Etiketler:
 1. hatiss

  hatiss Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  542
  Beğenilen Mesajlar:
  86
  Ödül Puanları:
  0

  Hamilelik hakkında merak edilen herşey yararlı bilgiler..

  Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

  Hamilelik Öncesi ve Gebelikle İlgili Yararlı Olabilecek Bilgiler
  Doğum öncesi danışmanlıkta amaç " sağlıklı anneden , sağlıklı bir bebek doğurtulabilmesidir". Gebeliğin ilk adımı ve en doğru yolu, onu önceden planlamaktır. İdeal olarak gebe kalmak istediğiniz zamandan 3 ay öncesinde, doktora gidip bir ön görüşme yapmanızda önemli yararlar vardır. Bu görüşmede, eşiniz veya sizin ailenizde kalıtsal bir hastalığın varlığı; daha önce geçirdiğiniz hastalıklar veya operasyonlar, gebelik sırasında sorun oluşturabilecek annenin bilinen bir rahatsızlığının olup olmadığı, sorgulanır. Bu sırada; kullandığınız ilaçlar, sigara alışkanlığı, mesleğiniz, önceki gebeliklerinizle ilgili bilgiler (doğum, düşük, kürtaj, gebelik sırasında ortaya çıkmış problemler, bebeklerin doğum kiloları, doğum haftaları, doğum şekli) gibi sorgulamalar da doktora gebelikte risk oluşturacak durumlar hakkında ipuçları verir.

  Görüşme sonrası, jinekolojik muayene ve transvajinal ultrasonografi ile genital organları değerlendirmesi yapılmalıdır. Muayene sırasında jinekolojik enfeksiyonlar varsa öncelikle bunun tedavisi yapılır. Son 1 yıl içinde smear testi yaptırmadıysanız yapılmasını önerilir Ayrıca, gebelik sırasında sorun yaratabilecek myom, yumurtalık kisti, rahim anormallikleri araştırılacak gerekirse bunların tedavisi sağlandıktan sonra gebe kalmanız önerilecektir. Son olarak, gebelik sırasında oluşacak değişimleri daha iyi algılayabilmek için boy, kilo ve tansiyonunuz ölçülür.

  Muayene sonrasında bazı laboratuvar incelemeleri yapılabilir.Daha önceden bilinmiyorsa gebe ve eşinin kan grubu,Tam kan sayımı ,Tam idrar tetkiki ,Toksoplazma ve Rubella (kızamıkçık) tetkikleri ,Hepatit B taşıyıcılığı araştırılır. Kan biyokimyasında kan şekeri, böbrek ve karaciğer fonksiyonları ile ilgili testler genellikle öyküde şüpheli bir durum varsa yapılır. Ayrıca, öyküde elde edilen pozitif bulguları netleştirmek için gerektiği taktirde başka tetkikler de önerilebilir (örneğin adet düzensizliğinde hormonlar, tiroid fonksiyon testleri vb).
  Kızamıkçık ve toksoplazma erken gebelik sırasında geçirildiği taktirde bebekte bazı ciddi problemlere yol açabilecek enfeksiyon hastalıklarıdır.Bu hastalıklarla ilgili detaylı bilgi verilir.


  Gebeliğin erken döneminde folik asit eksikliği bulunması bebeklerde "nöral tüp defekti" denilen omurilik kanalının embriyolojik hayatta normal kapanamaması ile sonuçlanan anomalilere yol açabildiği gösterilmiştir. Bu nedenle, gebe kalmayı planlayan kadınlara folik asit verilmesi önerilir.
  En sağlıklı gebeliği geçirmek gebeliğe ruhsal ve bedensel olarak kendinizi en iyi şekilde hazırlamakla olasıdır. Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz. Dengeli beslenmeyle kastedilen ana besin maddelerinin dengeli oranlarda tüketilmesidir. Yağ ve şeker tüketiminizi azaltmalısınız. Proteinden zengin bir beslenme şekli seçmelisiniz. Diyetinizde yağsız süt ve süt ürünleri, balık ve beyaz etler yer almalıdır. Mutlaka bol taze meyve ve sebze yemeli, bunun yanında makarna, pirinç, baklagiller gibi farklı besin gruplarını da tüketmelisiniz.

  Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle gebeliğin ilk haftalardan itibaren her gün folik asit alınması çok önemlidir. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır, ancak uzun süreli pişirmeler ve uzun süre bekleyen gıdalardaki miktarını azaltır. En çok ıspanak, yer fıstığı, fındık, karnıbahar, kepekli ekmekte mevcuttur. Özellikle, daha önceden folik asit eksikliği saptanmış veya nöral tüp defekt anomalili bebek doğurmuş kadınlar, gebe kalmayı düşündükleri tarihin en az 3 ay öncesinden itibaren mutlaka folik asit alımına başlamalıdırlar.
  Sigara ve alkol kullanıyorsanız, mutlaka bırakmalısınız. Sigara gebe kalma şansını azaltır ve gebelikte kullanıldığında düşük ve çocukta gelişme geriliğine neden olur. Stres ve endişeden uzak durmalısınız.

  Gebeliğe karar verdikten sonra gebelik oluşumunun ilk aylarda olmaması sizi strese sokmamalıdır. Her şey normal olsa, uygun zamanda ilişki olsa bile her ay için gebelik şansı %25 civarındadır. Normal düzenli ilişkiye rağmen bir kadının gebe kalamaması durumunda kısırlık incelemelerini başlatmak için genellikle çok açık bir anormallik yoksa 1 yıl beklenir. Bir yıl sonunda herhangi bir patolojisi olmayan çiftlerin bile gebe kalma şansı %98'dir. Yani %2 olguda her şey normal olmasına rağmen gebelik 1 yıl gecikebilir. Gebe kalma şansı düzenli adet görenlerde adetin 12-15. günlerinde en fazladır. Düzenli bir cinsel yaşam ve haftada 3 veya daha fazla ilişki gebe kalma şansını artırır.

  Bu nedenle, ilk aylarda hemen gebelik oluşmaması sizde veya eşinizde bir anormallik olduğu anlamına gelmez. Eğer, gebelik niye olmuyor endişesine kapılır ve strese girerseniz salgılanabilecek stres hormonları gebelik oluşumunu geciktirebilir. Tabii ki, insan cinselliğinin önde gelen amaçlarından biri üreme ve çoğalmadır. Ancak, çocuk yapmayı bir görev olarak algılamamalı normal cinselliğinizi yaşamalısınız.

  Evet !....Beklenen an geldi.Adetiniz gecikti ve yaptığınız gebelik testi olumlu çıktı.TEBRİKLER.....

  Gebe olduğunuz öğrenir öğrenmez ve/veya şüphelendiğinizde doktora başvurun çünkü, erken dönemde yapılan tetkik, muayene ve ultrason incelemesi gebeliğin sağlıklı şekilde devamında belirleyici olmaktadır.

  İlk muayenede gebeliğinizin yaşı, anne ve bebeğin sağlık durumları belirlenir ve gebelik bakımı için sizinle beraber bir plan yapılır. Yine ilk muayenede , tüm gebelik takibi boyunca yol gösterici olmak üzere bir takım kan ve idrar tahlilleri istenir. Gebelerde belirtisiz idrar yolu enfeksiyonu sık olduğundan daha sonraki takiplerde her ay bir kez idrar tetkiki istenir . İlk muayenede ultrason ile gebeliğin değerlendirilmesinde vajinal yol tercih edilir. Vajinal ultrason henüz pelvis dışına çıkmamış gebelik ve bebek hakkında karından yapılan abdominal ultrasona göre çok daha net görüntü alınmasını sağlar. Bu ilk ultrasonda gebelik kesesinin düzenli olup olmadığı, kese arkasında kanama olup olmadığı ve fetusun kalp hareketlerinin olup olmadığı incelenir. Fetal kalp hareketleri transvajinal ultrason ile 5,5 hafta civarında görülebilir. Gebeliğin 13. haftasına kadar ultrason incelemelerinde vajinal yol tercih edilirken bu haftadan sonra gebelik pelvis dışına çıktığından abdominal (karından yapılan) ultrason daha uygundur. Bu haftadan sonra vajinal ultrason sadece erken doğum tehdidinde rahim boynu (serviks) uzunluk ve açıklığını değerlendirmede kullanılır.

  Gebelik boyunca her muayenenizde bebeğinizin kalp sesleri, bebek hareketleri ve gelişimi muayene ve ultrasonla takip edilecektir. Anne adayı da kilo alımı, ödem ve kan basıncı açısından değerlendirilir.

  Gebeliğin 11-13. haftalarında ultrasonla yapılan özel bir muayene olan ense kalınlığının ölçümü ile bebekte zeka geriliğinin sebebi olan Down sendromu taranır. Bu haftada ikili test denen bir yöntem de anne kanında bakılan bazı maddelerle Down sendromu için risk varsa bunu ortaya koyabilmekte ve ense kalınlığı ölçümünün tanı değerini artırmaktadır.

  15-18. haftalarda yapılan "üçlü tarama testi" ile Down sendromu taraması yanında nöral tüp defekti yani bel kemiğinde açıklık taraması da yapılır. Bu haftada ultrason ile detaylı ilk anomali taraması yapılacaktır. Üçlü tarama testin sonucunda risk belirlenirse veya ileri anne yaşı açısından risk varsa (35 yaş üzeri anne adayı) amniyosentez ile genetik inceleme bu haftalarda yapılır.

  20-24. haftalarda ultrason ile detaylı anomali taraması yapılır.

  Bunun dışında, 24. hafta civarında gizli şeker tarama testi yapılır. 50 gr glikoz ile yapılan bu testte glikoz içildikten 1 saat sonra kan şekeri ölçülür. Bu test üçlü test gibi bir tarama testidir. Eğer bunun sonucu anormal çıkarsa (140 mg/dl'nin üstü) tanı testi için 3 saatlik 100 gr glikoz testi yapılır. Bu testte açlık, 1., 2. ve 3. saat kan şekerleri sonuçlarına göre değerlendirme yapılır. Tam kan sayımı da bu haftada gerek görülürse tekrarlanabilir. Ayrıca, gebelik başında yapılan Toksoplazma ve Rubella testlerinde antikorlar negatif ise yani bağışıklık yoksa bu haftalarda bu testler de tekrarlanabilir. Kan uyuşmazlığı olanlarda 28. haftada İndirekt Coombs testi uygulanır. Etkilenme yoksa sonraki etkilenme riskini önlemek için koruyucu amaçlı kan uyuşmazlığı koruyucu aşısı yapılır.

  32-36 hafta arasında artık 2 haftada bir, 36 haftanın üstünde haftada bir kontrollere geleceksiniz. Normal doğumun beklendiği olgularda 40 haftanın üstündeki gebeliklerde bu sıklık haftada 2 gün olabilir. Bu haftalardan sonra bebek iyilik testleri gerekirse daha önce yapılmaya başlanır.

  Doğum belirtileri daha önce başlamamışsa 38 haftada vajinal muayene ile bebeğin doğum kanalına girip girmediği, rahim ağzında açıklık olup olmadığı, normal doğum için bir engel olup olmadığı değerlendirilir. Doğum işaretleri ve acil durumlar hakkında anne adayı bilgilendirilir.


   
Hamilelik hakkında merak edilen herşey yararlı bilgiler.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Liposuction işlemi hakkında merak edilen herşey burda

  Liposuction işlemi hakkında merak edilen herşey burda

  Ergenlik döneminden sonra herhangi bir artış göstermediği için vücudumuzdaki yağ hücrelerinin sayısı sabittir. Ancak yağ hücrelerinin vücudumuzdaki dağılımı, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Örneğin, bayanlarda hormonal yapıları gereği yağ hücreleri daha çok basen, kalça, bacak üstleri gibi bölgelerde yoğunlaşırken, erkeklerde genellikle mide, göbek ve bel çevresinde görülmektedir....
 2. Epilasyon hakkında merak edilen herşey!

  Epilasyon hakkında merak edilen herşey!

  epilasyon Kullandığım ilaçlardan ötürü, epilasyon yaptırmak zorunda kalan biri olarak, benim gibi epilasyon yaptıracak olanlara epilasyon hakkında a'dan z'ye merak edilen herşeyi sunuyorum bu yazımızda Melek'ler. Epilasyonda yaş sınırı Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte hemen hemen her cilt tipine ve her yaşa çeşitli sebeplerle lazer uygulamaları yapılıyor. Epilasyon amacıyla...
 3. Göz kapağı ve kaş estetiği hakkında merak edilen herşey

  Göz kapağı ve kaş estetiği hakkında merak edilen herşey

  göz kapağı estetiği göz kapağı düşüklüğü kaş estetiği kaş ve göz kapağı estetiği göz kapağı ve kaş estetiği hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Yüz güzelliğinde başrol oynayan kaş ve göz kapağı sorunları artık estetik operasyonlarla çözüm buluyor arkadaşlarım. Göz kapağı düşüklüğü ya da erken yaşta oluşan göz kapağı sarkması için etkili kesin çözüm sunan göz kapağı estetik ameliyat...
 4. Peygamber Efendimizin Bugünkü Soyu hakkında merak edilen bilgiler burada!

  Peygamber Efendimizin Bugünkü Soyu hakkında merak edilen bilgiler burada!

  Hazreti Muhammedin Bugünkü Soyu Peygamber Efendimizin Soyundan Gelen Kişiler Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, sizlere daha önce Peygamber Efendimizin aşk duası hakkında bilgiler aktarmıştık. Şimdi de Peygamberin soyundan gelen kişiler hakkında bilgi edinmek isteyen tüm arkadaşalrımız için Peygember Efendimizin bu günkü soyundan gelen kişiler hakkında...
 5. Fallop Tüpleri Hakkında Merak Edilen Bilgiler

  Fallop Tüpleri Hakkında Merak Edilen Bilgiler

  fallop tüpü nedir, fallop tüpü nerede bulunur, fallop tüpünün görevleri Sevgili üyelerimiz ve misafirlerimiz bu yazımız da sizlere fallop tüpü hakkında merak ettiğiniz bilgileri sunuyoruz. Fallop tüpü nedir ve nerede bulunur? Fallop tüpünün görevleri hakkında bilgiler sizlerle birlikte... Fallop Tüpü; sağ ve sol yumurtalıkla komşu olarak başlayan ve dölyatağının (rahim) her iki yanında,...

Sayfayı Paylaş