Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Hamilelik ve annelik duygusu; dişinin beyin yapısını geliştiriyor

  Konu, 'Gebelik' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  hamilelik duygusu annelik duygusu ne zaman başlar annelik ile ilgili sözler sözleri
  Bence de çok doğru.Çünkü bir anne adayı hiç birşey bilmemezken bebek hakkında;anne olunca herşeyi öğreniyor ve kendi başına büyütür çocuğunu.Herşeyi öğreniyor.Kendini geliştiyor.Bence öyle.Sizce.??
  *
  *
  Hamilelik ve annelik duygusu; dişinin beyin yapısını geliştiriyor.
  Anneleri bebeklerine karşı daha duyarlı hale getiriyor.
  Üreme ve doğum sonucunda, dişi memelinin beyninde, davranışlarını ve yeteneklerini geliştiren bir değişim yaşanıyor. Annelik davranışları evrimde dişinin başarı şansını artırıyor.
  40 yaşından sonra anne olanların, uzun yaşama şansı daha çok.
  Anne olarak doğulmaz, anne olunur. İnsanlardan farelere ve maymunlara kadar dişi memeliler, hamilelikleri döneminde ve anneliklerinin başlangıcında temel yapısal değişimlerle karşı karşıya kalıyor.
  Daha önce yalnızca kendi gereksinimlerine ve yaşamına yönelik olarak gelişen dişinin organizması, hamilelikle birlikte kendi yavrusunun bakımı ve ihtiyaçları doğrultusunda gelişim gösteriyor.
  Yeni araştırmalar hamilelik, doğum ve emzirme döneminde son derece yoğun olarak yaşanan hormonal dalgalanmaların dişinin beyin yapısını değiştirdiğini, bazı bölgelerde nöronların büyüklüğünü değiştirdiğini ve diğer bölgelerdeki nöronları da yapısal değişimlere uğrattığını ortaya koyuyor.
  Bazı bölgeler yuva yapmak, yavrularını temizlemek, onları daha büyüklerden korumak için düzenlenirken, düşünce, kontrol hafızası, öğrenme, korku ve strese karşı korunma gibi bazı bölgeler de yeniden yapılandırılıyor.  Hamilelik hormonu ve çocuk arzusu
  Hormonların beyinde yol açtığı değişim yalnız annenin yavrusunu korumasına ve bakımına yönelik değil, aynı zamanda anneye yavrusuna daha iyi yaşam koşulları sağlayabilmesi için yeni yetenekler de kazandırıyor. Hatta beyindeki bu yeni donanımlar anne fare yaşlanana kadar sürüyor. Bütün araştırmalar yalnızca dişi fareler üzerinde yapılsa da, insanda da aynı özelliklerin söz konusu olduğu üzerinde duruluyor.
  Memelilerin büyük çoğunluğunda annelik davranışları beynin aynı bölgeleri tarafından kontrol ediliyor.
  50 yıl kadar önce bilim dünyası şunu keşfetti: Hamilelik hormonları, dişinin yavrusu için duyduğu arzuyu körüklüyor. 1940’larda Yale Üniversitesi’nden Frank A. Beach, dişi üreme hormonları olan östrojen ve progesteronun farelerde, hamsterlarda, kedilerde ve köpeklerde kızgınlık gibi tepkileri düzenlediğini keşfetti.
  Bunun ardından, Rutgers Üniversitesi’nde Hayvan Davranışları Enstitüsü’nden Daniel Lehrman ve Jay Rosenblatt, aynı hormonların farelerde annelik davranışları için de gerekli olduğunu ortaya koydu.
  1984 yılında Robert Bridges, hamilelik döneminde östrojen ve progesteron salgılanmasının arttığını belirledi. Aslında, hormonlar kadar sinir sistemini etkileyen diğer kimyasalların da annelik davranışları üzerinde etkisi var. Örneğin, beynin hipotalamus bölgesinde üretilen ve acıyı dindirici özelliği olan endorfin salgılanması, hamilelik döneminde özellikle de doğumun hemen öncesinde artıyor.

   
Hamilelik ve annelik duygusu; dişinin beyin yapısını geliştiriyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. annelik duygusu!

  annelik duygusu!

  annelik duyguları annelik duygusu duygusu nedir annelikle ilgili yazılar annelikle ilgili videolar "Annenin sevgi fazlalığı çocuğa zarar verir" diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, annelik duygusunun içgüdüsel yani biyolojik olduğunu belirtti. Annelik davranışının sosyal öğrenme ile ilgili olduğunu vurgulayan Tarhan "Anneliği öğrenmek gerekir, çünkü annelik kendiliğinden...
 2. Rafet el roman:tuğba'da annelik duygusu hiç yok

  Rafet el roman:tuğba'da annelik duygusu hiç yok

  RAFET EL ROMAN’LA TUĞBA ALTINTOP’UN YILLARDIR BİTMEYEN KAVGASI YENİ BİR BOYUT KAZANDI. Rafet El Roman, Bostancı Gösteri Merkezi’ndeki konserinden önce şok bir açıklama yaptı ve 'Çocuklarımın annelerini görmeleri artık çok gereksiz bir konu. Çocuklarına duyarlı, ilgili bir anne olduğunu önce bana ispatlaması lazım ki, ben de anne ve çocuklarını gönül rahatlığı ile bir araya getirme...
 3. Tuğba Altıntop'un annelik duygusu hiç yok

  Tuğba Altıntop'un annelik duygusu hiç yok

  Bu çarpık çurpuk dünyanın en çarpıklarıdır sanatçılar bana göre. Ya Tuba, hayır hadi ayrıldın yapamadın, adam seni aldattı diyelim. Ki öyle zaten bunu oda itiraf etmişti... Peki ya sen nasıl bir annesin ki 3 yıldır çocuklarını görmeye bile gitmiyorsun kılını kıpırdatmıyorsun. Yoksa yeni sevgilin mi izin vermiyor.. Yoksa ayağından zincirlemi bağlısın a guzum ? :ballchain::hmm::hmm: RAFET EL...
 4. Annelik Duygusu

  Annelik Duygusu

  Bir yerde okudum ve çok hoşuma gitti her anne olan kişinin bildiği şeyler bazıları ama ben genede paylaşmaktan yana denedim şansımı :) Annelik öyle yüce bir duygudur ki , alfabedeki tüm harfler bir araya gelse o duyguları anlatamaz , hiçbir kalem bunları tam manası ile yazamaz. Annelik duygusu kız çocuğun yapısında vardır. Daha küçükken eline oyuncak bir bebek versen ona sevgi ile...
 5. Gebelik ve annelik duygusu Anne olmaya hazırlanıyorum diyen arkadaşlar buraya

  Gebelik ve annelik duygusu Anne olmaya hazırlanıyorum diyen arkadaşlar buraya

  :hamileyim: Anne olmaya hazırlanan arkadaşlarım neler yapıyorsunuz bu süreçte..bizimle paylasırmısız...yasadınız duygular hissettıklerınız bu bölümde konusabiliriz..

Sayfayı Paylaş