1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelik te listeria enfeksiyonuna dikkat

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler ve yaşlılarda görülen listeria enfeksiyonu ölümcül bir bakteri türüdür.

  Sağlıksız koşullarda ve kirli ortamlarda hazırlanan yiyeceklerin yenmesiyle bulaşan bu enfeksiyon bulaşıcıdır. Özellikle gebelikte bulaşan listeria enfeksiyonu bebeğin düşmesine ya da erken doğuma neden olabilmektedir. Kirli su toprak ya da kanalizasyonda yaşayan bu bakteri türü bazı hayvanlara bulaşır.  Bu hayvanın gübresinden ya da etinden sütünden yapılmış yiyeceklerin yenmesiyle insana geçen bu bakteri hiçbir belirti göstermeden ölümle sonuçlanabilir.

  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE  Listeridan sorumlu olan bakteri toprak, su, bitkiler gibi her yerde bulunabilir. Hayvanlar ve insanlar hastalığa yakalanmadan bakteriyi taşıyabilirler. Doğada bu kadar yaygın bulunmasına karşın çok sık karşılaşılmayan listeria enfeksiyonları insanlara bakteriyi taşıyan besinler yolu ile bulaşır.


  Her 1 milyon kişiden 7’sinde listeria enfeksiyonu görülmektedir. Küçük çocuklar, 60 yaşından büyük erişkinler, kanser, AIDS, şeker hastalığı ya da böbrek hastalığı gibi bağışıklık sistemi yetersizliğine neden olan kronik hastalığı olanlar ile organ nakli sonrası kullanılan ilaçlar nedeni ile bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler listeria enfeksiyonu açısından yüksek risk grubunu oluşturular. Hamilelik sırasında da bağışıklık sistemi bir miktar baskılandığından risk artışı söz konusudur. Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) hamile bir kadının listeria enfeksiyonu açısından hamile olmayan bir kadına göre 20 kat yüksek risk taşıdığını belirtmektedir. Bu ülkede görülen listeria enfeksiyonlarının önemli bir kısmı hamile kadınlarda ortaya çıkmaktadır.


  Listeria nasıl bulaşır?


  Bir besin zehirlenmesi türü olan listeria enfeksiyonu sağlıksız koşullarda üretilen ve saklanan besinler yolu ile bulaşır. En sık etkilenen besin maddeleri çiğ et, çiğ deniz ürünleri, çiğ yumurta, pastörize edilmemiş süt ve bu süt ile üretilen besinler, iyi yıkanmamış sebze ve meyveler, önceden pişirilmiş hazır gıdalardır. Bu tür gıdaların alınması ile vücuda giren bakteri enfeksiyona neden olabilir.


  Belirtileri nelerdir?


  Vücuda alındıktan sonra belirtilerin ortaya çıkması birkaç gün ya da hafta sürebilir. Çoğu durumda herhangi bir belirti olmaz. En sık karşılaşılan belirtiler grip benzeri yakınmalardır. Ani başlayan ateş, kas ve karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal diğer belirtileridir.Yakınmaların hepsi birarada olabileceği gibi sadece biri ya da birkaçı da görülebilir. Enfeksiyon sinir sistemine yayılırsa başağrısı, hafıza kaybı, ense sertliği, denge sağlayamama ya da epilepsi benzeri nöbetler ortaya çıkabilir.


  Tanı
  Listeria tanısı şüpheli durumlarda yapılan kan testleri ile konur?


  Bebek üzerindeki etkileri nelerdir?


  Anne adayı enfeksiyona yakalansa bile bebeğin etkilenmemesi olasıdır. Enfeksiyon direkt olarak plasenta yolu ile bulaşabileceği gibi bebek hastalığı doğum sırasında da kapabilir.


  Anne karnında yakalanılan enfeksiyon düşük, erken doğum ya da anne karnında ölüme neden olabilir. Bulgu göstermeyen listeria enfeksiyonu varlığında ise bebekte anomali ya da gebelik kaybının arttığına dair bir bulgu yoktur. Listeria enfeksiyonları tekrarlayan düşüklere neden olmaz.


  Aktif enfeksiyon varlığında erken dönemde uygulanan yüksek doz antibiyotik tedavisi ile bebeğin etkilenmesi önlenebilir ve sağlıklı bir bebeğin doğması sağlanabilir.


  Doğum sonrası yenidoğanda görülen enfeksiyonlar ise oldukça ciddidir. Bu bebeklerde menenjit görülebileceği gibi sepsis adı verilen tablo ortaya çıkabilir ve enfeksiyon kan yolu ile tüm vücuda yayılabilir. Bu bebeklerin yaklaşık yarısı kaybedilir. Bazı zamanlarda ise belirtiler doğumdan bir süre sonra ortaya çıkabilir. Bebeklerde beslenme bozukluğu görülebilir.


  Önlemler


  Listeriayı önlemenin tek yolu bakteri içerebilecek besin maddelerinden uzak durmaktır. Basit bir kural yiyecekleri yemeden hemen önce pişirmektir. Pişmiş yiyeceklerin buzdolabında saklanması listeriayı önlemez. Bu nedenle hazırlandıktan sonra üzerinden 12 saatten fazla geçmiş olan yiyeceklerin yenmemesi idealdir.  Nadiren ateş ya da ishal belirtileri görülebilir. Bu hastalığın gebelik döneminde görülmesi oldukça risklidir. Çünkü hem anne adayının hem de bebeğin hayatı riske girer. Genelde bebeğin doğmadan anne karnında ölmesiyle sonuçlanır.
  Yeni doğan bebeklerde bu hastalığın görülmesi ise bakterinin hızla bütün vücuda yayılmasına ve kısa süre bebeğin ölmesine yol açar.
   
Hamilelik te listeria enfeksiyonuna dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte HSV Enfeksiyonları

  Gebelikte HSV Enfeksiyonları

  hamilelikte dudak uçuklaması hamilelikte uçuk tedavisi uçuk gebelikte çıkması çıkması Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer alan Tip 2 HSV (Herpes Simpleks Virüsü) enfeksiyonu doğum eylemine yakın bir zamanda geçirildiğinde doğum kanalından geçerken bebeğe bulaşabilmekte ve bebekte çok ciddi enfeksiyonların oluşmasına neden olabilmektedir. Bildiğimiz dudak uçuğunu meydana getiren Tip 1...
 2. Hamilelikte Toksoplazma enfeksiyonundan nasıl korunuruz

  Hamilelikte Toksoplazma enfeksiyonundan nasıl korunuruz

  hamilelikte toksoplazma çığ nasıl korunuruz Bu enfeksiyondan korunmak için neler yapmalıyız,korunmanın yolları nelerdir? İster gebe olun ister olmayın hepimizin dikkat etmesi gereken önemli konulardan biri.Bu konudaki bilgiler sizler için... • Ellerinizi sık sık yıkayın. • Eğer toprak ile uğraşıyorsanız mutlaka eldiven giyin • Çiğ ya da az pişmiş et yemeyin (salam sucuk vb) • Çiğ et...
 3. Listeria bakterisi hamilelikte çok tehlikeli .Nelere dikkat edilmeli?

  Listeria bakterisi hamilelikte çok tehlikeli .Nelere dikkat edilmeli?

  Hamilelikte zararlı yiyecekler çiğ et tüketimi merhaba kızlar ben çiğköfteye bayılırım ama hamileliğim sırasında etsiz yemeye dikkat ettim özellikle çünkü ciddi bir rahatsızlıkmış Beslenme uzmanları anne adaylarına; çiğ et, pastörize edilmemiş ürünler ve yıkanmamış sebze-meyvelerin tüketilmemesi gerektiğiyle ilgili sıklıkla uyarıda bulunurlar. İşte bu uyarının nedeni tam olarak “Listeria...
 4. Sıcaklar Geldi Havuza Girerken Havuz Enfeksiyonlarına Dikkat!!!

  Sıcaklar Geldi Havuza Girerken Havuz Enfeksiyonlarına Dikkat!!!

  Havuz Enfeksiyonlarına Dikkat Havuza Girerken Alınacak Önlemler Sıcaklar geldi herkes kendini ya denize ya havuzlara atar oldu...Ama gireceğiniz havuzda ne gibi önlemler alacağınızı biliyormusunuz...Kendiniz hemde çocuğunuz için enfeksiyon riski ile karşı karşıya olabilirsiniz...Evet havuz enfeksiyonuna karşı alınacak bazı önlemleri sizinle paylaşıyoruz...Havuza girerken nelere dikkat...
 5. Hamilelik ve listeria enfeksiyonu

  Hamilelik ve listeria enfeksiyonu

  listeria enfeksiyonu nedir,listeria enfeksiyonu belirtileri,listeria enfeksiyonu tedavisi,gebelikte listeria enfeksiyonu hakkında bilgiler Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler ve yaşlılarda görülen listeria enfeksiyonu ölümcül bir bakteri türüdür. Sağlıksız koşullarda ve kirli ortamlarda hazırlanan yiyeceklerin yenmesiyle bulaşan bu enfeksiyon bulaşıcıdır. Özellikle...

Sayfayı Paylaş