gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.191
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte bebeklerde yetişkinlerde hidrosefali

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  hidrosefali nedir,hidrosefali belirtileri,hidrosefali nedenleri,hidrosefali tedavisi,hidrosefali hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Nöral tüp yapı insanda beyinden başlayarak tüm omuriliği kapsayan yapıdır. Bu yapı yumurtanın döllenmesinden sonraki iki ya da üç hafta içinde gelişimini tamamlamaktadır.
  Nöral yapının tamamlanması esnasında yaşanan herhangi bir sorun nöral tüpün açık kalmasına neden olmaktadır. Bu durum tıp literatüründe nöral tüp defekti olarak adlandırılır. Nöral tüp defekti en sık rastlanılan doğum bozukluklarından bir tanesidir.


  Ülkemizde her bin bebekten üçü nöral tüp kusuru ile doğmaktadır. Daha önce böyle bir doğum yapmış bir annenin ikinci doğumunun bu şekilde olma riski % 2-3 civarındadır.
  Daha önce böyle bir doğum yapmış olanlar insüline bağlı şeker hastalığı olanlar havale nöbeti için ilaç kullanan anneler obez olanlar gebeliğin ilk zamanlarında ateşli hastalık geçirenler nöral tüp defekti riski taşımaktadır.


  Nöral bozuklukta ortaya çıkan açıklık omurgada ise spina bifida diye adlandırılır. Şayet nöral tüpteki açıklık kafatasında ise ensefalosel veya anensefali söz konusu olmaktadır. Spina bifida ayrık omurga anlamına gelmektedir. Spina bifida omurganın kapanamaması ve ayrık kalmasıdır.
  Açıklık genellikle bel bölgesinde olmaktadır. Gebelik esnasında yapılan ayrıntılı ultrasonografi incelemesi ile teşhis edilebilir. Kafatasında şekil bozukluğu arka çukur denilen bölgenin daralması gibi belirtiler doktorun şüphelenmesine neden olur.
  Büyük kusurlarda ise hidrosefali göze çarpar. Kafa içinde bulunan sıvının artması olarak adlandırılan hidrosefali gebelik ilerledikçe dikkat çeken boyuta ulaşır. Spina bifida ile doğan bebekler için yapılacak en önemli şey fıtıklaşma olan bel bölgesinde fıtıklaşan bölgenin içeri itilerek üzerinin kapatılması enfeksiyon riskini azaltır.
  Hidrosefali ile doğan bebeğin kafa basıncını azaltmak için şant adı verilen uygulama ile beyin içinde biriken sıvı boşaltılır. Hidrosefali hastası bebeklerin kafa basıncını düşürmek beyin dokusunu korumaya yardımcı olmaktadır.
  Yapılan tüm tedaviye rağmen büyük defektler nedeni ile kalıcı sakatlıklar ortaya çıkmaktadır. Anensefali nöral defektin en ağır şeklidir. Anensefalili bebeğin yaşaması mümkün olmadığı için gebelik esnasında fark edilir edilmez gebeliğin tıbben sonlandırılması gerekmektedir.

   
Hamilelikte bebeklerde yetişkinlerde hidrosefali konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamilelikte huzur=zeki bebek!

  hamilelikte huzur=zeki bebek!

  bebeklerde zeka belirtileri zeki bebek belirtileri Huzurlu hamilelik zeki bebek İngiliz bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, hamilelikte stres, doğacak bebeğin zekasını olumsuz etkiliyor. Londra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, hamilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği...
 2. Hİdrosefalİ

  Hİdrosefalİ

  yetişkinlerde hidrosefali bebeklerde bebeklerde belirtileri beyin sıvısının artması yetişkinlerde belirtileri Hidrosefali Hidrosefali, beynin içinde ve çevresinde aşırı sıvı toplanmasıdır. Modern cerrahi teknikleriyle etkili biçimde tedavi edilebilmektedir. Beyin - omurilik sıvısı, beyinzarı ile omurilik çevresinde ve beynin "karıncık" adı verilen boşlukları içinde bulunan, suya...
 3. Hidrosefali Nedir?

  Hidrosefali Nedir?

  hidrosefali nedir En genel tanımıyla hidrosefaliterimi, kafa içindeki suyun miktar olarak arttığı durumları açıklar ve ilk akla gelen kafa büyümesidir. Kafamızın içinde, birbiriyle ilişkili olan mağaralar olarak düşünebileceğimiz boşluklar bulunur. Biz bunlara “ventrikül” ya da “karıncık” diyoruz. Bunların en büyüğü ise “yan karıncık” tır. Kafamızın içindeki suyu, bildiğimiz su gibi düşünmek...
 4. Hidrosefali Neden Olur?

  Hidrosefali Neden Olur?

  Mevcut hastaların hemen hemen büyük çoğunluğunda hidrosefali, beyin omurilik sıvısının dolaşım yolundaki herhangi bir noktasındaki tıkanmaya bağlı olarak oluşur. Tıkanma karıncıkları birbirine bağlayan delikler veya kanalda olabildiği gibi emilimin olduğu son noktada da olabilir. Bu tıkanmanın nedeni, bir kafa darbesi, enfeksiyon ya da tümör olabilir. Hidrosefali nedenlerini konjenitalyani...
 5. Hamilelikte Erkek bebek belirtileri

  Hamilelikte Erkek bebek belirtileri

  gebelikte erkek bebek belirtileri,hamilelikte erkek bebek belirtileri nelerdir,bebeğimin erkek olduğunu nasıl anlarım,hamilelikte bebeğin erkek olduğu nasıl anlaşılır hakkında bilgiler Bebeğin cinsiyeti bebek sahibi olmayı bekleyenler için önemli bir merak konusudur. Anne ve baba sürekli acaba Kız mı? Erkek mi? diye düşünüp dururlar sürekli. Bu soruya kesin bir yanıt vermek çok zordur ama...

Sayfayı Paylaş