Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Hamilelik ve Vejeteryanizm

  Konu, 'Gebelik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Gebelik ve vejeteryanizm

  Vejetaryen diyet denildiğinde hayvansal gıdaların dahil olmadığı bir beslenme şekli anlaşılır. Son zamanlarda bazı çevrelerde giderek popülarite kazanan bu beslenme tarzını benimseyen kadınlar hamilelikleri süresince de buna devam etmeyi isterler. Ancak vejetaryen beslenme şeklinin hamilelikteki etkileri konusunda çeşitli görüşler vardır. Genel kanı bilinçli şekilde ve uygun kombinasyonlar ile uygulandığında hamilelik açısından çok büyük bir risk oluşturmayacağıdır.

  Vejeteryanizm nedir?

  İnsan biyolojik olarak etobur mu yoksa otobur mudur? sorusu vejetaryenler ve karşıtları arasında sıkça tartışılan bir konudur. Biyolojik olarak insan etoburlara pek benzememektedir, öte yandan modern sayılabilecek insanın ortaya çıkışından beri diyetinde et ve hayvansal ürünlerin olduğu da bilinmektedir. İnsan sindirim sistemi otoburlara da benzememektedir. Bu nedenle insan omnivaröz yani hem etobur hem de otobur olarak kabul edilmektedir. Aslında etobur olarak bilinen pek çok hayvanın da dönem dönem bitkileri yediği bilinen bir gerçektir. Öte yandan otobur hayvanların hayvansal gıda tükettiği pek görülmemiştir.

  Vejetaryen sözcüğü ilk kez 1847 yılında İngiltere'de Joseph Brotherton tarafından kullanılmıştır. Genel kanının aksine İngilizce'de sebze anlamına gelen "vegetable" sözcüğünden gelmez. Vejetaryen sözcüğünün kökeni Latince taze ve hayat dolu anlamına gelen "vegatus" sözcüğünden gelmektedir.

  1847 yılından önce et yemeyen kişiler bilinen en eski vejetaryen olan antik Yunan bilim adamı Pisagor'a ithafen Pisagorian olarak tanımlanmaktaydı.

  Tanımlar

  Vejetaryenlik içinde pek çok alt grubu barındıran bir tarzdır. Hayvansal gıda yememe eğilimi ne kadar katı ise potansiyel sağlık riskleri de o derece yüksektir. Semi-vejetaryen:
  Diyetinde hayvansal gıda olarak sadece balık, kümes hayvanları, yumurta ve mandıra ürünleri bulunur.

  Lakto-ovo vejetaryen:
  Sadece mandıra ürünleri ve yumurta bulunur.

  Lakto vejetaryen:
  Sadece mandıra ürünleri bulunur

  Ovo vejetaryen:
  Sadece yumurta bulunur.

  Vejan: (Katı vejeteryan)
  Sadece bitkisel gıdalarla beslenir. Her türlü hayvansal gıda reddedilir.

  Pescetarian:
  Sadece balık bulunur

  Frutarian:
  Vejan ile aynıdır ancak sadece bitkilerin öldürülmesini gerektirmeyen besinleri yer. Örneğin elma bitkiyi öldürmeden koparılabilir ama örneğin havuç yenemez.

  Neden vejetaryen olunur?

  Bunun pek çok değişik nedeni vardır. En sık karşılaşılan neden basitçe kişinin et sevmemesidir. Et yağlı ve sindirimi zor bir besin maddesidir. Özellikle kırmızı etin sağlık açısından zararlı olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle bazı kişiler et yememeyi tercih ederler.

  Vejetaryenliğin altında yatan temel neden ise filozofiktir. Başka bir canlının hayatına son verme fikri vejetaryenlere korkunç gelmekte ve bu nedenle başka bir canlının öldürülmesinden duydukları rahatsızlık nedeni ile vejetaryen olmaktadırlar. Bunun en üç örneği frutarianizmdir.

  Bir diğer neden ise dini inançlardır. Bu özellikle uzak doğu dinlerinde belirgindir. Eski dönemlerde hayvanın sütü ile uzun süre büyük insan popülasyonlarının beslenebilmesi ve kısa süreli beslenme sağlayan eti nedeni ile bu kaynakların tükenmesi korkusu bu alışkanlığın temelidir.

  Hamilelik ve vejetaryen diyet

  Hamilelik enerji ve protein başta olmak üzere vücudun besin gereksinimlerinin arttığı bir dönemdir. Hamilelikte vejetaryen beslenme şeklinin hem olumlu hem de olumsuz etkileri vardır. En önemli olumlu etkisi bu tür beslenme şeklinin yüksek oranda fiber (lif) içermesidir. Yüksek lif kabızlık başta olmak üzere hamilelikte sık karşılaşılan bazı sindirim sistemi sorunlarının daha hafif seyretmesini sağlar. Vejetaryen beslenme şekli daha az kalori ve yağ içerdiği için kilo kontrolü daha kolay olur. Protein
  Proteinler tüm organizmaların temel yapıtaşlarından biridir. Proteinler amino asit adı verilen birimlerden oluşur. Doğada 20 tür aminoasit vardır. Bunlardan bir kısmı vücutta üretilebilirken esansiyel amino asitler adı verilen diğerleri üretilemez ve dışarıdan alınması gerekir. Hayvansal proteinler tüm amino asitleri içerdikleri için "tam proteinler" olarak adandırılırken bitkisel proteinler "tam olmayan" proteinlerdir. Bunun tek istisnası soyadır. Ancak 2000 yılında yapılan bir araştırma soya ağrılıklı vejetaryen beslenen kadınların erkek bebeklerinde hipospadias adı verilen ve idrar yapılan deliğin penis ucunda değil de yanlarda olduğu bir anomalinin 5 kat fazla görüldüğünü ortaya koymuştur.

  Yeterli protein almak için et yemek şart değildir. Süt ve süt ürünleri ile yumurta tüketilmesi gerekli olan proteinleri sağlar.

  Demir
  Demir hamilelikte gereksinimi artan temel minerallerden biridir. Demirin ana kaynağı et, balık ve kümes hayvanlarıdır. Bunun yanı sıra bazı sebzeler de demir içerir ancak bunlarda bulunan demir fomunun emilimi düşük olduğundan biyo yararlılığı son derece düşüktür.

  Kalsiyum
  Hamilelikte kritik öneme sahip minerallerden bir diğeri de kalsiyumdur. Bebeğin kemik ve diş gelişimi için gereklidir. Kalsiyum temel olarak süt ve süt ürünlerinden alınır. Lakto ovo vejetaryenlerin hamilelikteki kalsiyum alımı diyetlerinde et bulunduranlara yakındır.

  D Vitamini
  Bu vitamin kalsiyumun emilimi için gereklidir. Vücutta güneş ışığı yardımıyla üretilir. Pek çok süt ürünü D vitamini ile zenginleştirilmiştir.

  Folik asit
  Vejetaryen beslenme şeklinin hamilelikteki önemli yararlarından birisi de yüksek oranda folik asit içermesidir. Folik asit bebeğin sinir sistemi gelişimi açısından son derece önemlidir. Pek çok yeşil sebze yüksek miktarlarda folik asit içerir.
  B12 vitamini
  Bu vitamin hücre bölünmesi ve protein senaaai için gereklidir. Bitkilerde bulunmaz sadece hayvanlarda vardır. Yumurta ve süt ile yeterli miktarlarda alınabilir.
  Çinko
  Çinko eksikliğinin doğumda komplikasyonlarının olasılığını arttırdığı bilinmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda vejetaryen hamilelerde çinko düzeylerinin daha düşük olduğu gösterilmiştir. Bitkisel kökenli besin maddelerinde de bulunmakla birlikte hayvansal gıdalardaki çinko daha etkili şekilde emilmektedir.
  Sonuç olarak vejetaryenlik dikkatli planlandığı taktirde hamile bir kadın ve bebeği için yüksek risk taşımaz. Ancak burada vejetaryenliğin alt grupları oldukça önem kazanmaktadır. Organizmanın sağlıklı işleyebilmesi için hayvansal kökenli besin maddelerine de gerek vardır. Vejan ya da frutarian beslenme şekli insanlar için uygun olmadığı gibi hamilelerin de kesinlikle kaçınması gereken bir alışkanlıktır. Lakto ovo vejeteryanizm ya da semi vejeteryanizm beraberinde dışarıdan verilen vitamin ve mineraller ile hamilelikte devam ettirilebilir

   
Hamilelik ve Vejeteryanizm konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte Alkol ve Sigara

  Hamilelikte Alkol ve Sigara

  Bebeğin aldığı oksijen miktarını ve beslenmeyi azalttığından hamilelik öncesi, hamileyken ve hamilelik sonrası sigara içmenin bebeğe zararlı olduğu bilinmektedir. Bebek düşük doğum ağırlığı ile doğma riski altındadır. Alkol almak ise, hamileliğin ilk aylarında düşüğe neden olduğu gibi, çok alkol alanların bebekleri de fiziksel ve zihinsel birçok sorunla doğmaktadır. Alkol Kanınızdaki...
 2. Gebelik ve vejeteryanizm

  Gebelik ve vejeteryanizm

  Vejetaryen diyet denildiğinde hayvansal gıdaların dahil olmadığı bir beslenme şekli anlaşılır. Son zamanlarda bazı çevrelerde giderek popülarite kazanan bu beslenme tarzını benimseyen kadınlar hamilelikleri süresince de buna devam etmeyi isterler. Ancak vejetaryen beslenme şeklinin hamilelikteki etkileri konusunda çeşitli görüşler vardır. Genel kanı bilinçli şekilde ve uygun...
 3. Hamilelikte problemler ve çözümleri

  Hamilelikte problemler ve çözümleri

  Bebek kemik gelişimi içn yüksek oranda kalsiyumu gerekirse annesinin dişinde kemiğinde alacaktır. Bu nedenle anne adayları yeterli kalsiyum tüketmelidir. Bu doğal olarak yumurta beyazı süt yoğurt peynir olarak gıda ile alınırken güneş ısıgının gerekliliği unutulmamalıdır. Güneş ışığının faydalı olması için direk ısıgın cilde teması gerekir. arada kıyafet cam olmamalıdır. Temas yüzeyi arttırkca...
 4. Arkadan sürtünme ve Hamilelik

  Arkadan sürtünme ve Hamilelik

  Merhaba arkadasımla arkadan surtunme yoluyla iliskiye girdik bende bosalma oldu ama hemen sildim o bolgeyi okugum yazilar beni endiiselerdirdi acikcasi, arkadasimin hamile kalma olasiligi varmi acaba ?
 5. düzenli adet ve hamilelik

  düzenli adet ve hamilelik

  Kolay gelsin. Kafamı karıştıran bi şey var arkadaşlar. Geçen ay ilişkiye girdim ve daha sonra tam günümde adet oldum her zamanki adetlerim gibiydi ama internette bi sürü yazı var kafam karıştı normal şekilde adet olan birisi hamile olabilir mi?

Sayfayı Paylaş