gebe
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  8.875
  Beğenilen Mesajlar:
  66
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Hamilelik döneminde ayaklarınıza daha büyük görev düşüyor

  Konu, 'Gebelik' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte düşmek hamilelikte yüksek topuk hamileyken düşmek gebelikte hamilelik düşme
  Hamilelik te ayaklarımız çok şişiyor.Valla benim davul gibi oldu diyebilirim.Ayakkabı olarakta hep spor ayakkabıyı tercih ediyordum.Çok rahat oluyordu.Ama hamilelik döneminde ayaklarımızın daha büyük önemi olduğunu aşşağıda ki yazıyı okuyunca anladım ve sizlerle paylaşıyorum.Bence mutlaka okuyun.


  Gün içinde vücudumuzun tüm yükünü çeken ayaklarımıza hamilelik döneminde daha büyük görevler düşer. Ayaklarımız ister istemez iki kişiyi taşımak zorunda kalır. Bu nedenle hamilelikten en çok etkilenen organlarımız arasında yer alan ayaklarımıza hak ettikleri önemi ve değeri vermeliyiz. Bu nedenle ayaklarımızın taşıdığı yüke yardımcı olacak ve onları rahatlatacak ayakkabılar seçmeliyiz.
  Hamilelikte neden ayakların önemi artar?
  Tüm vücudumuzun yükünü taşıyan ayaklarımız ayrıca bir denge faktörüdür. Bu nedenle vücudumuzda yaşanan ani değişimler ayaklarımızı da doğrudan etkiler. Hamilelik de bu değişimlerin en doğal ve en sık yaşananıdır. Bu dönemde ayakların ve ayakkabıların önemi artar.
  Hamilelikte ayakkabı nasıl olmalı?
  Hamilelik döneminde vücudun irileşmesiyle oluşan denge kaybı düşmelere neden olabiliyor. Bu nedenle hamilelikte tercih edilen ayakkabının da önemi artıyor. Özellikle düz veya düşük topuklu rahat ayağı destekleyen yeterince geniş güvenlik açısından altı kaymayan sıkmayan ve yumuşak tabanlı olması gerekiyor.
  Hamilelikte yüksek topuk sorunu

  Hamilelik düşmeyi daha kolaylaştırdığı için pabuçların denge sağlaması gerekiyor. Eğer yüksek topuğa alışkın ve kendinize güveniyorsanız biraz topuklu ayakkabı giymeye devam edebilirsiniz. Fakat 5 cm.’den fazla yüksek olması gerekiyor. Birdenbire düz ayakkabı gi¬yerseniz rahat edemeyebilirsiniz. Bu nedenle hamilelikte rahat edebileceğiniz ayakkabılar seçmeye özen gösterin.

  Ödemi nasıl önleyebilirsiniz? Ayak şişmeleri hamileliğin 3. ayından başlayarak sonuna kadar devam eden ve doğumdan sonra kaybolan bir durumdur. Hamilelikte damarlarda dolaşan kan hacmi yaklaşık %50 artar ve damarlarda genişler. Fazla olan sıvının bir kısmı doku içinde hücrelerin arasında birikir. Böylece ödem oluşur. En çok bilekler ve ayaklarda görülür. Hava sıcaklığındaki ve nem oranındaki artış vücuttaki şişmeyi fazlalaştırır. Düz ayaklarınıza nefes aldıracak rahat ayakkabıların tercih edilmesi ayak şişmesinden doğacak sıkmayı ve rahatsızlığı azaltacağı gibi düşme riskinizi de azaltır. Ayakkabıların özellikle hamilelere özel üretilmiş ve ayakları sıkmaması önemli rol oynar. Bunların yanı sıra aynı pozisyonda yarım saatten fazla durmamak hareketsiz kalmamak bacak bacak üstüne atmamak şikayetleri önemli ölçüde azaltır.
  AYAKKABI ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR
  Topuğunun5cm’den yüksek olmamasına özen gösterin
  Hamilelik sırasında oluşan ekstra ağırlığı ve ayak basısını süspansiyonlu tabanı ile eşit dağıtmalı
  Ayakkabınızın ayaklarınız ve bacaklarınızla orantılı olmasına özen gösterin. Özellikle topuklu ayakkabı seçiminde göz önünde bulundurun.
  Kaliteli ve deriden olmasına özen gösterin.
  Ayakkabıyı ilk denediğinizde ayağınızda uzun bir süre tutup yürüyün
  Konforu olmasına dikkat edin
  Hamilelikte önü cırt bandı olan ayakkabılar istediğiniz ölçüde genişletme imkanı sunar. Bağcıklı ayakkabı yerine cırt bantlı ayakkabıları tercih edin.
  Alacağınız ayakkabının kan dolaşımınızı önleyecek darlıkta olmamasına dikkat edin.


   
Hamilelik döneminde ayaklarınıza daha büyük görev düşüyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamilelik döneminde sağlıklı beslenme

  hamilelik döneminde sağlıklı beslenme

  Hepimiz sağlıklı beslenme deyince bir iç çekeriz ve “keşke imkanım olsa da yapabilsem” veya “elimde değil bazı besinleri sevemiyorum“ gibi sözlerle sağlıklı beslenmek isteyip de, bir türlü bunu yaşama geçiremediğimizi dile getiririz. Ne var ki çoğu kadın böyle düşünse de, bir gün bebek beklediğini öğrendiğinde, büyük bir telaş içinde geçmişteki açıklarını kapamaya çalışır. O telaş ve panikle,...
 2. Hamilelik Döneminde Yaşanan Sorunlar

  Hamilelik Döneminde Yaşanan Sorunlar

  cihangir yılanlıoğlu gebelik döneminde sorunlar gebelik döneminde yaşanan sorunlar Arkadaşlar Hamilelik Döneminde Yaşadığımız Sorunları Paylaşalım... Herkes Kendi Hikayesini Yazsın ki Aynı Sorunları Yaşayan Arkadaşlara Yol Göstermiş Olalım...
 3. Trafikte biz yayalara ne gibi görevler düşüyor

  Trafikte biz yayalara ne gibi görevler düşüyor

  Trafikte yaya olmak ta araç kullanmak ta zor iş vesselam. Araç kullananların yapmaları gerekenleri aşağı yukarı biliyoruz. Peki ya yayalara ne gibi görevler düşüyor ? Sıralayabilirmisiniz?
 4. Hamilelik döneminde yürüyüş

  Hamilelik döneminde yürüyüş

  gebelikte yürüyüşün önemi,hamilelikte yürüyüşün faydaları,geblikte yürüyüş yapmak sakıncalımıdır,gebelikte yürüyüşün yararları hakkında bilgiler Hamileler için gebeliğin 3. ayından sonra haftada 3 gün düzenli yürüyüş yapmak faydalıdır. Yürüyüş orta tempoda olmalıdır ve 20-30 dakika kadar yapılması yeterlidir. Her egzersizde olduğu gibi yürüyüşe başlamadan önce de 5 dakika ısınma...
 5. Hamilelik dönemindeki kanamalar tehlikelimi?

  Hamilelik dönemindeki kanamalar tehlikelimi?

  gebelik döneminde kanama,gebelik dönemindeki kanama düşüğe neden olurmu,dış gebelik kanama yaparmı,gebelik dönemindeki kanamalar hakkında bilgiler Gebelik boyunca görülen kanamalar, erken ve geç gebelik kanamaları olarak sınıflandırılmaktadır. Gebeliğin rahime yerleştiği ilk 20’inci haftasına kadar görülen erken dönemde, lekelenme tarzında kanamalar olabilir. İlk haftalardaki...

Sayfayı Paylaş