1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelik döneminde ameliyat olmak riskli midir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebelik sürecinde çeşitli nedenlerden dolayı cerrahi müdahale gerektiren durumlar olabilir. Bu ameliyatlar gebeliği ilgilendiren ya da gebelikle hiç bir bağlantısı olmayan yani bazı hastalıklara bağlı olarak ihtiyaç duyulan ameliyatlardır. Ameliyatın yapılması, acil ve planlı olmak üzere iki grupta incelenebilir.
  Gebelik ile ilgili olan ameliyatlar
  Rahim ağzına dikiş atılması gereken durumlar, dış gebelik sonucunda yapılan ameliyatlar ve sezaryen gibi gebelik sürecinde ihtiyaç duyulan ameliyatlardır. Ayrıca kadın hastalıklarından miyom ameliyatları, over torsiyonu ameliyatları ve pelvik apse ameliyatları da yapılmaktadır.
  < Konu Resmi..>  Gebelik ile ilgisi olmayan ameliyatlar
  Hamilelik döneminde en sık uygulanan ameliyat, apandisit ameliyatıdır. Bunun haricinde mide delinmesi ( perforasyonu ), hemoroid ( basur ), safra kesesi ve bağırsak gibi çeşitli ameliyatlar da yapılmaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde acil durumlarda müdahale gerektiren mecburi operasyonlarda yapılabilir. Bu acil durumlar travma, trafik kazası, kesici aletler ile yaralanmalar, kırıklar, beyin cerrahisi ve ortopedik ameliyatları gibi anne adaylarına gerekli durumlarda müdahale edilmektedir. İstatistik verilere göre hamilelerin ortalama %1 ile %2’sinde hamilelik sürecinde, hamilelikle ile ilgisi olmayan nedenlerden dolayı ameliyat olması gerekebilir.

  Hamilelik döneminde gerekli olan ameliyatlar ne zaman yapılır?
  Hamilelik döneminde hamileliği etkileyen durumlarda ya da hamilik dışında ortaya çıkan sorunların giderilmesi amacı ile cerrahi müdahalelere gerek duyulmaktadır. Bu doğrultuda sorunlar yönelik planlı yapılan operasyonlar genellikle ilk üç aydan sonra yapılmak üzere ertelenir. Çünkü ilk üç ay içerisinde yapılan ameliyatlarda anestezik maddelerin bebeğe zarar verebilme ihtimali göz önünde bulundurulur ve ikinci trimester yani gebeliğin ikinci üç ayı güvenlik açısında kabul edilir.

  Erken hamilelik döneminde yapılması gereken serklaj ( rahim ağzını dikilmesi ) genellikle ilk üç ayın sonunda güvenli dönemlerde yapılır. Ancak tüp bebek tedavi yöntemlerinde yumurtalığın aşırı uyarılması sonucunda görülme ihtimali artan over torsiyonu gibi acil müdahale gerektiren durumlar olabilir. Hamilelik dönemin ilk üç ayında yapılması güvenli kabul edilse de, hemen planlanmaması gerekir. Gerekli takip ve testler sonucunda yapılan ameliyatlar, genel olarak hamilelik sürecini etkilemeyen ve gebeliğin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlayan müdahalelerden oluşmaktadır.

  Hamilelik döneminde ameliyat olmak riskli midir?
  Hamilelik dönemi başlı başına anne adayı ve bebek için oldukça hassas bir süreçtir. Bu nedenle ameliyat yapılması gereken durumlar ve yapılan ameliyatlar kendi içinde bazı risk faktörleri oluşturur. Bu risk oranı yapılması gereken ameliyata ve hamileliğin hangi haftasında olduğuna göre değişmektedir.

  Gebeliğin ilk üç ayında yapılan cerrahi müdahalelerde bu risk faktörü içerinde yer alan düşük ihtimali bulunmamaktadır. Ancak hamileliğin son üç ayında yapılan müdahaleler de erken doğum riski bulunur. Bu nedenden dolayı acil bir müdahale gerektirmeyen planlı operasyonlar, hamileliğin 3-6. ayları tercih edilmektedir. Ayrıca bahsedildiği gibi gebelik döneminde ameliyatların risk oranı yapılması gereken ameliyata göre şekillenmektedir. Örneğin bir apandisit ameliyatı hemoroid ameliyatına göre daha yüksek risk faktörü taşır. Kısacası karın bölgesine yapılmayan küçük operasyonlar gebelik süreci içinde daha az risk taşımaktadır. Hamilelik döneminde yapılan ameliyatlar lokal, genel veya spinal anestezi altında yapılır. Genellikle ameliyata ve ameliyat gerektiren sorunlara yönelik tercih yapılır. Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan laparoskopik yani kapalı ameliyatlar ile apandisit, safra kesesi ve yumurtalık kisti ameliyatları başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

  Hamilelik döneminde zorunlu bir durum olmadığı sürece ameliyat doğum sonrasına ertelenir. Eğer doğum sonrasına ertelenmesi mümkün olmayan durumlar söz konusu ise, ilk üç aydan sonraki 4,5 ve 6. aylarda risk oranını azaltmak amacı ile yapılmaktadır. Fakat bazı durumlarda ameliyatın yapılmasını gerektiren acil durumlar olabilir. Bu nedenle aile operasyon hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirildikten sonra, ameliyat yapılmaktadır.


   
Hamilelik döneminde ameliyat olmak riskli midir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamilelik döneminde şık olmak hiçde o kadar zor değil -hamilelik elbise modelleri

  hamilelik döneminde şık olmak hiçde o kadar zor değil -hamilelik elbise modelleri

  hamile elbise modelleri hamilelik elbiseleri hamilelik elbise modelleri gebelik gebelik
 2. Amniyosentez Riskli Midir?

  Amniyosentez Riskli Midir?

  amniyosentez nedir,amniyosentez ne için yapılır,amniyosentez düşüğe yol açarmı,amniyosentez yaptıranlar,amniyosentezin zararları,amniyosentez hakkında bilgiler Amniyosentez bebeğin genetik olarak sağlığı hakkında kesin karar verilmesini sağlayan bir testtir. Düşük riski %1-3 arasında değişir. Ancak bu orana zaten düşük tehlikesi veya genetik bozukluk olan gebeler de dahildir. Yani...
 3. Sık kürtaj olmak riskli midir?

  Sık kürtaj olmak riskli midir?

  kürtajın riskleri,kürtajın yan etkileri,kürtaj sonrası gebelik,kürtaj sonrası ne zaman adet olunur,kürtaj sonrası kanama,kürtaj hakkında bilgiler Ülkemizde şu anda istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılmasının tek yolu vakum aspirasyon yöntemiyle kürtaj olmaktır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanan RU-486 isimli düşük ilacı ülkemizde bulunmamakta ve bu ilacın kullanımının uzun vadeli...
 4. Kızlar Kürtaj sonrası gebelik riskli mi ?

  Kızlar Kürtaj sonrası gebelik riskli mi ?

  Selamlar arkadaşlarım ben çok yakın zamanda kürtaj oldum. İstenilmeyen bir gebelikti diyebiliriz. Şimdi burada bu kadar bebek sahibi olmak isteyen annelerden özür dileyerek birşey sormak istiyorum. Allah isteyen herkese nasip etsin ama ben yapamazdım zira evli değilim sevgilimle 3 yıldır birlikteyim ve ilk kez başıma geldi bu bebeği evlenmeden doğuramazdım. Hoş adamın da evlenelim dediği...
 5. Hamilelik Döneminde Çalışmak Zararlar Doğurabilir mi?

  Hamilelik Döneminde Çalışmak Zararlar Doğurabilir mi?

  Hamilelik Döneminde Çalışmak- Hamilelik dönemi hem en güzel dönemdir aslında hem de bu dönemin bebeğimizin gelişimi için en özenli geçirilmesi gereken dönemdir de aynı zamanda. Özellikle zamanın şartları gereği hamile olmasına karşın kadının çalışması gerektiği bir realitedir günümüzde. Eğer çalışan bir anne adayı iseniz ev ve iş yaşamının düzenini bozmadan devam ettirmeye çalışmalısınız....

Sayfayı Paylaş