Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Hangileridir ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Hamilelikte Yapılan Testler Gebelik döneminde Yapılması gereken testler  Sevgili melekler, küçük meleğinizin varlığını öğrenmenizden itibaren müthiş bir heyecan ve mutlulukla dolarsınız :) O andan itibaren sağlığınıza daha çok dikkat etmeye başlar, hemen rutin kadın doğum uzmanı ziyaretleriniz de başlar. İşte bu ziyaretler sırasında doktorunuz size bazı tesler uygular. Bu yazımızda hamilelikte yapılan testler konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.. :)

  [​IMG]

  Hamilelikte ortaya çıkabilecek bazı problemleri teşhis edebilmek için bazı testler yapılır. Hamilelikte ilk muayenede yapılan test ve tahliller şunlardır:

  - Anne ve baba kan grupları: Kan uyuşmazlığı saptanırsa önlem alınması için.
  - Kan uyuşmazlığı varsa IDC (İndirekt Coombs testi)
  - Tam kan sayımı: Annede kansızlık (anemi) var mı araştırmak için.
  - Tam idrar tetkiki (Gerekirse idrar kültürü)
  - HIV (AIDS) testi
  - Sfiliz (frengi) için VDRL testi rutin olarak şart değildir ama yapılabilir.
  - Diabet açısından riskli hastalarda açlık kan şekeri
  - TSH : Annede guatr ve troid hormon bozukluğu varsa bebeği etkileyebilir, bozukluk saptanırsa dahiliye uzmanı tarafından tedavi gerektirir.
  - Toxoplazma IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.
  - Rubella IGM - IGG (Kızamıkçık testleri): Detaylı bilgi için tıklayın.
  - CMV IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.
  - Hepatit B için HBsAg ve AntiHBs testleri yapılır: Annede Hepatit B saptanırsa bebeğe bulaşmayı engellemek için doğumdan sonra bebeğe antikor iğnesi yapılır.
  - HCV testi
  - Biyokimya (kolesterol, böbrek ve karaciğer testleri v.b) gebelikte rutin önerilen bir test değildir. Anne yaşı ileri ise veya sistemik bazı hastalıkları varsa yapılmalıdır.

  Tarama Testleri

  Bebeğin riskini belirler. Bebeğin problemi olduğunu kesin söyleyemez ancak ileri testlerin yapılması gerekeceğini gösterebilir.

  Ense kalınlığının ölçülmesi
  Anne kan testi
  Ultrasonografi

  Prenatal tanı testleri

  Bebekte bir problemin özellikle belirgin kromozom anomalisi olup olmadığını belirler. Ancak test sonucu normal olsa bile bebeğinizin başka problemleri olabilir. Tanı yöntemleri şunlardır.

  Korionik vilüs örneklemesi
  Amniosentez
  Kordosentez
  Ultrasonografi

  Diğer testler;

  İkili test, 11-14 hafta testi: Testin amacı Down sendromunun erken gebelik haftalarında yakalanmasıdır.

  Üçlü test, tirple test: Büyümekte olan bebekte olabilecek nöral tüp defekti ve bazı kromozomal anormalliklerle (Down sendromu ve trizomi 18) karşılaşılma riski hesaplanır. Gebeliğin 16-20 haftaları arasında yapılır.

  Dörtlü test: Dörtlü test tıpkı ikili test ve üçlü test gibi DownSendromu, nöral tüp defekti ve Trizomi 18 adı verilen hastalıkların bebekte olma riskini belirleyen bir tarama testidir.

  NST, Non-stes testi: Non-stres testi ( NST ) , bebeğe ait kalp atımlarını anne karnında takip etmeye yarayan elektronik bir monitörizasyon sistemidir.
   
Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Hangileridir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İdrarla Yapılan gebelik Testleri

  İdrarla Yapılan gebelik Testleri

  Gebelik her çift için heyecan uyandıran bir deneyimdir. Bir çok çiftin hayalini süsler. Günümüzde bir çok çift normal yollardan bebek sahibi olabilirken bir kısımı da tedavi ile gebeliği elde etmektedir. Gebeliğin ilk bulgusu adet gecikmesidir. Fakat gebelikle ilgili hazırladığımız tüm makalelerde belirttiğimiz gibi her adet gecikmesi de gebelik kaynaklı değilidir. Rahim kaynaklı, hormonal...
 2. Hamilelik Dönemimde Hangi Testleri Yaptırmam Gerekir Diyenler buraya:

  Hamilelik Dönemimde Hangi Testleri Yaptırmam Gerekir Diyenler buraya:

  gebelikte test,hamilelik dönemindeki testler, yapılması gerekli olan testler,gebelik ve test :bebem::bebem::bebem::bebem::bebem::bebem::bebem: Hamilelik döneminiz nasıl izlenecek: Henüz gebeliğinizin planlama aşamasında iken, bu konuda uzman bir hekimle görüşmek ve gerekli öneri ve tahlilleri yaptırmak, gebeliğinizin daha sağlıklı ve güvenli olmasını sağlayacaktır. Genel olarak, gebelik...
 3. Hamilelik döneminde yapılan laboratuvar incelemeleri

  Hamilelik döneminde yapılan laboratuvar incelemeleri

  Daha önceden bilinmiyorsa anne ve baba adayının kan grupları genel olarak ilk gebelik muayenesinde belirlenerek takip kartına işlenir. Kan grubu parmaktan alınan kanda belirlenir. Anne adayının kan grubunun Rh(-) baba adayının Rh(+) olması durumunda Rh uygunsuzluğundan bahsedilir.Tam Kan SayımıGenel olarak ilk gebelik muayenesinde bir kez ve yine ilerleyen gebelik haftalarında da bir ya da iki...
 4. Hamileyim sırasıyla hangi testleri yapmam lazım?

  Hamileyim sırasıyla hangi testleri yapmam lazım?

  İdeal olan bir kişinin gebelik öncesi bir jinekologa gidip muayene olması ve sonrasında bilinçli şekilde gebe kalmasıdır. Ancak maalesef pek az bayan gebelik öncesi biz hekimlere gelip muayene olmaktadır. Normal bir gebelik izlemindeki haftaları ve takiplerde yapılması gereken tetkikleri gebelik haftalarına göre aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. GEBELİK İZLEMİ (ÖZETTİR, DETAYLI ŞEKLİ...
 5. Hamilelikte yapmanız gereken önemli testler

  Hamilelikte yapmanız gereken önemli testler

  Anne adayları hamilelik döneminde hem kendi sağlıkları hem de dünyaya gelecek bebeklerini sağlığı için bazı testler yaptırmalıdırlar.Anne adaylarının hamilelik döneminde mutlaka yaptırmaları gereken 9 önemli test; Periodontal İnceleme: Periodontal inceleme diş etlerinin enfeksiyonlara ve rahatsızlıkara karşı incelenmesidir. Bu testler diş ve damak iltihaplarının teşhisi için önem taşır....

Sayfayı Paylaş