Etiketler:
 1. hatiss

  hatiss Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  542
  Beğenilen Mesajlar:
  86
  Ödül Puanları:
  0

  Hamilelik Öncesi Bakım Nasıl Olmalı Yapılması Gereken Testler Nelerdir Burada;

  Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

  gebelik öncesi bakım,gebelik ve doğum öncesi bakım,

  Anne adayları güzel melekler bu konu tam size göre gebelik öncesi bakım nasıl olmalı gebelik dönemine hazırlanmalıyız sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için neler yapmalıyız işte hepsinin cevabı burada şimdi konumuza bir göz atalım;

  < Konu Resmi..>


  Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek her anne ve babanın özlemidir. Gebeliğin ilk adımı ve en doğru yolu onu önceden tasarlamaktır. Konuyla ilgili olarak yeterli bilgiye sahipseniz hamile kalma olasılığınızda artabilir ve daha rahat bir hamilelik dönemi geçirirsiniz.


  Anne adaylarının hamilelik dönemini sorunsuz geçirmeleri ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeleri için hamilelikten öncede bir takım kontrollerin yapılması gerekir. Hamilelik öncesi nelere dikkat etmeliyiz, neleri gözden geçirmeliyiz?.

  GEBELİK ÖNCESİ BAKIM ve YAPILMASI GEREKEN TESTLER ;


  Gebelik takibinde amaç, annenin problemsiz bir gebelik geçirmesini ve sağlıklı bir bebek doğurmasını sağlamaktır. Bu nedenle gebelik oluşmadan önce anne adayının tıbbi, sosyal açılardan ve maruz kaldığı çevresel faktörler yönünden değerlendirmesini yapmak gerekir.


  Yaşam Tarzı
  Sigara, alkol kullanımı, herhangi bir nedenle alınan ilaçlar sorgulanmalıdır. Bunlar gebelikte zararlı olabileceği gibi, gebelik oluşmasını geciktirici yönde de etki yapabilirler.


  Laboratuar Testleri ;
  Gebelik Öncesi Yapılması Önerilen Testler ;
  1- TSH
  2- Tam kan sayımı
  3- Kan grubu
  4- Antikor testleri: a- Rubella (kızamıkçık)
  b- Su çiçeği
  c- Hepatit


  TSH: Tiroid bezi (guatr) ile ilgili bir problem olup olmadığının araştırılması açısından en basit testtir.
  Tam kan sayımı ve kan grubu: Anemi olup olmadığının saptanması açısından önemlidir. Anemi varsa gebelikten önce araştırılmalıdır.


  Kan grubu tayini de önemli ve kan uyuşmazlığı olup olmadığının belirlenmesi için gereklidir.
  Antikor testleri: Anne adayının geçirdiği hastalıkların araştırılmasına yöneliktir.
  Rubella (kızamıkçık) gebeliğin ilk 3 ayında geçirildiğinde fetal ölüm veya fetusta kalb, sinir sistemi, göz ve işitme ile ilgili ciddi anomalilere neden olabilir. Kızamıkçık infeksiyonunun 1/3'ü sessiz seyreder ve tanı konulamaz.

  1969 yılından itibaren aşının kullanıma girmesiyle oldukça azalmıştır. Hastalık geçirmemiş anne adaylarının gebe kalmadan aşılanmaları önerilmelidir. Canlı virüs aşısıdır ve aşı yapıldıktan sonra 3 ay gebe kalmamaları gerekmektedir.


  Su çiçeği çok bulaşıcı bir virüstür. Genellikle çocukluk çağında geçirilir ve yaşam boyu bağışıklık bırakır. Eğer gebe bir kadın ilk 3 ayda su çiçeği geçirirse bebekte anomali olasılığı artmaktadır. Bağışık olmayan anne adaylarının aşılanmasında yarar vardır. Aşı iki dozda ve 4-8 hafta ara ile yapılmaktadır. Son aşıdan sonra en az 1 ay korunmalı ve gebe kalınmamalıdır.


  Hepatit: Tüm gebelerde hepatit B taraması gereklidir. Hepatit B taşıyıcısı olan annelerden bebeklerine geçiş olasılığı yüksektir. Hepatit B taşıyıcı gebelerin bebeklerine doğumdan sonraki 12 saatte aşı ve koruyucu immün globulin yapılmalıdır.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Haziran 2012
Hamilelik Öncesi Bakım Nasıl Olmalı Yapılması Gereken Testler Nelerdir Burada; konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. evlilik öncesi yapılması gereken testler

  evlilik öncesi yapılması gereken testler

  evlilik öncesi yapılması gerekenler düğün öncesi yapılması gerekenler nikah için kan testi akraba evliliği testi nikah için gerekli tahliller düğün telaşı içinde aklınıza gelmeyebilsede ki bu çok büyük bir ihtimal:D:D ama cidden çok önemli hususlar bunlar dikkate alınması şiddetle tavsiye edilmeye hak bir konu buyrun :):) Evlenmeden önce yaptırmanız gereken testler Düğün...
 2. Tatil Öncesi Bakım Nasıl Olmalı?

  Tatil Öncesi Bakım Nasıl Olmalı?

  tatil öncesi bakım, nasıl olmalı, neler yapmalı, ipuçları, öneriler, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Yaz geldi.Tatil planları başladı.Kıştan çıkan cildimizi güneşe teslim edebilmek için biraz bakım yapmakta fayda var.Peki neler yapmalıyız? Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan’dan bakım tüyolarını alalım; Tatil öncesi peeling yapmayın! Tatile çıkmadan bir hafta önce...
 3. Gebelikte yapılması gereken kontroller ve testler

  Gebelikte yapılması gereken kontroller ve testler

  hamilelikte ne zaman doktora gidilmeli,gebelik kontrolüne ne zaman başlanmalı,hamilelikte hangi testiler yapılır,gebelikte hangi testler yapılır,gebelikte yapılması gereken testler ve kontroller hakkında bilgiler gebelik takiplerini gebeliğinizin geleceği için bir teminat,bir siğorta olarak görün.Takipler olası rsiklere karşı bir tedbir amacı taşımaktadır.Gerek annenin sağlığı gerekse...
 4. Sezeryan öncesi yapılması gereken hazırlıklar

  Sezeryan öncesi yapılması gereken hazırlıklar

  sezeryan ameliyatı öncesi hazırlıklar,sezeryan öncesi hastane hazırlıkları,sezeryan öncesi kaç saat yemek yememeli,sezeryan ameliyatı öncesi yapılması gereken hazırlıklar hakkında bilgiler Sezaryen ameliyatından önceki günlerde hastanın evinde yapması gereken ve hastaneye yatış yapılan gün hastanede uygulanan bazı hazırlıklar vardır. Bunların çoğu diğer ameliyatlardaki hazırlıklara...
 5. Hamilelik döneminde ağız bakımı nasıl olmalıdır?

  Hamilelik döneminde ağız bakımı nasıl olmalıdır?

  Hamilelik kadınlar ve aileleri için son derece özel, heyecan verici ve bir o kadar da hassas bir dönemdir. Bu dönemde herhangi bir tatsızlık yaşamamak için ağız ve diş sağlığına ekstra önem verilmelidir. 1. Hamilelik öncesinde neden diş hekimine başvurulmalıdır? Hamilelik planlanıyorsa, nasıl öncesinde bazı testler yaptırıp vücudumuzu hamileliğe hazırlıyorsak, aynı şekilde diş hekimine de...

Sayfayı Paylaş