gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte baygınlık hissini nasıl önlerim?

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte bayılma hissi gebelikte bayılma hissi hamilelikte baygınlık hamileyken bayılmak Hamilelik esnasında normale göre tansiyon düşük seyreder. Ancak kalp ve damarlar kan basıncını (tansiyon) dengede tutar. Beslenmenizde özellikle sıvı ve mineral (tuz) almanız gerekir. Tansiyonunuzun birden düşmesini önlemek için ani kalkışlardan kaçının. Hamilelikte baş dönmesi ve bayılmanın başlıca nedenleri şunlardır:
  Kansızlık: Önceden var olan veya hamilelik sırasında gelişen kansızlığın öncelikle nedenleri araştırılır. Genellikle demir eksikliğine bağlı olan kansızlık için hamileliğiniz sırasında günde 30 miligram demir preparatı almanız gerekir. Demir ilaçlarını süt ile birlikte almamalısınız.

  Postural Hiponsiyon: Ani olarak oturduğunuz yerden veya yataktan kalkmanız beyne olan kan akımını azaltacağı için ani bayılmaya neden olur. Bu nedenle hamileliğiniz süresince ani kalkışlardan kaçınmanız gerekir. Eğer ani bir kalkış ile bayılma hissi olursa oturun veya uygun bir yere uzanın.

  Diyabet (Şeker): Diyabet sorununuz varsa ve kan şekeriniz yükselmişse bayılma olabilir. Hamileliğinizin başından itibaren kan şekerinizin düzenlenmesi ve insülin kullanmanız gerekir.

  Düşük kan şekeri: Yemek aralarınızı uzun tutmanız, kan şekerinizin düşmesine sebep olacaktır. Bu nedenle düzenli aralıklarla dengeli beslenmeniz, yemek aralarında bir şeyler atıştırmanız önerilir (Yalnız bu arada aşırı kilo almamak için fazla kalorili gıdalardan kaçınmalısınız)

  Sırtüstü yatmak: Hamileliğin özellikle son aylarında sırtüstü yatmak rahminizin kan damarlarına baskı yapması sonucu ani tansiyon düşüklüğü ve bayılmaya neden olabilir. Bundan kaçınmak için sol yanınıza dönerek yatmanız gerekir.


   
Hamilelikte baygınlık hissini nasıl önlerim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kulaklarınızın Tıkanmasını Nasıl Önlersiniz?

  Kulaklarınızın Tıkanmasını Nasıl Önlersiniz?

  Yutma işlemi östaki borusunu açan kasları harekete geçirir. Sakız çiğnerken veya naneli şeker yerken daha sık yutkunursunuz. Bunlar inişe geçmeden önce yapılabilecek iyi egzersizlerdir. Esnemek daha bile iyidir. Esnerken bu kas daha iyi uyarılır. İniş sıasında uyumamaya dikkat etmeniz gerekir çünkü uyurken yutkunma işlemi çok yavaşlar (uçuş ekibi inişe geçildiğinde sizi uyandırmak ister)....
 2. Ses kısıklığını nasıl önleriz?

  Ses kısıklığını nasıl önleriz?

  ses kısıklığına çare ses kısıklığı nasıl düzelir telleri nasıl düzelir düzeltilir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Öğüt, ses kısıklığını önlemek için kafein ve sodalı içeceklerin alınmaması, sigara ve alkolün kullanılmaması gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. Öğüt, yaptığı yazılı açıklamada, ses kısıklığının en sık nedeninin larenjit denen ses...
 3. Oruç kefareti nedir nasıl önedir

  Oruç kefareti nedir nasıl önedir

  Arkadaşlarım sağlığımdan dolayı malesef oruç tutamıyorum. Oruç kefareti nasıl ödenir ne demektir. Bu hususta yardımcı olur musunuz lütfen. Haa oruucumu bozduğum için soruyorum özür dilerim yanlış olmasın.
 4. fermuar bozulmasını nasıl önleriz

  fermuar bozulmasını nasıl önleriz

  Arkadaşlar size komik gelebilir ama benim fermuarlarım sürekli bozuluyor.Anlamadım gitti hızlı mı çekiyorum neyin nesidir, hemen bozuluyorlar. Yok mu bunun bir çaresi :S
 5. Kısırlığın önüne nasıl geçilir?

  Kısırlığın önüne nasıl geçilir?

  Kısırlık problemi ile karşı karşıya kalan eşlerde, sorun kadın veya erkekte eşit oranda teşhis edilebilmektedir. bazen her iki kişide de sorun saptanabilmektedir. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin ortalama %10 ile %15’inde is,e ne kadında ne erkekte herhangi bir neden teşhis edilememektedir. Kısırlığın kadına ve erkeğe ait çok sayıda sebebi olabilmektedir. Bu sebepten dolayı da, bir kısmı...

Sayfayı Paylaş