Etiketler:
 1. UzakMavi

  UzakMavi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.201
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Hamilelik ve Toksoplazma

  Konu, 'Gebelik' kısmında UzakMavi tarafından paylaşıldı.

  toxoplazma belirtileri gözde toxoplazma hamilelikte çiğ köfte yemek zararlımı Toksoplazmozis nedir?
  Toksoplazmozis Toxoplasma gondii adı verilen parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur. İlk kez 1908 yılında Afrikada gondi adı verilen bir tür kemirgende saptanmıştır. Tüm dünyada insanların da dahil olduğu pekçok tür omurgalı canlıda enfeksiyona neden olur. Buna karşılık sadece evcil kedilerin barsağında dişisi ve erkeği bir araya gelerek üreyebilir. Başka bir yerde üremesi mümkün değildir. Bu enfektif parazitler kedinin dışkısı ile dış dünyaya atılır ve buradan diğer canlılara sindirim sistemi yolu ile bulaşır. Bir başka değişle enfeskiyonun insan ya da diğer hayvanlara bulaşabilmesi için ağızlarından girmesi gerekir.

  Toksoplazmozis nasıl bulaşır?
  Kediler de bu paraziti enfekte bir hayvanı (fare gibi) çiğ olarak yediklerinde alırlar. Bundan sonta yaklaşık 2 hafta süreyle parazit kedinin barsağında çoğalır. Takip eden dönemde kedinin dışkısı ile dışarıya atılır. Atılan bu parazitlerin bulaşıcı olabilmesi için dış dünyada 24 saat geçirmeleri gerekir. Daha önce bulaşıcılıkları olmaz. Enfekte bir kedi yaklaşık 2-3 hafta süreyle dışkısı ile parazit atar. Bundan sonraki dönemde kedinin dışkısında parazit olmaz. Bir kere toksoplazma enfeksiyonu geçiren kedi bağışıklık kazanır ve daha sonra yeniden enfekte olmayacağı gibi bulaştırıcılık özelliği de taşımaz Benzer bir özellik insanlarda da vardır. Bir kere enfeksiyon geçiren bir kişi bağışıklık kazanır ve daha sonra yeniden hastalanmaz.

  Sokak kedileri genelde bu enfeksiyonu yaşamlarının çok erken döneminde geçirirler ve beğışıklık kazanırlar. Bu nedenle büyük sokak kedilerinden enfeksiyon bulaşması çok uzak bir olasılıktır.Benzer şekilde çiğ etle beslenmeyen sadece kuru mama yiyen ve sokağa çıkmayan ev kedilerinde ise hastalığın görülmesi olanaksızdır.

  Kedinin dışkısı ile toprağa atılan ve 24 saat içinde bulaşıcı özellik kazanan parazitler beslenme sırasında (örneğin otlaklarda) sığır, koyun, inek gibi hayvanların sindirim sitemine geçer. Daha sonra buradan kas dokusu içine geçerek hayvanı enfekte eder. Böyle bir hayvanın eti pişirilmeden ya da az pişirilerek bir insan tarafından yendiğinde direkt olarak o insanda da enfeksiyona neden olur. Bir başka bulaşma yolu da toksoplazma bulunan toprakla temas etmiş meyve ve sebzelerin uygun şekilde yıkanmadan yenmesidir.

  Görüldüğü gibi toksoplazma insana 3 temel şekilde bulaşabilir.

  1. Enfekte bir kedinin dışıkısı ile temas edip daha sonra bu temasın gerçekleştiği eli yıkamadan ağıza götürmek
  2. Enfekte bir hayvanın etini iyice pişirmeden yemek
  3. Paraziti barındıran bir besin maddesini iyice yıkamadan yemek
  İnsanlarda bir bulaşma yolu daha vardır:

  1. Enfekte bir anne adayından hamilelik sırasında bebeğine bulaşması
  Ne sıklıkta görülür?
  Tüm dünyada toksoplazmozisin görülme sıklığı konusunda net bir istatistik yoktur. Ancak insanların yaklaşık %25-50'sinin yaşamlarının herhangi bir döneminde parazitle temas ettikleri ve enfekte oldukları tahmin edilmektedir. Ilıman iklimlerde daha fazla görülür. Hastalığın en fazla görüldüğü Fransa'da insanların %65'inin bu enfeksiyonu geçirdiği tahmin edilmektedir.

  Belirtileri nelerdir?
  Toksoplazma enfeksiyonları erişkinlerde genelde pek belirti vermez. Çoğu zaman doktora gitme gereksinimi doğurmayan hafif bir soğuk algınlığı şeklinde atlatılır. Hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, lenf düğümlerinde şişlik gibi belirtiler görülebilir. Belirtiler birkaç hafta ile birkaç ay içinde kendiliğinden geriler. Çok nadiren göz enfeksiyonlarına neden olabilir.

  Bağışıklık sistemi baskılanmış lösemi, lenfoma, AIDS hastaları ile organ nakli yapılan hastalarda çok daha ağır seyredebilir ve hatta ölümlere neden olabilir.

  Tanısı nasıl konur?
  Toksoplazmozis kanda bu parazite karşı vücudun bağışıklık sisteminin ürettiği antikorların varlığının saptanması ile konur. Yapılan incelemede toksoplazmaya karşı IgG pozitifliği hastalığın daha önceden geçirildiği ve bağışıklık olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda yeniden toksoplazmaya yakalanmak mümkün değildir. kanda IgM varlığı ise aktif yeni bir enfeksiyon varlığını gösterebilir. Böyle bir durumda tekrarlanan incelemelerde IgM düzeylerinde artış görülmesi ile tanı konur ve tedavi edilir. Hem IgG hem de IgM negatifliğinde hastalık yok ve kişi daha önce bu hastalık ile hiç karşılaşmamış demektir ve toksoplazmaya yakalanmamak için önlemlerin alınması gerekmektedir.

  Bebek için riskleri nelerdir?
  Hamilelikleri sırasında toksoplazma enfeksiyonuna yakalanan kadınların sadece %30-40'ı bu hastalığı bebeklerine geçirirler.

  Annedeki enfeksiyonun bebeği de etkileme riski gebelik yaşı ile direkt ilişkilidir. Bu risk gebeliğin son trimesterında daha yüksektir ve %70'le kadar ulaşabilirken bu oran ilk trimester enfeksiyonlarında %15'ler civarındadır. Ancak ilk trimesterda bebeğe enfeksiyon geçme olasılığı düşük olmasına rağmen bebekte yaratacağı zarar daha fazladır.

  Bir başka deyişle son 3 ayda bebeğe enfeksiyon geçmesi daha kolay ancak zarar yaratma olasılığı son derece düşükken, ilk 3 ayda çok zor geçen enfeksiyon daha ciddi sorunlara neden olmaktadır.

  Erken dönemde görülen toksoplazma düşük ya da ölü doğumlara neden olabilir. Toksoplazmanın diğer etkileri ise beyin hasarı, beyinde su toplanması (hidrosefali), görme ve işitme bozuklukları, gelişme geriliği, zeka geriliği ve epilepsi gibi sinir sistemi bozukluklarıdır.

  Hamilelikte toksoplazma enfeksiyonu saptanırsa ne yapılmalıdır?
  Hamilelikl sırasında anne adayında toksoplazma enfeskiyonu saptanması bebekte mutlaka bir sorun olacağı anlamına gelmez. Böyle bir durumda detaylı ultrasonografi ile enfeksiyonun bebekte zarar oluşturup oluşturmadığı aranır. 20. gebelik haftasından sonra ise bebeğin göbek kordonundan kan alınarak (kordosentez) kesin tanı konulabilir. Burada bebek kanında IgM varlığı bebekte enfeksiyon olduğunun kesin belirtisidir.

  Tedavi
  Hamile olmayan bir kadında toksoplazmanın tedavisi antibiyotik ile yapılır. Hamilelerde ise uygulanan antibiyotiğin bebekte oluşması muhtemel hasarı engelleyip engellemediği açık d eğildi r.

  Eğer bebekte ciddi sekel saptanır ise tercih edilmesi gereken yöntem gebeliğin sonlandırılmasıdır.

  Hamilelikte toksoplazmaya bağışıklık olmadığı saptanırsa ne yapılmalıdır?Böyle bir durumda toksoplazmadan korunma önlemlerine dikkat edilmeli ve belirli aralıklarla kanda toksoplazmaya karşı antikor oluşup oluşmadığı araştırılmalıdır.

  Toksoplazmadan korunma yolları
  Toksoplazmadan korunmanın en etkili yolu hijyen kurallarına uymaktır

  1. Ellerinizi sık sık yıkayın.
  2. Eğer toprak ile uğraşıyorsanız mutlaka eldiven giyin
  3. Çiğ ya da az pişmiş et yemeyin (salam sucuk vb)
  4. Çiğ et ile temas ettikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın
  5. Çiğ et kesiiğiniz bıçak ile iyice yıkamadan başka bir madde kesmeyin
  6. Çiğ et kestiğiniz kesme tahtalarını iyice yıkamadan üzerinde başka bir işlem yapmayın
  7. Çiğ sebze ve meyveleri mutlaka çok iyi yıkayın
  8. Tercihan dışarıda yeşil yapraklı salataları yemeyin
  9. Pastörüze edilmemiş süt içmeyin bu tür sütlerden üretilmiş ürünleri kullanmayın
  10. Evde kedi varsa kumunu siz değiştirmeyin
  11. Kedinin kumunun 24 saat aralıklarla mutlaka değişmesini sağlayın
  12. Kedinizi dışarı bırakmayın
  13. Kedinize çiğ et yedirmeyin
  14. Ev kedisinden toksoplazma bulaşması son derece nadirdir ve hamile kaldığınızda evdeki kedinizi göndermeniz gerekmez.

   
Hamilelik ve Toksoplazma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Toksoplazma ve Gebelik

  Toksoplazma ve Gebelik

  Gebelik ve Toksoplazma Pek çok kişi etraflarında bir kadının kediden bulaşan bir hastalık yüzünden düşük ya da ölü doğum yaptığı öykülerini duymuştur. Bu öyküler nedeni ile hamile kadınlar genelde kedi köpek gibi evcil hayvanlardan uzak durmaya çalışırlar. Hatta hamilelik öncesinde evlerinde bu tür evcil hayvan besleyenler ya bu dostlarını ebediyen terk ederler ya da bir tanıdıklarına vermeye...
 2. Hamilelik ve Toksoplazma hakkında bilgiler

  Hamilelik ve Toksoplazma hakkında bilgiler

  Hamilelik ve Toksoplazma Gebelik ve Toksoplazma Pek çok kişi etraflarında bir kadının kediden bulaşan bir hastalık yüzünden düşük ya da ölü doğum yaptığı öykülerini duymuştur. Bu öyküler nedeni ile hamile kadınlar genelde kedi köpek gibi evcil hayvanlardan uzak durmaya çalışırlar. Hatta hamilelik öncesinde evlerinde bu tür evcil hayvan besleyenler ya bu dostlarını ebediyen terk ederler ya da...
 3. Hamilelikte Toksoplazma enfeksiyonundan nasıl korunuruz

  Hamilelikte Toksoplazma enfeksiyonundan nasıl korunuruz

  hamilelikte toksoplazma çığ nasıl korunuruz Bu enfeksiyondan korunmak için neler yapmalıyız,korunmanın yolları nelerdir? İster gebe olun ister olmayın hepimizin dikkat etmesi gereken önemli konulardan biri.Bu konudaki bilgiler sizler için... • Ellerinizi sık sık yıkayın. • Eğer toprak ile uğraşıyorsanız mutlaka eldiven giyin • Çiğ ya da az pişmiş et yemeyin (salam sucuk vb) • Çiğ et...
 4. hamilelikte toksoplazma enfeksıyonu gecıren var mı ?

  hamilelikte toksoplazma enfeksıyonu gecıren var mı ?

  hamilelikte TOKSOPLAZMA enfeksıyonu gecıren var mı ? bu kedı dıskısından gecen br vırus ve cıg etten gebelıgın son 3 ayında yuzde 60 enfeksıon olma rıskı varmıs ben 2 gundur annemlerde kalıyorm ve kedı var sokağa cıkmaya baslamıs mıkropu tasıyor banada bulasmıs olabılır doktora gıdıcem ama basından gecıpte sorun yasamayan var mı bebekte bır suru hastalığa dusuge kdr sebeb oluyormus çok...
 5. Gebelikte Toksoplazma Geçirenler Nedir Tedavisi Var mı?

  Gebelikte Toksoplazma Geçirenler Nedir Tedavisi Var mı?

  Gebelikte Toksoplazma Geçirenler konumuza değinmek istiyorum çünkü bu konu hayati önem taşıyan bir mesele. Toksoplazma nedir? Gebelikte toksoplazma enfeksiyonu hakkında bilgileri bu yazımızın içeriğinde bulacaksınız. Teksoplazma gondii adı verilen bir parazitin ortaya çıkardığı enfeksiyondur. Bu daha çok kedi köpek hastalığı olarak da söylenir bilinir aslında halk arasında. Bu hastalığın...

Sayfayı Paylaş