Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Hamilelikte Aşırı Kilo Almamak İçin Neler Yapmak Gerekir ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı Gebelikte Kilo Almamak İçin  Sevgili melekleri, gebelik dönemi fazla kiloların ister istemez alınacağı bir dönem.:) Bu dönemi abartısız ve sağlıklı geçirmek için de çok fazla kilo almamak gerekiyor. Fakat ne yazık ki birçok gebe nasılsa çocuğa yarıyor sonra veririm diyerek yediğine içtiğine dikkat etmiyor. Bu sakıncalı durumlara düşmemek ve gebelikte kilo almamak için bakın sizlere ne gibi tavsiyelerimiz olacak.. :)


  < Konu Resmi..>  Hamilelik öncesinde anne adayının ideal kilosunda olması kadar hamilelik sırasında da kontrollü yemek yemesi ve beslenmesine dikkat etmesi de çok önemlidir. Hamilelik sırasında çok ve tek taraflı beslenmekten uzak durup temel besin gruplarından gün içerisinde yeterli ve dengeli almak gerekiyor. Üstelik sanılanın aksine ‘iki kişilik’ yemek de gerekmiyor. Hamilelik sürecinde fazla kilo almayı engellemek için yapılması gereken ilk şey; hangi besinlerden ne kadar tüketeceğinizi öğrenmek.

  Hamilelik döneminde önerilen; tüm temel besin maddelerinden yeterli ve düzenli olarak alarak ideal beslenme şeklini oluşturmaktır. Proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller olarak tanımlanan temel gıdalardan dengeli bir şekilde almak hamilelik sürecinden önemlidir. Besin değeri düşük gıdaları fazlaca tüketmek, gereksiz kilo almaktan başka bir işe yaramaz. Uygun beslenme planı için doktorunuzun ya da bu konuda uzman bir diyetisyenin önerilerinden yararlanmanızda fayda var.

  Gebelikte alınması gereken normal kilo 9-13 kilogram arasıdır. Normal şartlarda gebeliğin ilk 3 ayında sadece 1 kilo kadar alınabilir. Hatta bu dönem bulantı ve kusma nedeni ile kilo verilebilir. İlk üç aydan sonra ayda ortalama 1-1.5 kilo almak gerekir. Bu haftada 300-500 gram arasıdır. Belirtilen bu kilolardan daha fazla alıyorsanız beslenmenizde bazı düzenlemeler yapmanız gerekecektir. Özellikle karbonhidratlı yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmeniz yani hamur işi, tatlı gibi gıdaları kullanmamanız gerekmektedir. Aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklerden de uzak durmalısınız.
  Daha çok sebze, meyve, salata türü yiyecekler tüketmeli, süt, yoğurt, peynir gibi proteinli gıdalardan da yeterince yemelisiniz. Aşırı alınan kilolar gebeliğin seyrinde bazı problemlere yol açabilir. Özellikle gebeliğin ikinci yarısında ellerde, bacaklarda, yüzde ödem yani şişlikler oluşabilir. Şayet böyle bir problem varsa doktorunuza başvurmalısınız. Gebelik boyunca sık aralıklarla az yemeniz ve bu yiyecekleri de dikkatli seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca su ve sıvı içecekler de mutlaka yeterince tüketilmelidir. Taze sıkılmış meyve suları hazır meyve sularına tercih edilmelidir. Ekmek günde 3-4 dilimle sınırlandırılmalı, kabızlık şikayeti varsa kepekli tercih edilmelidir.


   
Hamilelikte Aşırı Kilo Almamak İçin Neler Yapmak Gerekir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kilo Almamak İçin Ne Yapmak Gerek ?

  Kilo Almamak İçin Ne Yapmak Gerek ?

  kilo almamak için kilo almamak için ne yapılmalı kilo almamak için yapılması gerekenler Büyük bir irade örneği gösterdiniz ve uzun zamandır verme hayalini kurduğunuz kilolarınızdan kurtuldunuz diyelim melekler :) Elbette ki çok mutlusunuz, aynada ki görüntü 10 numara. Peki ya bundan sonrası ? Aslına bakarsanız, kilo vermek değil, o kiloyu korumak çok zor. Ama imkansız değil. Üstelik o...
 2. Gebelikte Fazla Kilo Almamak İçin ne yapmak lazım?

  Gebelikte Fazla Kilo Almamak İçin ne yapmak lazım?

  Gebelikte Fazla Kilo Almamak İçin ne yapmak lazım ben hamileyim 3 aylık ve kilo almaktan çok tırsıyorum lütfen bana bildiklerinizi yazın da kilo almiyim kızlar
 3. Hanımlar Gebelikte Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı

  Hanımlar Gebelikte Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı

  Kızlar ben henüz 4 aylık hamileyim ve kilo almaktan işin açıkçası çok tırsıyorum sizden bu konuda kendi önerilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum acaba Gebelikte Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı ?
 4. Hamilelikte Mide Neden Yanar ? Ne Yapmak Gerekir ?

  Hamilelikte Mide Neden Yanar ? Ne Yapmak Gerekir ?

  hamilelikte mide neden yanar hamilelikte mide yanması Sevgili melekler, gebelerin en çok yakındığı durumlardan birisi hamilelikte mide yanması sorunudur. Gebelerin karşılaştığı sıkııntılar içinde en can sıkıcı olan mide yanması halk arasında çocuğun saçlı olduğuna ya da saçlarının çıkmakta olduğuna yorumlanır. Oysa bunun tam açıklaması, beynin vücudu gebelik sürecine alıştırmak için...
 5. Hamileyim aşırı kilo almamak için ne yapmalıyım?

  Hamileyim aşırı kilo almamak için ne yapmalıyım?

  gebelikte ideal kilo,gebelikte kaç kilo almalı,hamilelikte ideal kilo kaç olmalı,gebelikte kilo almamak için ne yapmalı,gebelikte kontrollü kilo alımı hakkında bilgiler Fazla kilo, çocuk sahibi olmayı olumsuz etkiliyor Fazla kilo ile yumurtlama problemleri, kıllanma ve insülin resistansı arasında yakın bir ilişki olduğu ve bunların çocuk sahibi olmayı olumsuz etkilediği ispatlanmıştır....

Sayfayı Paylaş