Hamilelikte Ayak Masajının Yararları :)

sılam_nisa

sılam_nisa

Hamiş Melek
Hamilelikte Ayak Masajının Yararları :)
Hamiş meleklerim bu konuyu okurken evet diyeceklerdir.Birçok hamiş ayaklarım şişiyor ödem var diyordur,sizlere en güzel ve en nazlı çözüm masaş yaptırın meleklerim. :)Hamilelikte Ayak Masajının Yararları
GEBELERİN EN ÇOK YAŞADIĞI SORUNLARDAN OLAN AYAKLARDA ÖDEM ŞİŞME VE BUNA BAĞLI RAHATSIZLIKLARIN, DÜZENLİ AYAK MASAJI İLE AZALDIĞI TESPİT EDİLDİ
Gebelerin en çok yaşadığı sorunlardan olan ayaklarda ödem-şişme ve buna bağlı rahatsızlıkların, düzenli ayak masajı ile azaldığı tespit edildi.
Celal Bayar Üniversitesi Manisa Sağlık Yüksekokulu Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bölümü'nden Dr. Ayden Çoban doktora tezinde, ''Gebeliğin son döneminde ayak ve ayak bileğinde görülen fizyolojik ödemin azaltılmasında ayak masajının etkisini'' ele aldı.
Gebeliğin son döneminde gelişen ayak ve ayak bileği ödeminin azaltılmasında, alternatif bir tedavi yöntemi olan ayak masajının etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilen deneysel çalışma, Manisa İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 1 No'lu Merkez Sağlık Ocağı'nda yapıldı.
Gönüllü ve ayak masajı uygulanmasında sakınca bulunmayan 80 gebenin katıldığı çalışma için Ayden Çoban, öncelikle ayak masajı konusunda fizik tedavi ve rehabilitasyon konusunda uzmandan uygulamalı eğitim aldı. Daha sonra çalışmaya katılan gebelere Çoban tarafından 5 gün boyunca 20'şer dakika ayak masajı yapıldı.
Çalışmanın sonunda, düzenli yapılan ayak masajının gebeliğe bağlı gelişen ayak ve ayak bileğinde görülen ödemin azaltılmasında etkili olduğu görüldü. Ayrıca ayak masajının gebelerde, ödeme bağlı ağrı, yorgunluk ve uykusuzluğu azalttığı da belirlendi.
Masaj kesilince ödem ve ödeme bağlı gelişen şikayetlerin devam ettiği de saptanan çalışmada, gebeliğe bağlı ayak ve ayak bileğinde ödemi olan gebelere düzenli ayak masajı tavsiye edildi.
AA

 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
*MeleK*
*MeleK*
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
42K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
T
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst