyeceğiniz şeye ağlama hissi oluşabilir. Yine aşırı sinirlilik hali de olabilir.

Aşerme ya da yemek yeme isteksizliği: Hamilelikte yine bir şeyleri canınız çok çekebilir ya da herhangi bir şeye de istek duymazsınız hatta kokusundan bile nefret edebilirsiniz.
 

Uzman SühaN

Administrator
Gebelik düşünen , bir çok anne adayı nın merak ettiği sorular dan birine değinmişsin. Hamileliğin ilk belirtileri, adete bir kaç gün kala hamilelik belirtileri ile ilgili sayısız içerik net ortamın da mevcut.Konuların çoğun da maalesef bilgi kirliliği var. Bazı kadınlar adete 2 hafta kala belirti yaşadığını iddia ediyor.Böyle bir şey mümkün değil.

Gebeliğin ilk belirtisi , beklenen menste gecikme olursa anlaşılabilir.Bunu da teyit için test yapmak gerekir. Tabi her mens gecikmesine de gebelik var yada yok diyemeyiz.Çünkü mens sadece gebelikten ötürü gecikmez. Şunu da son olarak ekleyelim. Belirtiler gebeliğin 4-5. haftasın da başlar.
 
Üst