Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte bebeklerde yetişkinlerde hidrosefali

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hidrosefali nedir,hidrosefali belirtileri,hidrosefali nedenleri,hidrosefali tedavisi,hidrosefali hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Nöral tüp yapı insanda beyinden başlayarak tüm omuriliği kapsayan yapıdır. Bu yapı yumurtanın döllenmesinden sonraki iki ya da üç hafta içinde gelişimini tamamlamaktadır.
  Nöral yapının tamamlanması esnasında yaşanan herhangi bir sorun nöral tüpün açık kalmasına neden olmaktadır. Bu durum tıp literatüründe nöral tüp defekti olarak adlandırılır. Nöral tüp defekti en sık rastlanılan doğum bozukluklarından bir tanesidir.


  Ülkemizde her bin bebekten üçü nöral tüp kusuru ile doğmaktadır. Daha önce böyle bir doğum yapmış bir annenin ikinci doğumunun bu şekilde olma riski % 2-3 civarındadır.
  Daha önce böyle bir doğum yapmış olanlar insüline bağlı şeker hastalığı olanlar havale nöbeti için ilaç kullanan anneler obez olanlar gebeliğin ilk zamanlarında ateşli hastalık geçirenler nöral tüp defekti riski taşımaktadır.


  Nöral bozuklukta ortaya çıkan açıklık omurgada ise spina bifida diye adlandırılır. Şayet nöral tüpteki açıklık kafatasında ise ensefalosel veya anensefali söz konusu olmaktadır. Spina bifida ayrık omurga anlamına gelmektedir. Spina bifida omurganın kapanamaması ve ayrık kalmasıdır.
  Açıklık genellikle bel bölgesinde olmaktadır. Gebelik esnasında yapılan ayrıntılı ultrasonografi incelemesi ile teşhis edilebilir. Kafatasında şekil bozukluğu arka çukur denilen bölgenin daralması gibi belirtiler doktorun şüphelenmesine neden olur.
  Büyük kusurlarda ise hidrosefali göze çarpar. Kafa içinde bulunan sıvının artması olarak adlandırılan hidrosefali gebelik ilerledikçe dikkat çeken boyuta ulaşır. Spina bifida ile doğan bebekler için yapılacak en önemli şey fıtıklaşma olan bel bölgesinde fıtıklaşan bölgenin içeri itilerek üzerinin kapatılması enfeksiyon riskini azaltır.
  Hidrosefali ile doğan bebeğin kafa basıncını azaltmak için şant adı verilen uygulama ile beyin içinde biriken sıvı boşaltılır. Hidrosefali hastası bebeklerin kafa basıncını düşürmek beyin dokusunu korumaya yardımcı olmaktadır.
  Yapılan tüm tedaviye rağmen büyük defektler nedeni ile kalıcı sakatlıklar ortaya çıkmaktadır. Anensefali nöral defektin en ağır şeklidir. Anensefalili bebeğin yaşaması mümkün olmadığı için gebelik esnasında fark edilir edilmez gebeliğin tıbben sonlandırılması gerekmektedir.
   
Hamilelikte bebeklerde yetişkinlerde hidrosefali konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hİdrosefalİ

  Hİdrosefalİ

  yetişkinlerde hidrosefali bebeklerde bebeklerde belirtileri beyin sıvısının artması yetişkinlerde belirtileri Hidrosefali Hidrosefali, beynin içinde ve çevresinde aşırı sıvı toplanmasıdır. Modern cerrahi teknikleriyle etkili biçimde tedavi edilebilmektedir. Beyin - omurilik sıvısı, beyinzarı ile omurilik çevresinde ve beynin "karıncık" adı verilen boşlukları içinde bulunan, suya...
 2. Hidrosefali Nedir?

  Hidrosefali Nedir?

  hidrosefali nedir En genel tanımıyla hidrosefaliterimi, kafa içindeki suyun miktar olarak arttığı durumları açıklar ve ilk akla gelen kafa büyümesidir. Kafamızın içinde, birbiriyle ilişkili olan mağaralar olarak düşünebileceğimiz boşluklar bulunur. Biz bunlara “ventrikül” ya da “karıncık” diyoruz. Bunların en büyüğü ise “yan karıncık” tır. Kafamızın içindeki suyu, bildiğimiz su gibi düşünmek...
 3. Yetişkinlerde Gaz Sancısı

  Yetişkinlerde Gaz Sancısı

  yetişkinlerde gaz sancısı gaz sancısı nasıl giderilir gaz sancısı giderme Gaz sancısı sadece bebeklerde olmaz melekler :) Yetişkinler de zaman zaman gaz sancısı çekebilirler. Ama onlara bebeklere yaptığımız gibi sırtlarına vurarak yardım edemeyiz :D:D Peki bu sancıları nasıl gideririz. Cevabı makalemizde.. :) En doğru ve kolayı 1 bardak ılık su içip (yavaş-yavaş), rahat bir pozisyon...
 4. Tüp bebek çoğul gebelik

  Tüp bebek çoğul gebelik

  Tüp bebek yaptıranlar da çoğul gebelik riski nedir ne sıklıkla görülür ve doktora gitmeden önce nasıl anlaşılır kızlar bilenler allah rızası için yardımcı olsun bana.
 5. Bebek emziriyorum gebelikten nasıl korunmalıyım?

  Bebek emziriyorum gebelikten nasıl korunmalıyım?

  emzirme döneminde gebelikten korunma,emzirme döneminde hamilelikten korunma,emzirme döneminde nasıl korunmalıyım,emzirmne döneminde hamile kalmamak için ne yapmalıyım,emzirme döneminde hamilelikten korunma hakkında bilgiler Doğum sonrası emzirme alışkanlıkları coğrafi ve kültürel farklılıklar göstermektedir.Gelişmekte olan ülkelerde emzirme oranı yüksek ve emzirme süresi daha uzunken,artık...

Sayfayı Paylaş