Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Hamilelik de varis!!!

  Konu, 'Gebelik' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  gebelikte ayak yanması hamilelikte ayak yanması hamilelikte yanmasi el el ve
  Benim hamileliğim de bacaklarım da varis olmadı ama olabilirdi de.Ama olmasını istemem bu yüzden aşşağıda ki yazı da yazılanları dikkatle okudum ve sizinle de paylaştım.Bence siz de okuyun.


  Hamilelikte varislerden korunabilirsiniz


  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu hamilelikte varislerin arttığına dikkat çekerek “Bu dönemde alınacak bazı önlemlerle varislerin artması önlenebilir” diyor.
  Varis neden hamilelerde daha çok görülür?
  Her ne kadar varisler ciddi ve yaşamı tehlikeye sokan bir durum yaratmasa da yaşamın hemen her döneminde günlük hayatı ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen durumların en başında geliyor. Yapılmış bilimsel çalışmalar doğrultusunda varisin genellikle hamile ya da hamile kalıp doğum yapmış kadınlarda hamile kalmayanlara oranla daha sık görüldüğü söylenebilir. Benzer olarak hamilelik öncesi dönemde varisi bulunmayanların hamilelik ve sonrasında varis şikâyetlerinde artış olduğu gözlenmiştir. Hamilelerde varis görülme sıklığı normal popülasyona oranla daha fazladır. Batı toplumlarında hamileler arasında görülme oranı ortalama yüzde 40 civarındadır.

  Hamilelikte varis nasıl gelişir?
  Hamilelikte varis gelişimi 3 farklı şekilde olmaktadır.

  1)Hormonların (özellikle progesteron) damar düz kasları üzerinde genişletici etkileri sonucu
  2)Özellikle hamileliğin son dönemlerinde anne rahminin bacaktan gelen toplardamarlar üzerine baskısı ve bu baskı sonucu ortaya çıkan basınç artışının toplardamarlar üzerindeki olumsuz etkisi
  3)Hamilelik döneminde artan kan miktarının bacaklarda toplanması
  Hamileliğin hangi döneminde varisler artar?
  Hamilelik döneminde ortaya çıkan varisler genellikle vücut anatomisinin özelliğinden dolayı sol bacakta daha sık görülür. Hamilelerde varisin en şiddetli olduğu dönem hamileliğin 37–40 haftaları arasındadır. Hamilelik sonrası 6 haftalık dönemde varis gelişmiş toplardamarların hemen hemen tamamı hamilelik öncesi dönemdeki ölçülerine döner.
  Hamilelikte varisin belirtileri nelerdir?
  Genellikle varislerden pek yakınma olmamakla birlikte; bacaklarda ağırlaşma özellikle dinlenme döneminde ortaya çıkan bacak krampları varisli toplardamar çevresinde kaşıntı ya da en sık karşılaşılan yanma hissi olabilir. Yakınmalar hamileliğin son dönemlerinde özellikle uzun süre ayakta duranlarda giderek artar.

  Hamilelik sırasında oluşan varisler ve örümcek ağları kalıcı mıdır?
  Hamilelik sırasında ortaya çıkan varislerin yaklaşık %85’i hamilelik sonrası 3 ay içinde ortadan kalkar. Yaklaşık yüzde 15’i ise kalıcı olur.

  Hamilelik sırasında varis tedavisini öneriyor musunuz?
  Hamilelik sırasında anne ve bebeğe zarar verebilme potansiyeli nedeniyle sadece
  “hamilelere özel varis çorabı” tedavisini önerilir. Diğer tedaviler özellikle ilaç ya da skleroterapi tedavi amaçlı yüksek riskli oldukları için hamilelik ve süt verme dönemi içerisinde kullanılmamalıdır. Ancak ilk 3 aydan sonra bazı çalışmalarda ağızdan ilaç kullanımına izin verilebileceği belirtilmektedir.
  Hamilelikte genellikle varis ameliyatı yapılmaz. Ancak çok ileri derecede genişlemiş ağrılı ve kanamaya aday olan damarlarda seyrekte olsa cerrahi işlem uygulanabilir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan varis; hem kadın doğum hastalıkları uzmanı hem de kalp ve damar cerrahisi uzmanı tarafından yakın takip edilmeli olası gelişebilecek istenmeyen durumlar için erkenden önlem alınmalıdır.
  Hamilelik sırasında varislerden korunmak veya varislerin ilerlemesini önlemek için şunlar yapılabilir:
  - Hareket edilmeli… Özellikle düzenli yapılan sabah ve akşam yürüyüşleri yüzme bisiklet gibi bacak baldır kaslarının aktif olarak kullanıldığı sporları yapmak hamilelikte ortaya çıkan varisin gelişimini azaltır.
  - Hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde aşırı kilo alınmamalıdır.
  - Uzun süre oturmak ve ayakta sabit durmaktan kaçınılmalıdır.
  - Soğuk su duşu; Soğuk su uygulaması toplardamarların büzüşmesine ve kanın kalbe dönmesini kolaylaştırıcı bir faktör iken sıcak su banyosu ya da hamam/sauna tersi yönde damar genişletici bir durumdur.
  - Bol ve rahat giysiler giyilmeli… Dar ve toplardamar dolaşımını engelleyen durumlar ortadan kaldırılmalıdır (kemer ya da dar çorap)
  - Yüksek topuklu ayakkabı giyilmemeli. Topuk yüksekliği baldır kas pompa fonksiyonunu olumsuz etkiler.
  - Hamilelik sırasında olumsuz faktörler nedeniyle genişleme eğiliminde olan toplardamarlara dışarıdan mekanik destek sağlamak amacıyla “hamilelere özel külotlu varis çorapları” kullanılması tavsiye edilir.
  - Yatış pozisyonu iyi ayarlanmalı. Hamileler sol yan üzerine yatıp sırtı arkadan yastık ile desteklemelidir.
  - Her fırsatta bacaklar yukarı kaldırılmalı. Özellikle dinlenirken ya da yatarken birer yastık ile yükseltilmeli.
  - Oturur pozisyonda iken bacak – bacak üstüne atılmalı ve bağdaş kurup oturulmamalı.
  - Sigara içimine son verilmelidir; sigara oluşturduğu serbest radikaller ile damar duvarı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olup varis oluşumuna zemin oluşturacaktır.
  - Tuz su ve ödem artışına sebep olacağı için azaltılmalıdır.
  Ayrıca genişlemiş kanamaya aday olan varisli damarları darbeden korumak için gerekli önlemler alınmalıdır.

   
Hamilelik de varis!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte Varis Kabusu

  Hamilelikte Varis Kabusu

  hamilelikte variz Hamilelik sürecinin tetikleyici faktör olduğu varislerden korunmak için bol egzersiz öneriliyor. Varisler kısaca, bacaklarda ortaya çıkan bir damar hastalığı olarak tanımlanıyor. Ancak varisi olan pek çok hastanın ortak şikayetini, hoşa gitmeyen görüntüler oluşturuyor. Diğer şikayetler arasında akşama doğru ortaya çıkan bacaklarda dolgunluk hissi, yanmalar ve ayak bilekleri...
 2. Hamilelikte Varis ve Basur

  Hamilelikte Varis ve Basur

  hamilelikte vajinada varis gebelikte vajinada varis olurmu Hamilelik; küçük bir hayatın sizinle birlikte büyümesi…Bir canlı her şeyiyle size muhtaç,siz onu ne kadar sararsanız sarın yine daha çok sarmanıza muhtaç olacak.Hayatınızı evlilikle yeniden şekillendirirken bir de içinizde yeni bir yaşam doğuyor.Sevgili hamişlerim işte böyle bir yaşam içinde sizlere bazı sıkıntılar düşüyor.tabi...
 3. hamilelikte varis problemi

  hamilelikte varis problemi

  merhaba hanımlar şu an 7 aylık hamileyim ve bacaklarımda varis problemi var doktorum şu an için ilaçla tedavi olmaz dedi ama ben ağrılarından duramıyorum bu konuda aynı sorunu paylaşan başka kimse varmı yardımcı olursanız sevinirim
 4. Hamilelikte bacağında varis oluşanlar

  Hamilelikte bacağında varis oluşanlar

  gebelikte varis,hamilelikte varis,hamilelikte varis neden olur,hamilelikte varis nasıl önlenir,gebelikte bacak varislerini önlemek için ne yapmalı,hamilelikte varis hakkında bilgiler Varis cilde yakın yüzeyel toplar damarlarda meydana gelen genişlemelere bağlı oluşur. Varis oluşumu ırsi yani ailesel olabilmektedir. Bu damarlarda genişleme olması hem görüntü olarak rahatsız edici olur hem...
 5. Hamilelikte varis neden oluşur ?

  Hamilelikte varis neden oluşur ?

  Gebelikte görülen en sık şikayetler den biridir varisler.Anne adayını ciddi anlamda rahatsız eden varisler gebeliği çekilmez hale getirebiliyor.Gebelik öncesi hiç varis sorununuz yoksa bile gebelikte yeni varislerin ortaya çıkması mümkün.Peki gebelikte görülen varisler neden olur,gebelikte görülen varislerin tedavisi varmıdır ? Tüm detaylar yazımızın devamın da öncesi Varis için tedavi...

Sayfayı Paylaş