Hamilelik ve hamilelik sonrası bozuk psikoloji

• Konbuyu başlatan Seldaxxxxxx
  • Başlangıç tarihi
S

Seldaxxxxxx

Forum Okuru
Hamilelik ve hamilelik sonrası bozuk psikoloji
Hamilelik ve hamilelik sonrası bozuk psikoloji sebepleri nelerdir Hamilelikten sonra psikolojisi bozulanlar

Merhaba

5 aylık hamileyim hamilelik süreci içerisinde hamile olduğumu öğrendikten sonra bilhassa psikolojik durumunda ciddi değişiklikler olduğunu görüyorum. unun nedenini anlamak istiyorum İnsanlar hamile olunca ve hamilelik sonrasında özellikle işte Bebeğin kırkı çıkıncaya kadar insanların psikolojileri Neden bozuk oluyor ya da moral seviyeleri düşük oluyor agresif oluyorlar bunu anlamış değilim sebebi nedir hamilelik sürecinde ve hamilelik sonrasında Psikolojinin bozuk olmasının sebepleri nedir Kısaca bunu sormak istedim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba Selda

Hamilelik süreci ve hamilelik sonrasında annenin psikolojisi bozulmasının bir çok sebepleri var . Bu sebepleri iki kısımda İzah edebilirim.

Birincisi hormonal değişiklikler yani fizyolojik sebepler psikolojinin bozulmasına sebeptir. Anne adayı hamile kaldığı zaman en basitinden Beta HCG hormonu sıfırdan birden yüksek seviyelere milyonlara çıkmaktadır hamilelik süreci içerisinde bu bile tek başına hormonal dengede ki farklılıktan dolayı fizyolojik anlamda psikolojiye etki eder . Diğer hormonların da aynı şekilde değişim göstermesi anne adayında psikolojinin bozulmasına sebeptir . İkinci bir husus ta annenin kendi içinde bulunmuş olduğu karakteristik durumu psikolojisinin bozulmasına sebep olabilir. Anne mükemmelliyetçi ise endişe varsa doğum endişesi varsa doğum sonrası endişeleri taşıyorsa kaygı bozukluğu varsa hamilelik sürecini etkileyecektir ve psikolojisinde depresif bir yapıya dönüşebilecektir

Yani kısaca anne adayının hamilelik süreci ve hamilelik sonrasında psikolojisinin bozulması ya da depresyona girmesi fizyolojik sebeplere bağlı olduğu gibi anlattığım gibi kendi karakteristik yaşam akışı ile ilgili sebeplere de bağlıdır . Evliliğinde mutsuzdur ailesinden eşinden ve çevresinden yeterli sosyal destek alamamıştır .Bbaşka çocukları vardır kendisine fazla vakit ayıramamaktadır travmalar yaşamıştır daha önce düşük ya da kürtaj olmuştur buna benzer sebepler hamilelik öncesi ve sonrasında depresyona psikolojinin bozulmasına sebep olabilir

Geri