Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.317
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelik döneminde hangi aşılar yapılmalı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte yapılan aşılarda amaç; gebelik esnasında fetusta konjetinal malformasyon, büyüme geriliği, ölü doğum ve nörolojik arazlara sebep olan enfeksiyonlardan korumak, erken doğum eylemini azaltmak, gebelik esnasında daha şiddetli seyreden hastalıkalrdan anneyi korumak, yenidoğan enfeksiyonlarını azaltmak şeklinde sıralanıyor. Gebe olmayan kişilerin kızamıkçık ve suçiçeği enfeksiyonuna karşıbağışıklığı yoksa gebelik öncesi dönemde bu aşıları yaptırmaları uygun görülüyor. Böylece gebelikte kızamıkçık ve suçiçeği geçirme riski ortadan kalkıyor..
  Gebelikte zararsız olan aşılar:

  Tetanoz Difteri Aşısı, Grip Aşısı, Hepatit B Aşısı, Kuduz Aşısı

  Sadece gerektiğinde yapılması önerilen aşılar:

  Boğmaca Aşısı, Pnömokok Aşısı, Kolera Aşısı, Sarı Humma Aşısı, Hepatit A Aşısı, Palio Aşısı  < Konu Resmi..>
  Gebelikte yapılmaması gereken aşılar:

  Kızamık Aşısı, Suçiçeği Aşısı, Kabakulak Aşısı, BCG, Canlı Palio Aşısı

  Anne karnındaki bebeğe zarar verebilir” düşüncesi ve annelerin aşılamaya karşı isteksiz oluşları nedeniyle gebelik sırasında aşılama, hedeflenenin altında kalmaktadır.

  Gebelikte uygulanan canlı aşılar fetus için teorik olarak risklidir. İdeali, hastaların gebelikten önce kızamık, kızamıkçık, kabakulak, su çiçeği aşıları olup olmadıkları veya bu hastalıkları geçirip geçirmediklerinin sorgulanmasıdır. Eğer hasta olduğu aşıları bilmiyorsa, bu hastalıklara karşı bağışıklığı kan testleri ile kontrol edilmelidir. Söz konusu hastalıklara yakalanma riski olanlar, gebelikten önce bu aşıları olmalı ve aşılamadan sonra en az 28 gün süreyle gebe kalmamalıdır.

  Hamilelikte hangi aşılar önerilir, hangileri sakıncalıdır?

  Hepatit A: Yüksek riskli bir durum halinde gerekiyorsa yapılmalı.
  Hepatit B: Bazı durumlarda önerilir. Gebelik sırasında Hepatit B enfeksiyonu için riskli kadınlar mutlaka aşılanmalıdır.
  HPV: Önerilmez.
  Grip aşısı: Önerilir.
  MMR (Kabakulak, kızamık, kızamıkçık): Sakıncalıdır.
  MCV4 (Menenjit): Gerekiyorsa yapılabilir.
  Polio: Teorik olarak yapılmamalıdır. Ancak yüksek enfeksiyon riski taşıyorsa ve acil koruma gerekiyorsa yapılabilir.
  Tetanoz (Difteri): Mutlaka yapılmalıdır.
  Suçiçeği: Sakıncalıdır.
  Verem aşısı (BCG): Sakıncalıdır.
  Kuduz: Gerekli ise yapılabilir.
  Sarı Humma: Bulaşma riski çok yüksek ise yapılabilir.
  Hamilelikte özel durumlarda önerilen aşılar

  Hepatit A, Polio (IPV), Japon Ensefalit, H. Influenza Tip b (Hib), Pnömokok, Tifo, Sarı Humma, Şarbon.

  Bu aşılara hastalığın riskleri ve aşının yararları göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

  Diğer aşılar hakkında merak edilenler

  Tetanoz ve difteri toksoid aşısı (Td): Yenidoğan tetanozunu engellemek için tetanoz aşısı gebelerde rutin olarak uygulanmalıdır. Ülkemizde aşılanmış ancak son 10 yıl içerisinde difteri ve tetanoz rapeli yapılmamış olan gebe kadınlara bir rapel dozu yapılmakta, aşılanmamış veya kısmen aşılanmış olanlara ise 3 doz olarak uygulanmaktadır. İlk 2 doz birer ay ara ile üçüncü doz, ikinci dozdan 6-12 ay sonra yapılmaktadır.
  Grip aşısı (Influenza): Gebelik ve loğusalık dönemlerinde geçirilen gribe bağlı ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Ülkemizde, gebeliği 14 haftadan büyük olan tüm gebelere ve erken loğusalık dönemindeki annelere grip mevsiminde aşı önerilir. Gebeliğin ilk 3 ayı içinde olan kadınlar ancak doktor tarafından gerekli olduğu tespit edilirse grip aşısı olabilirler.
  Hepatit B aşısı: Hepatit aşısı, intravenöz madde kullanımı veya bağımlılığı, enfekte eş, mesleki temas, akut enfekte hasta veya kronik taşıyıcı ile temas durumlarında uygulanmalıdır. Üç doz halinde uygulanır (0, 1-2, 4-6. aylarda).
  Human papilloma aşısı (HPV): Gebelikte uygulanması ve anne karnındaki bebek için olası riskleri hakkında henüz yeterli çalışma yoktur. Bu nedenle gebelik sırasında uygulanması önerilmez.
   
Hamilelik döneminde hangi aşılar yapılmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebelik döneminde hangi vitaminleri kullanmalıyım

  gebelik döneminde hangi vitaminleri kullanmalıyım

  GEBELİKTE VİTAMİN KULLANIMI Hamilelik ve emzirme döneminde vitamin-mineral gereksinimi değişir mi? Gebelik ve emzirme sırasında vitamin-mineral gereksinimlerinde artış ne kadardır? Hamilelik ve emzirme döneminde anne ve bebeğin sağlığı açısından vitamin ve mineraller...
 2. Gebelikte hangi aşılar yapılmalı kızlar ?

  Gebelikte hangi aşılar yapılmalı kızlar ?

  Hamilelikte hangi aşılar yapılmalı? hamilelikte aşı Meleklerim hepimizinde bildiği gibi hamilelikte hastalık ve ölümlerin azaltılmasındaki en önemli etkenlerden biri annenin yaptırdığı aşılar.Bu aşılar hangileri etkileri neler buyrun hep beraber bir göz atalım..İşte hayati değer taşıyan aşılar.. Hamilelik esnasında inaktif (ölü) virüs ya da bakteri ve toksoid kullanılarak yapılan...
 3. Hamilelikte hangi aşılar yapılmalı?

  Hamilelikte hangi aşılar yapılmalı?

  Hamilelikte gerekli tetkikler aşı zararlımıdır Selam kızlar ben hamileliğim boyunca hiç aşı olmadım ama demekki gerekli durumlarda yapılabiliyor Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Senai Aksoy hamilelik sırasında yapılması gereken aşıları anlatıyor. Önlenebilir hastalık ve ölümlerin azaltılmasındaki en önemli etkenlerden biri annenin, fetüsün ve yenidoğanın aşılanmasıdır. Aşılama...
 4. Gebelik Öncesi Hangi Aşıları Yaptırmanız Gerekiyor ?

  Gebelik Öncesi Hangi Aşıları Yaptırmanız Gerekiyor ?

  Bu konu; gebelik öncesi yaptırılması gereken aşılar hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, evlendiniz, mutlu bir birlikteliğiniz var ve evet, evliliğiniz rayına oturdu. Herşey tamam. Bu mutlu eve ne lazım ? Elbette ki bu mutlu yuvayı şenlendirecek ve birbirine iyice perçinleyecek bir bebek. Bebek sahibi olmak isteyen melekler, bu konumuzda sizlere gebelik öncesi yaptırmanız...
 5. Hamilelikte Hangi Aşıları Yaptırmak Gereklidir ?

  Hamilelikte Hangi Aşıları Yaptırmak Gereklidir ?

  Bu konu; Hamilelikte Hangi Aşıları Yaptırmak Gereklidir haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, anne adayının ve doğacak olan bebeğin sağlığı açısından gebelik sırasında bazı aşılar yaptırmanız gereklidir. Yapılan bu aşılar sayesinde bebeğin doğumundan altıncı ayına kadar da bebek enfeksiyonlardan korunmuş olur. İşte gebelikte yapılan aşılarla ilgili genel bilgiler.....

Sayfayı Paylaş