Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelik Yolk kesesi nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  yolk kesesi nedir,yolk kesesi ölçümü,hamilelikte yolk kesesi nasıl olmalı,gebelikte yolk kesesi normal sınırları ,hamilelikte yolk kesesi hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>
  Boş gebelik normal bir gebelik süreci olarak başlar, Boş gebelikte gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta mevcutken, içerisinde fetüs bulunmaz. Halk arasında su gebeliği adı ile bilinir.
  Boş gebelik tanısı; Ultrason ile konulur. Bebeğin gelişimsel dönemlerine bağlı olarak kalp sesinin duyulmaması ve bebeğin görülmesi gereken haftalarda kesenin boş görülmesi ile kesin tanı konulur.
  Boş gebelik ile erken dönemdeki bir gebeliği iyi ayırt etmek gerekir. Bu karışıklığı önlemenin en önemli yolu; kese içindeki yolk kesesinin gözlemlenmesidir. Eğer yolk kesesi var ise gebelik boş gebelik değildir. Erken dönem düşüklerinin yarısından fazlasının sebebi boş gebeliklerdir. Boş gebeliklerde; annede yumurtlama olur. Bu yumurta babadan gelen spermle birleşerek döllenir.
  Döllenen yumurta tüplerdeki yolculuğunu tamamlayarak rahim duvarına tutunur. Daha sonra gelişen hücreler gebelik kesesini oluşturmaya başlar. Buraya kadar her şey normal gebelikle aynıdır ancak oluşan kesenin içinde embriyo olmaz. Boş gebeliği belirgin ayırt edici belirtileri yoktur. Normal gebelikte görülen bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk, kasık ağrıları boş gebelikte de görülebilir.
  Boş gebeliği annenin şikayetlerine bakarak anlamak imkansızdır. Boş gebelik olan anne adaylarında nadiren de olsa lekelenmeler görülebilir. Bu şikayet ile kadın doğum doktoruna muayene olmaya giden hastaya burada yapılan ultrason muayenesi ile kesin tanı konur. Bazı hastalarda ise hiçbir sorun, lekelenme ve kanama yoktur. Normal doktor muayenesinde yapılan ultrason ile gebeliğin boş olduğu tanısı konur.
  Boş gebelik geçiren hastaların bir kısmı hiç doktora gitmeden düşük yapabilirler. Bunun nedeni büyük ölçüde boş gebeliğe bağlıdır. Ancak doktor muayenesi olmadan kesin tanı konması yanlış olur. Bu dönemde boş gebelik geçirdiğinden habersiz olan anne psikolojik olarak çok kötü bir durumdadır.
  Anne adayına bu dönemde psikolojik destek verilmesi gerekebilir. Bir defa boş gebelik geçirmiş anne adayının diğer gebeliklerinde de boş gebelik geçireceği söylenemez bu konuda bilinçsiz olan anne adaylarına gerekli destek ve eğitimler verilerek. Bu kötü dönemi daha sağlıklı bir şekilde atlatmalarını sağlayabiliriz. Bu konuda en büyük görev baba adayına düşüyor.


   
Hamilelik Yolk kesesi nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik ve safra kesesi taşları

  Gebelik ve safra kesesi taşları

  arkadaşlar dün doktordan safra kesesi icinde cok sayıda taş varmış amaliyat olmamı söyledi ama ben olmak ıstemıyom korkuyorum bırde sezeryan olan daha once acık amalıyat olurmuş bılgınız varmı doğal yolla eritmek istıyom şimdı sahra kesesinde taş olunca hamile kalırsam ne olur taşı olupta hamıle olan arkadaşlar lutfen yardımcı olun doğalyolla nasıl eritilir acaba boyle raatsızlığı olan...
 2. Gebelik Kesesi Nasıl Hesaplanır?

  Gebelik Kesesi Nasıl Hesaplanır?

  gebelik kesesi nedir,gebelik kesesi hesaplama,gebelik kesesi nasıl hesaplanıyor,hcg değerine gebelik kesesi,vajinal ultrasonla gebelik kesesi hesaplama hakkında bilgiler gebelik kesesi, bir hafta gecikmeden sonra görüntülenebilir. Her gün ortalama 1 mm. büyür. Kese genellikle tam bir küre şeklinde değildir. Bu durumda üç boyutu ölçülüp ortalaması alınarak gebelik büyüklüğü hesaplanır....
 3. gebelik kesesi ne zaman görülüyor

  gebelik kesesi ne zaman görülüyor

  selamlar tecrübeli anneler ve hamilelere bir sorum olacak gebelik kesesi ne zaman hangi haftada görülüyor yeni hamişim henüz doktora gitmedim ve korkuyorum ya kese görülmezse şu an üç haftalık hamileyim gitsem gebelik kesesi görülürmü acaba
 4. Yolk kesesi nedir?

  Yolk kesesi nedir?

  Boş gebelik normal bir gebelik süreci olarak başlar, Boş gebelikte gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta mevcutken, içerisinde fetüs bulunmaz. Halk arasında su gebeliği adı ile bilinir. Boş gebelik tanısı; Ultrason ile konulur. Bebeğin gelişimsel dönemlerine bağlı olarak kalp sesinin duyulmaması ve bebeğin görülmesi gereken haftalarda kesenin boş görülmesi ile kesin tanı konulur. Boş...
 5. Gebelik kesesi aşağıda olan varmı

  Gebelik kesesi aşağıda olan varmı

  Kızlar merhaba ben 4 haftalik gebeyim cumartesi günü ağrı ile Acile gittim kesem rahime çok yakın olduğu için beni hastaneye yatırıp takip ettiler bugün 3. günüm hastanedeki. Kanamam olmadığı ve beta hcg düzenli arttığı için taburcu oluyorum. Başına gelen varmı.

Sayfayı Paylaş