Hamilelik döneminde ayaklarınıza daha büyük görev düşüyor

MEÇHUL

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Hamilelik döneminde ayaklarınıza daha büyük görev düşüyor
hamilelikte düşmek hamilelikte yüksek topuk hamileyken düşmek gebelikte hamilelik düşme
Hamilelik te ayaklarımız çok şişiyor.Valla benim davul gibi oldu diyebilirim.Ayakkabı olarakta hep spor ayakkabıyı tercih ediyordum.Çok rahat oluyordu.Ama hamilelik döneminde ayaklarımızın daha büyük önemi olduğunu aşşağıda ki yazıyı okuyunca anladım ve sizlerle paylaşıyorum.Bence mutlaka okuyun.


Gün içinde vücudumuzun tüm yükünü çeken ayaklarımıza hamilelik döneminde daha büyük görevler düşer. Ayaklarımız ister istemez iki kişiyi taşımak zorunda kalır. Bu nedenle hamilelikten en çok etkilenen organlarımız arasında yer alan ayaklarımıza hak ettikleri önemi ve değeri vermeliyiz. Bu nedenle ayaklarımızın taşıdığı yüke yardımcı olacak ve onları rahatlatacak ayakkabılar seçmeliyiz.
Hamilelikte neden ayakların önemi artar?
Tüm vücudumuzun yükünü taşıyan ayaklarımız ayrıca bir denge faktörüdür. Bu nedenle vücudumuzda yaşanan ani değişimler ayaklarımızı da doğrudan etkiler. Hamilelik de bu değişimlerin en doğal ve en sık yaşananıdır. Bu dönemde ayakların ve ayakkabıların önemi artar.
Hamilelikte ayakkabı nasıl olmalı?
Hamilelik döneminde vücudun irileşmesiyle oluşan denge kaybı düşmelere neden olabiliyor. Bu nedenle hamilelikte tercih edilen ayakkabının da önemi artıyor. Özellikle düz veya düşük topuklu rahat ayağı destekleyen yeterince geniş güvenlik açısından altı kaymayan sıkmayan ve yumuşak tabanlı olması gerekiyor.
Hamilelikte yüksek topuk sorunu

Hamilelik düşmeyi daha kolaylaştırdığı için pabuçların denge sağlaması gerekiyor. Eğer yüksek topuğa alışkın ve kendinize güveniyorsanız biraz topuklu ayakkabı giymeye devam edebilirsiniz. Fakat 5 cm.’den fazla yüksek olması gerekiyor. Birdenbire düz ayakkabı gi¬yerseniz rahat edemeyebilirsiniz. Bu nedenle hamilelikte rahat edebileceğiniz ayakkabılar seçmeye özen gösterin.
Ödemi nasıl önleyebilirsiniz?
Ayak şişmeleri hamileliğin 3. ayından başlayarak sonuna kadar devam eden ve doğumdan sonra kaybolan bir durumdur. Hamilelikte damarlarda dolaşan kan hacmi yaklaşık %50 artar ve damarlarda genişler. Fazla olan sıvının bir kısmı doku içinde hücrelerin arasında birikir. Böylece ödem oluşur. En çok bilekler ve ayaklarda görülür. Hava sıcaklığındaki ve nem oranındaki artış vücuttaki şişmeyi fazlalaştırır. Düz ayaklarınıza nefes aldıracak rahat ayakkabıların tercih edilmesi ayak şişmesinden doğacak sıkmayı ve rahatsızlığı azaltacağı gibi düşme riskinizi de azaltır. Ayakkabıların özellikle hamilelere özel üretilmiş ve ayakları sıkmaması önemli rol oynar. Bunların yanı sıra aynı pozisyonda yarım saatten fazla durmamak hareketsiz kalmamak bacak bacak üstüne atmamak şikayetleri önemli ölçüde azaltır.
AYAKKABI ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR
Topuğunun5cm’den yüksek olmamasına özen gösterin
Hamilelik sırasında oluşan ekstra ağırlığı ve ayak basısını süspansiyonlu tabanı ile eşit dağıtmalı
Ayakkabınızın ayaklarınız ve bacaklarınızla orantılı olmasına özen gösterin. Özellikle topuklu ayakkabı seçiminde göz önünde bulundurun.
Kaliteli ve deriden olmasına özen gösterin.
Ayakkabıyı ilk denediğinizde ayağınızda uzun bir süre tutup yürüyün
Konforu olmasına dikkat edin
Hamilelikte önü cırt bandı olan ayakkabılar istediğiniz ölçüde genişletme imkanı sunar. Bağcıklı ayakkabı yerine cırt bantlı ayakkabıları tercih edin.
Alacağınız ayakkabının kan dolaşımınızı önleyecek darlıkta olmamasına dikkat edin.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
MEÇHUL
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
MEÇHUL
MEÇHUL
Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
karakuzu
K
Üst