1. *BEYZA*

*BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.405
    Ödül Puanları:
    113

Hamilelik teşhisi için adet gecikmesi şartmı?

Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

Gebeliğin bilinen ilk belirtisi beklenen adette gecikme olmasıdır. Bu belirtilere daha sonra, yorgunluk, yerleşme kanaması, mide bulantısı,sık idrar çıkma,kasık ve gögüslerde ağrı,kokulara karşı hassasiyet eşlik etmektedir. Bu ve benzeri belirtiler gebelik belirtisi olabileceği gibi başka tıbbi bir nedenden de kaynaklanabilir. Ayrıca bu belirtiler adet gecikmesi olmadan ortaya çıkmaz. Çünkü gebelik belirtileri gebeliğin 4-5. haftasın dan itibaren başlamaktadır.

< Konu Resmi..>

Sitemize bu konu ile ilgili sıklıkla sorular almaktayız. Adetime 1 hafta yada bir kaç gün kala test yaptım sonuç negatif . Tüm belirtileri yaşıyorum sonuç neden negatif diye soran okuycularımız var. Bu durumun nedenlerini sıralayalım. Gebelik belirtilerini yaşamanız psikolojik olabilir. Yada geç döllenme söz konusu olabilir test sonucunuz geç döllenmeden dolayı negatif sonuç vermiş olabilir. Bunların dışın da testi çok erklen yapmanız yanıltıcı netice verebilir. Ayrıca testin yanlış uygulanması da beklenmedik sonuç verebilir.

Peki ne zaman gebelik testi yapmalıyım ? Beklenen adetinizde en az 3 en fazla 7 gün gecikme olmasını bekleyin. Şayet döenminizin geçmesini beklerseniz net sonucu gebelik testi ile alırsınız. İki tip gebelik testi vardır. İdrardan ve kanda bakılan. Her ikisi de doğru sonuç verir fakat idrardan yapılan gebelik tstleri bazı nedenlarden dolayı yanlış sonuç verebilir. Kanda bakılan gebelik testinin yanılma payı yoktur ve % 100 net sonucu verir.

Evde gebelik testi yapıcaksanız sabahın ilk idrarı ile yapın. Testi aç yada tok karnına uygulayabilirsiniz. Testi uygulamadan önce kullanma yönergelerini inceleyin ve birebir uygulayın. Test sonucunuz pozitif ise gebeliğinizin seyri için hekim kontrolün de olun. Test sonucu negatif ise bir kaç gün bekleyin tekrar test yapın. Sonuç tekrar negatif sonuç verirse gecikmenizin nedenini öğrenmek için doktora görünün.

Son düzenleme: 14 Eylül 2017
  2. *BEYZA*

*BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.405
    Ödül Puanları:
    113
    Hamilelik teşhisi için adet gecikmesi şartmı? Adlı konumuz yeni bilgilerle güncellenmiştir.Şüpheli bir ilişki sonrası gebeliğin ilk belirtisi beklenen döngüde gecikme olmasıdır. Döngü de en az 3 en fazla 7 günlük gecikme söz konusu olursa gebelik testiyapılmalıdır. Gebeliği Hcg testi ve ultrason net olarak belirleyecektir. Bu yüzden gebelik şüphesi olan,adeti beklenen tarihte gerçekleşmemiş test sonucu negatif yada pozitif olanlar en kısa zaman da bir kadın doğumuzmanına görünmelidir. Sevgili takipçilerimiz, sizlerinde konuya dair öneri,soru ve görüşleriniz olursabizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz.

Hamilelik teşhisi için adet gecikmesi şartmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Regl gecikmesi ve gebelik

Regl gecikmesi ve gebelik

regl gecikmesinin nedenleri regl gecikmesi gecikmesi nedenleri regli reglinin Cinsel yaşamı olan, korunmayan, genç ve sağlıklı kadınlarda, adet gecikmesi öncelikli olarak gebelik olasılığını düşündürür. Ancak elbette gebelik, adet gecikmelerinin yalnızca bir nedenidir. Gebelik kararını idrar veya kanda yapılan hormon testleri ile ve/ veya kadın hastalıkları uzmanı muayenesi ile vermek...
  2. Her adet gecikmesi gebelikle sonuçlanırmı?

Her adet gecikmesi gebelikle sonuçlanırmı?

Sayfamıza sık yöneltilerden sorulardan biri de mens tarihim 5 gün geçti hamilemiyim,adet tarihim 3 gün geçti hamilemiyim?Öncelikle belirtelim ki her adet gecikmesi gebelik lehjine değildir.Mevsim dönüşleri,psikolojik nedenler,stres,rahim kayanklı sorunlar adet gecikmesine neden olabilir.Adet gecikmesi yaşayan bayanlara tavsiyemiz kesin ve net sonuç için hcg testi yapmalarını öneriyoruz. Hcg...
  3. adet gecikmesi

adet gecikmesi

herkese ii günler adetim 5 gün geçikti. geçen ayda 2 gün geç gelmişti. bu ayda 2 gün geçince doktora gittim kan testi yaptı ultrasyonla baktı bir sorun yok dedi. beta hcg de 5 çıktı acaba diyorum başka bir doktora tekrardan gitsem mi şuan 5 gün geçikti
  4. adet gecikmesi!!!!

adet gecikmesi!!!!

merhaba kızlar , benim sorum şu ; ağustos-eylül-ekim ayları 36 günde bir adet gordum.son ayımda (ekım ve kasım ayı arası) 32 günde yanı normal duzenınde geldı .yalnız bu ay daha adet görmedm.32 gun uzerınden hesaplarsam gecikmem var ama 36 gun uzerınden olma ıhtımalı kafamı karıstryo .acaba duzenım gene mı degıstı,bide adet gecıkmesı halınde adet belırtılerı devam eder mı
  5. Adet gecikmesi hamileliği mi gösterir

Adet gecikmesi hamileliği mi gösterir

Arkadaslar adetim 11 gün gecikti normalde diğer bir öncekine göre daha erken gelmesine rağmen bu ay adetim gecikti.en son aralığın 16sında hasta oldum ve aralığın 31inde nişanlımla beraber olduk fakat korunmadan ne olur ne olmaz diye ertesi gün hapı kullandım fakat hala adet olmadım kasık ağrım daha çok sağ kasigimda ağrı var adet sancısı gibi ama hala bisey yok miğde bulantim var ve karnım...

Sayfayı Paylaş