Hamilelik teşhisi için adet gecikmesi şartmı?

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelik teşhisi için adet gecikmesi şartmı?
Gebeliğin bilinen ilk belirtisi beklenen adette gecikme olmasıdır. Bu belirtilere daha sonra, yorgunluk, yerleşme kanaması, mide bulantısı,sık idrar çıkma,kasık ve gögüslerde ağrı,kokulara karşı hassasiyet eşlik etmektedir. Bu ve benzeri belirtiler gebelik belirtisi olabileceği gibi başka tıbbi bir nedenden de kaynaklanabilir. Ayrıca bu belirtiler adet gecikmesi olmadan ortaya çıkmaz. Çünkü gebelik belirtileri gebeliğin 4-5. haftasın dan itibaren başlamaktadır.

gebelik teşhisi.jpg

Sitemize bu konu ile ilgili sıklıkla sorular almaktayız. Adetime 1 hafta yada bir kaç gün kala test yaptım sonuç negatif . Tüm belirtileri yaşıyorum sonuç neden negatif diye soran okuycularımız var. Bu durumun nedenlerini sıralayalım. Gebelik belirtilerini yaşamanız psikolojik olabilir. Yada geç döllenme söz konusu olabilir test sonucunuz geç döllenmeden dolayı negatif sonuç vermiş olabilir. Bunların dışın da testi çok erklen yapmanız yanıltıcı netice verebilir. Ayrıca testin yanlış uygulanması da beklenmedik sonuç verebilir.

Peki ne zaman gebelik testi yapmalıyım ? Beklenen adetinizde en az 3 en fazla 7 gün gecikme olmasını bekleyin. Şayet döenminizin geçmesini beklerseniz net sonucu gebelik testi ile alırsınız. İki tip gebelik testi vardır. İdrardan ve kanda bakılan. Her ikisi de doğru sonuç verir fakat idrardan yapılan gebelik tstleri bazı nedenlarden dolayı yanlış sonuç verebilir. Kanda bakılan gebelik testinin yanılma payı yoktur ve % 100 net sonucu verir.

Evde gebelik testi yapıcaksanız sabahın ilk idrarı ile yapın. Testi aç yada tok karnına uygulayabilirsiniz. Testi uygulamadan önce kullanma yönergelerini inceleyin ve birebir uygulayın. Test sonucunuz pozitif ise gebeliğinizin seyri için hekim kontrolün de olun. Test sonucu negatif ise bir kaç gün bekleyin tekrar test yapın. Sonuç tekrar negatif sonuç verirse gecikmenizin nedenini öğrenmek için doktora görünün.

Son düzenleme:
Hamilelik teşhisi için adet gecikmesi şartmı? Adlı konumuz yeni bilgilerle güncellenmiştir.Şüpheli bir ilişki sonrası gebeliğin ilk belirtisi beklenen döngüde gecikme olmasıdır. Döngü de en az 3 en fazla 7 günlük gecikme söz konusu olursa gebelik testiyapılmalıdır. Gebeliği Hcg testi ve ultrason net olarak belirleyecektir. Bu yüzden gebelik şüphesi olan,adeti beklenen tarihte gerçekleşmemiş test sonucu negatif yada pozitif olanlar en kısa zaman da bir kadın doğumuzmanına görünmelidir. Sevgili takipçilerimiz, sizlerinde konuya dair öneri,soru ve görüşleriniz olursabizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz.

Merhabalar benim so
Hamilelik teşhisi için adet gecikmesi şartmı? Adlı konumuz yeni bilgilerle güncellenmiştir.Şüpheli bir ilişki sonrası gebeliğin ilk belirtisi beklenen döngüde gecikme olmasıdır. Döngü de en az 3 en fazla 7 günlük gecikme söz konusu olursa gebelik testiyapılmalıdır. Gebeliği Hcg testi ve ultrason net olarak belirleyecektir. Bu yüzden gebelik şüphesi olan,adeti beklenen tarihte gerçekleşmemiş test sonucu negatif yada pozitif olanlar en kısa zaman da bir kadın doğumuzmanına görünmelidir. Sevgili takipçilerimiz, sizlerinde konuya dair öneri,soru ve görüşleriniz olursabizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz.
Merhabalar benim sorum su ben esimle iliskiye girdikten snra esim bosaldi ancak devam ettik hemen hamilelik olasiligim var mi ve ne zaman test yapmam lazim illaki adetimin gecikmesi mi gerekir

Merhabalar ben esimle iliskiye girdikten snra esim disari bosaldi ama devam ettik bu durumda hamilelik ihtimalim var mi ve test icin adetimin gecikmesini beklemem mi gerekir

Doğum kontrol yöntemi uygulanmadan sağlanan cinsel ilişkide gebe kalma ihtimali her zaman vardır . Ejakülasyon olmasa dahi zevk suyuyla gebe kalınabilir. Döneminizde 2-3 günlük gecikme olursa gebelik testi yapabilirsiniz.

Geri