Hamilelik çatlakları için hangi kremler kullanılmalı ?

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelik çatlakları için hangi kremler kullanılmalı ?
gebelik,gebelik çatlağı,gebelik çatlağı nedenleri,gebelik çatlağı nasıl geçer,gebelik çatlağı için kremler
Gebelik güzel bir o kadarda zor bir süreç . Anne adayının heyecanlı olduğu bu süreçte , gebelik süresince fizyolojik değişimler olmaktadır. Bu değişimler geçici olup doğum sonrası eski görünüme anne adayı kavuşa bilmektedir.


Gebeliğin ilerleyen aylarında karın genişler ve büyümeye başlar. Bu büyüme esnasında deri gerilir kaşınmaya ve çatlağa yol açar.Bu durum anne adayları için sıkıntı arz etmektedir. Gebelikte kullanılan bir çok krem var yazımızın devamında gebelikte karın çatlağı için kullanılacak kremler hakkında bilgiler vereceğiz öncesi ; Gebelik çatlağını önlemenin yolları , Gebelik çatlağı için bitkisel öneriler adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.


Hamileliğin 6-7 . aylarında çatlaklar oluşmaya başlar. Mor renk görünümünde olan bu çatlaklar zamanla rengini değiştiriyor ve açık sedef rengini alıyor. Gebelik çatlağının nedeni net olarak açıklanmasa da kanaat olarak derinin gerilip elastisini kaybetmesi ile sonuçlandığı söyleniyor. Ayrıca gebelikte alınan kilolarında çatlağa neden olduğu vurgulanıyor. Peki gebelik çatlaklarını önlemek mümkün mü ?


Bir takım önerilerle gebelik çatlaklarınızı engellemek mümkün. A vitamini içeren kremler, bir takım yağlar çatlak oluşumunu büyük ölçüde azaltıcaktır. Kayısı yağı ve zeytin yağı çatlak önlemede çok etkili. Kaşıntınız başladığı zaman zeytin yağını ve badem yağını karıştırıp kaşınan bölgeye tatbik edin bu hem kaşıntınızı hem çatlamayı önleyecektir. Bu yağlar cildin yenilenmesine ve onarımına yardımcı olmaktadır. Ayrıca çok fazla kafayada takmayın. Önemli olan sizin ve bebeğinizin sağlığı. Gebelik süreciniz bittikten sonra çatlaklarınızdan çeşitli lazer sistemleri ve peelinglerle kurtulabilirsiniz. Gebelikte kullanılan çatlak kremleri nelerdir yazımızın devamın da bulabilirsiniz. Çatlak kremini hekiminize danışmadan kesinlikle kullanmayın .gebelikte çatlak kremi.jpg
Genellikle eğilimli anne adaylarında ilk gebelikte çatlaklar oluşmaktadır. Fakat halk arasında bilindiği gibi ilk gebeliğinde hiç çatlağı olmayan annelerin diğer gebeliklerinde çatlakları olmayacağı doğru değildir. Özellikle anne adayları için iyi bir ipucu kendi annelerinin gebeliklerinde çatlak oluşup oluşmadığıdır.

Çünkü ailede çatlak öyküsü olanlar riskli hastalardır. Birçok çalışmada çatlağı olan annelerin gebelik yaşı da daha düşük bulunmuştur.


GEBELİKTE KULLANILAN ÇATLAK KREMLERİ

Hamilelikte çatlak önleyici kremlerden bazıları şunlardır: Roc hamilelik çatlak önleyici yağ, Strivectin çatlak kremi, bio oil, bepanthol, babe çatlak kremi, mama mia goodbye, mustela, galenic in elancyl, Lierac Phytolastil Çatlak Kremi, Weleda Gebelik Vücut Yağı


Çatlaklar hamile bayanların %90''ında gözlenen bir kozmetik problemdir. Genelde ilk önce karın bölgesinde başlayıp, göğüs, bacaklar ve koltuk altına yayılım gösterirler. Lezyonlar başlangıçta kabarıktırlar, kısa zamanda düzleşirler ve mor renge dönüşürler. Zamanla da beyazlarlar. Yüzeylerinde kırışıklık gözlenir. Çoğunlukla birkaç cm uzunluğunda , 1-10 mm genişliğindedirler. Çatlak gelişiminin tam nedeni bilinmemektedir. Hormonal faktörler, ailesel yatkınlığın rolü göz ardı edilemez. Gelişen fetüsün deriyi germesi, hamilelik sırasında alınan kilolar dermal yırtıklara neden olmakta, olaylar çatlağı başlatmaktadır. Hamilelik esnasında yetersiz sıvı alımı, cildin elastikiyetini azaltıcı rol oynadığından çatlak oluşumunu kolaylaştırır. Hücresel düzeyde çatlak derinin fibroblast hücrelerinin düzensiz salgı yapması sonrasında gelişmektedir.

2. Hamileliğin kaçıncı ayından itibaren tedbir olmak gerekir?

Hamileliğin 5. Ayından itibaren ilgili kozmetik ürünleri kullanarak doğum sonrası oluşabilecek çatlaklara karşı önlem almak gerekir. Bu kremler doğum sonrasında da düzenli olarak kullanılmalı. Hamilelik öncesi çatlak oluşumunu önlemek amacıyla kullanılan kozmetik kremlerle kesin sonuç alımı söz konusu olmadığını bilmek gerekir.


Kozmetik ürünler gerçekten tedavi edici mi?

Çatlak üzerine etkili kremlerin bağ dokusu fizyolojisini düzenleyici, cildin elastikiyetini arttırıcı rolleri bulunmaktadır. Bu amaçla piyasada çatlak kremleri ismi verilen ürünler bulunmaktadır. Bu preparatlarla çatlakların tam oluşumunu önlemek tam mümkün olmamakla beraber kalıcı kozmetik sonuç elde edilmektedir.

4. Bu kremlerin bebek üzerinde herhangi bir yan etkisi var mı?

Genelde çatlak tedavisinde kullanılan kremler bitkisel maddeler, tretinoin ve alfa hidroksi asit içerirler. Tretinoin ve alfa hidroksi asitlerin gelişen bebek üzerine yan etkisinden dolayı hamilelik boyunca kullanılmaması gerekir. Bu yüzden çatlak koruyucu amaçla tercih edilmezler.

5. Kozmetik ürünler dışında çatlakları gidermek için kullanılan yöntemler var mı?

Çatlak tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem laser tedavisidr. 585 nanometre pulsed dye laser ile iyi sonuçlar elde edilmektedir. Bununla birlikte çatlak tedavisi amacıyla liposuction da kullanılıyor. Ancak liposuction tedavisi çatlaklarda iyi sonuç vermez.


6. Hamilelik döneminde ciltte birtakım lekeler de görülüyor. Bunun nedeni nedir?

Hamilelik esnasında salgılanan östrogen, progesteron ve MSH hormonlarının etkisiyle göğüs çevresi, koltuk altı, genital bölge ve kalçaların iç yüzlerinde renk artışı gözlenir. Tüm vücutta bulunması nadirdir. Doğuma kadar ilerleme gösterir, doğum sonrası geriler. Yüzde ise simetrik, keskin sınırlı gebelik maskesi gözlenir. Olayın gelişiminde ailesel yatkınlık da söz konusudur. Güneşe maruz kalma olayı aktifleştirir.

7. Bu lekelerden kurtulmak için ne gibi önlemler alınabilir?


Oluşan doğum lekeleri leke açıcı kremler ve peeling ile açılabilir. Peeling deriyi soyma işlemi olduğu için hamilelik döneminde oluşan lekelerin açılmasında işe yarar.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Ben ilk gebeliğimde karnıma kayısı yağı sürmüştüm çok iyi gelmedi ama derin çatlak oluşmasınıda engeledi. Doğumdan sonra karnımdaki çatlaklar mor ve derindi kalın kalın olan bu çatlaklara hergün kayısı yağı sürmeye devam ettim . Morumsu görüntü kayboldu çatlaklarda inceldi. Ama varya göbeğimde aşırı kıllanma oldu yağ küçük tüyleri bayağı beslemiş. Bakalım bu gebeliğimde ne kadar çatlayacağım.
 
Üst