Hamilelikte baygınlık hissini nasıl önlerim?

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Hamilelikte baygınlık hissini nasıl önlerim?
hamilelikte bayılma hissi gebelikte bayılma hissi hamilelikte baygınlık hamileyken bayılmak
Hamilelik esnasında normale göre tansiyon düşük seyreder. Ancak kalp ve damarlar kan basıncını (tansiyon) dengede tutar. Beslenmenizde özellikle sıvı ve mineral (tuz) almanız gerekir. Tansiyonunuzun birden düşmesini önlemek için ani kalkışlardan kaçının. Hamilelikte baş dönmesi ve bayılmanın başlıca nedenleri şunlardır:
Kansızlık: Önceden var olan veya hamilelik sırasında gelişen kansızlığın öncelikle nedenleri araştırılır. Genellikle demir eksikliğine bağlı olan kansızlık için hamileliğiniz sırasında günde 30 miligram demir preparatı almanız gerekir. Demir ilaçlarını süt ile birlikte almamalısınız.

Postural Hiponsiyon: Ani olarak oturduğunuz yerden veya yataktan kalkmanız beyne olan kan akımını azaltacağı için ani bayılmaya neden olur. Bu nedenle hamileliğiniz süresince ani kalkışlardan kaçınmanız gerekir. Eğer ani bir kalkış ile bayılma hissi olursa oturun veya uygun bir yere uzanın.

Diyabet (Şeker): Diyabet sorununuz varsa ve kan şekeriniz yükselmişse bayılma olabilir. Hamileliğinizin başından itibaren kan şekerinizin düzenlenmesi ve insülin kullanmanız gerekir.

Düşük kan şekeri: Yemek aralarınızı uzun tutmanız, kan şekerinizin düşmesine sebep olacaktır. Bu nedenle düzenli aralıklarla dengeli beslenmeniz, yemek aralarında bir şeyler atıştırmanız önerilir (Yalnız bu arada aşırı kilo almamak için fazla kalorili gıdalardan kaçınmalısınız)

Sırtüstü yatmak: Hamileliğin özellikle son aylarında sırtüstü yatmak rahminizin kan damarlarına baskı yapması sonucu ani tansiyon düşüklüğü ve bayılmaya neden olabilir. Bundan kaçınmak için sol yanınıza dönerek yatmanız gerekir.
 
Üst