Hamilelikte demir eksikliğinin zararları nelerdir?

birtutamanne

birtutamanne

Yeni Üye
Üye
Hamilelikte demir eksikliğinin zararları nelerdir?
demir eksikliği neden olur
vitaminler

Merhaba kızlar
Ben ayrıca bir demir hapı aldımmı bilmiyorum ama doktorumun verdiği iki vitamini kullanıyordum
Gebelikte demir çok önemli kızlar
Gebelikte oluşan demir eksikliğine bağlı kansızlıklar erken doğumlara, doğan bebeğin düşük kilolu olmasına neden olabilir.
Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerden alınan demirden daha kolay bağırsaklardan emilir.

* Et tüketmeyen gebelerin aldıkları gıdalardaki
demirin emilimini artırmak için C vitamini açısından zengin besinlerle beslenmeleri gerekir.

* Hamile kadın, gebelik esnasında ne kadar iyi beslenirse beslensin, yiyeceklerden aldığı demir, ihtiyacını karşılamak için yeterli olamaz. Buna bağlı olarak tüm gebelere artan demir ihtiyacını karşılamak için ilaç olarak demirli preparatlar verilmelidir.

* Demir eksikliğinde gebelerde yorgunluk hissi, konsantrasyon güçlüğünün yanı sıra cilt ve mukozalarda solukluk, saç dökülmesi gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkar.

* Gebelikte oluşan demir eksikliğine bağlı kansızlıklar erken doğumlara, doğan bebeğin düşük kilolu olmasına neden olabilir.

* Kansızlık problemi olan gebelerin, yeni doğan çocukların daha fazla hastalanma olasılığı da mevcuttur.

* Demirden zengin yiyecekler yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğerdir.

* Gebelik esnasında artan demir ihtiyacını karşılamak için rutin olarak 30 mg/gün demir verilmelidir.

Demir alımında dikkat edilmesi gereken noktalar:
Demir alan bir çok gebede istenmeyen yan etkiler de olabilir. Bunlar kusma, mide yanması, ishal, kabızlık ve karın üst tarafında lokalize ağrılardır. Günlük alınan demir dozu arttıkça bu şikayetler daha sık gözükür. Demirin kabızlık ve kusmaya yol açması, demir içeren ilacın, yemekler esnasında alınması ile asgariye indirilir. Demir ilacı bol su ile içilmelidir. Süt, kahve, çay ile birlikte içilmemelidir. Hayvansal besinlerle beslenmeyen gebelerde demir eksikliğine bağlı kansızlık çok sık görülür. Demir eksikliği kansızlığı olan gebelere günde 60-120 mg/gün demir preparatı verilmelidir. Bu olgulara mutlaka çinko ve bakır içeren multi vitaminlerde ilave edilmelidir.

kaynak:bebişler

https://www.meleklermekani.com/imagehosting/ikili test-256.jpg