Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Hamilelik dönemi ve sonrasın da bacaklarınız!!!

  Konu, 'Gebelik' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Sevgili anne adayı meleklerim,biliyorsunuz ki hamilelik döneminde en fazla bacaklarımız zarar görüyor.Şişme,selülit,varis,damar tıkanıklığı vs.gibi bir çok rahatsızlıklarımız olabiliyor.Bu yazıyı okuyunca sizinle paylaşmak istedim.Size yardımcı olacağından eminim...

  Hamileliğim çok rahat bacaklarımdaki şişkinlik ve kaşıntılar olmasa… Bu cümleyi kuran anne adaylarının sayısı hiçte azımsanacak oranda değil. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Öztürk hamilelik süresince vücutta görülen değişimler ve bacaklarda yaşanabilen problemlerle ile ilgili sorularımızı yanıtladı.
  Hamilelik sürecine vücudumuz kendini nasıl hazırlar?
  Hamile kaldığınız andan itibaren hormonlarınız bebeğinize güvenli ve büyümeye elverişli bir ortam hazırlayabilmek için vücut sisteminizi değiştirmeye başlar. Bebeğiniz için gerekli olan bu değişimler size baş ağrısı vücutta şişkinlik kabızlık nefes almada zorluk mide problemleri veya sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar verebilir.
  Hamilelik fiziksel değişimin yanında duygusal yorgunluğa da neden olabilir. Ancak birçok anne adayı büyük bir olasılıkla bu rahatsızlıkların sadece bir kısmını yaşar ve bunların çoğu doğumdan kısa bir süre sonra kaybolur.
  Hamilelikte salgılanan hormonların ağırlaşan vücut kitlesi ve büyüyen rahmin bacak ve ayaklara ne gibi etkilerde bulunur?
  Hamilelik sırasında kan hacmi ortalama % 40 artar bu da dolaşım sisteminizin normalden daha fazla çalışmasını gerektirir. Kan hacmindeki artış dolaşımınızı bazen yavaşlatabilir bu yüzden hamileliğin sonlarına doğru oluşan bir miktar şişkinlik normal sayılmaktadır. Ancak elleriniz ve bileklerinizde oluşan şişkinlik ellerinizi 30 dakika yukarıda tuttuktan sonra azalmıyorsa doktorunuza danışmalısınız.

  Bilekler ve ayaklar en çok şişen yerlerdir çünkü bebeğin ağırlığı "pelvis" adı verilen leğen kemiğindeki damarlara baskı yapar ve kanın ayaklardan kalbe gidişini yavaşlatır. Bu da bacak ve ayaklarda varis ve ödem oluşmasına neden olur. Beslenme ve yaşam biçimi ödem oluşmasını tetikler mi?
  Aşırı ve hızlı kilo alımı ödem oluşumunu ciddi bir şekilde artırır çünkü alınan kilolar dolaşım sisteminize baskı uygular ve artan kan yoğunluğu damarların şişmesine neden olur. Ayrıca çok hareketsiz kalmak uzun süre ayakta kalmak veya uzun süre oturur pozisyonda olmak da ödem oluşumunu tetikler. Bu sebeple ayakta ya da oturarak aynı pozisyonda yarım saatten fazla kalmamak gün içinde ufak tefek egzersizler yapmak kısa süreli yürüyüşler yapmak yatarken özellikle sol yana yatmaya gayret göstermek gibi önlemler alınabilir.
  Varis nedir? Nasıl oluşur?
  Varis toplardamarların genişleyerek ve kıvrılarak cilt yüzeyinde belirgin hale gelmesidir. Gebelikte varisler sıklıkla bacaklarda meydana gelirler. Ancak çok ileri durumlarda vulvada da genital bölgenin dıştan görünen kısmı ortaya çıkabilirler.

  Toplardamarlar vücuttan kanı kalbe geri götüren yapılardır. Kalp kanı atardamarlarda ileriye doğru pompaladıkça ortaya çıkan dalgalanma toplardamar içindeki kanı kalbe doğru götürür. Bunu sağlayan mekanizma toplardamarların yapısında bulunan kapakçıklardır. Bu kapakçıklar kanın yalnızca bir yönde kalbe doğru akmasına izin verirler ve böylece kanın geriye kaçışını önlerler.
  Başta bacaklar olmak üzere vücudun kaslı bölgelerinde bulunan toplardamarlar kasların kasılmasıyla oluşan itici güç ve kapakçıkların geri kaçışı engellemesi sayesinde kanı kalbe doğru götürürler. İşte varislerde temel bozukluk bu kapakçıkların işlevlerini yitirmiş olmasıdır. Böylece kan geriye daha kolay kaçmakta bu kaçış belli bir bölgede kanın göllenmesine yol açmakta ve göllenen kan damarın yapısını ve şeklini bozarak damarın ciltten görülür hale gelmesine neden olmaktadır.
  Varisler cilt yüzeyinde mavi ileri derecede kıvrımlı dokununca içlerinde kan olduğu kolaylıkla hissedilen ve ileri durumlarda ağrılı olan damar yapılarıdır.
  Her hamilede varis oluşur mu? Varis oluşumunu tetikleyen risk faktörleri var mı?
  Genetik yatkınlığın yanısıra gebelik döneminde hormonların etkisi ile de varis oluşabilir. Yaklaşık gebelerin % 40’ında varis problemleri vardır. Hızlı ve fazla miktarda kilo alımı çok hareketsiz kalmak veya uzun süre ayakta kalmak da varis oluşumunu tetikler.
  Hamilelik süreci varis oluşumunu kolaylaştırır mı?
  Hamilelik döneminde toplardamarların duvarlarında meydana gelen gevşeme vücuttaki kan hacmindeki artış ve uterusun ana toplardamarlara oluşturduğu baskıya bağlı bacaklardaki toplar damarlarda göllenme meydana gelir ve bu da karşımıza varis ve ödem olarak çıkar.
  Hamilelik sırasında oluşan varisler doğum sonrası ortadan kalkar mı?
  Hamilelik sırasında oluşan birçok varis hamilelikten hemen sonra kayboluyor. Ancak doğumdan iki ay geçmesine rağmen kaybolmamış olan büyük veya küçük varisler maalesef kalıcıdır.
  Hamilelik kaşıntıları karın ve bacaklarda daha sık görülüyor. Kaşıntılı çatlama neden ve nasıl oluşur?
  Hamilelik bazı cilt değişikliklerine neden olabilir. Bu değişikliklerin büyük çoğunluğu hormonal değişimler ile ilgilidir. Yüzde görülebilen renk değişimleri avuç içlerinde kızarıklık ya da kaşıntılı deri döküntüleri nispeten daha nadirdir. Hemen hemen bütün hamile kadınlarda görülen bir diğer değişim de karnın ortasından geçen siyah bir çizgi ortaya çıkmasıdır. Ancak anne adaylarını en fazla rahatsız eden cilt değişikliği karında görülen cilt çatlaklarıdır. Ağrılı değillerdir ancak kaşıntıya yol açabilirler. Hem mekanik gerilmeye bağlı olarak hem de hormonal nedenler ile ortaya çıkabilirler. En sık karnın alt bölümlerinde görülmekle birlikte kalçalarda uyluklarda memelerde ve hatta kollarda bile görülebilirler.
  Çatlakların oluşmasında en önemli belirleyici faktör genetiktir. Siyah kadınlarda hemen hemen hiç görülmezken beyaz kadınların ise yaklaşık %75-90'ında değişik oranlarda cilt çatlaklarına rastlanmaktadır. Genetik dışında karın çatlakları için bir diğer risk faktörü de ani ve fazla kilo artışıdır. Hızla büyüyen karın ciltte gerilmeye ve elastikiyet kaybına neden olarak çatlak oluşumunu sağlayabilir. Bu nedenle dengeli ve ideal sınırlarda kilo alımı çatlak oluşumunu bir ölçüde engelleyebilir.
  Kaşıntı ve çatlak bacak görünümüne karşı anne adaylarının alması gereken önlemler ve uzmanların tavsiye ettikleri tedavi nedir?

  Çatlakların önlenmesinde alınabilecek en iyi önlem cildin nemini korumaktır. Bu da dengeli ve sağlıklı bir beslenme ve yeterli sıvı alımı ile mümkündür. Gebelikte su tüketiminin önemi çatlakların engellenmesinde de kendini göstermektedir. Dengeli beslenme ani ve gereğinden fazla kilo artışına engel olacağı için karın cildinin olması gerekenden daha fazla gerilmesini engeller. Bu ani gerilme çatlak oluşumunda önemli bir faktördür.
  Duş sırasında karnın yumuşak bir sünger ya da fırça yardımı ile dairesel hareketler ile masaj yapar şekilde ovalanması da ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak elastikliğinin korunmasına yardımcı olabilir.
  Gebelik çatlakları ve bunların önlenmesi doğal olarak kozmetik üreticilerinin de dikkatini çekmektedir. Bu amaçla üretilmiş pek çok ürün piyasada satılmaktadır. Ancak bunların çatlakları önlemedeki ve oluşmuş çatlakları gidermedeki etkinlikleri hala daha çok tartışmalıdır ve bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bir ürün yoktur. Bununla birlikte kullanımlarının gelişmekte olan bebeğe ve anne adaylarına olumsuz bir etkileri de bulunmamaktadır.   
  Son düzenleme: 6 Temmuz 2009
Hamilelik dönemi ve sonrasın da bacaklarınız!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik ve Yaz Dönemi

  Gebelik ve Yaz Dönemi

  Gebeliğini yaz ayları içindegeçirmek zorunda olan gebelerde aşırı sıcağın getirdiği bir takım sıkıntılar olabilir. Yaz dönemindeki sıkıntıları; özetlemek gerekirse çoğunlukla; sıcak basmaları, avuç içi ve ayak tabanlarında yanmalar, alerjik problemler, bulantı ve kusmalardaki artış, halsizlik, uykusuzluk ve nefes darlığı gibi bir takım şikayetlerdir. Yaz dönemini gebeliğinizin ilk üç ayı...
 2. Gebelikte Bacakta Ağrı ve Bel Fıtığı

  Gebelikte Bacakta Ağrı ve Bel Fıtığı

  Bel Fıtığı Omurganın bel kısmı beş adet omur ve diskten oluşur. Burası vücut ağırlığını en fazla taşıyan yerdir. Herhangi bir zorlanmayla ortasında çekirdek ve bunu koruyan kapsülden oluşan disk yırtılır. Çekirdek doku arkaya, kanala doğru fıtıklaşırsa sinirlere baskı yapar ve bel fıtığı oluşur. Bel ağrıları son derece yaygın sağlık sorunlarından biridir. Baş ağrılarından sonra en fazla...
 3. Hamilelik Dönemi Süresince Hangi Tahlil ve Tetkikler Yapılır ?

  Hamilelik Dönemi Süresince Hangi Tahlil ve Tetkikler Yapılır ?

  Gebelikte Yapılacak Tahliller Gebelikte Hangi Tahliller Yapılır Sevgili melekler, gebe kaldığınızı öğrenmenizden itibaren yapmanız gereken sürekli kontrolü altında bulunacağınız bir doktora gitmek olmalıdır. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda hayatınıza yön vermeli, sözlerinden asla dışarı çıkmamalısınız. Gebelik süresince doktorunuz zaman zaman sizden bazı tetkikler isteyebilir. Bu...
 4. Yumurtlama zamanından sonra kaç gün içinde gebe kalınabilir

  Yumurtlama zamanından sonra kaç gün içinde gebe kalınabilir

  Kızlar ben yumurtlama zamanını biliyorum da acaba kaç gün içinde gebe kalabilirim. Ben 28 günde bir adet olduğuma göre muhtemel yumurtlama tarihim benim adetimden ilk gün dahil 14 gün ileri buraya kadar tamam bu kesin de. Kaç gün ilişki yaşamalıyım ?
 5. Hamilelikte Görülebilen Bacak Ağrıları ve Kramplar

  Hamilelikte Görülebilen Bacak Ağrıları ve Kramplar

  hamilelikte bacak krampları,hamilelikte neden bacak krampları olur,hamilelikte kramp nedenleri,hamilelikte kramp nasıl geçer Gebe kadınlar. hamileliklerinin son aylarında bacaklarına veya kasıklarına birdenbire gelen ağrılarla karşılaşabilir.Bu ağrılar genellikle bir iki dakika kadar sürer.Daha sonra kendiliğinden geçer. Bu çeşit ağrılara karşı yapılacak en doğru hareket, hemen ayağa kalkıp...

Sayfayı Paylaş