Hamilelikte demir eksikliğinin zararları nelerdir?

birtutamanne

Yeni Üye
Üye
Hamilelikte demir eksikliğinin zararları nelerdir?
demir eksikli?i neden olur
vitaminler

Merhaba k?zlar
Ben ayr?ca bir demir hap? ald?mm? bilmiyorum ama doktorumun verdi?i iki vitamini kullan?yordum
Gebelikte demir çok önemli k?zlar
Gebelikte olu?an demir eksikli?ine ba?l? kans?zl?klar erken do?umlara, do?an bebe?in dü?ük kilolu olmas?na neden olabilir.
Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerden al?nan demirden daha kolay ba??rsaklardan emilir.

* Et tüketmeyen gebelerin ald?klar? g?dalardaki
demirin emilimini art?rmak için C vitamini aç?s?ndan zengin besinlerle beslenmeleri gerekir.

* Hamile kad?n, gebelik esnas?nda ne kadar iyi beslenirse beslensin, yiyeceklerden ald??? demir, ihtiyac?n? kar??lamak için yeterli olamaz. Buna ba?l? olarak tüm gebelere artan demir ihtiyac?n? kar??lamak için ilaç olarak demirli preparatlar verilmelidir.

* Demir eksikli?inde gebelerde yorgunluk hissi, konsantrasyon güçlü?ünün yan? s?ra cilt ve mukozalarda solukluk, saç dökülmesi gibi fiziksel belirtiler ortaya ç?kar.

* Gebelikte olu?an demir eksikli?ine ba?l? kans?zl?klar erken do?umlara, do?an bebe?in dü?ük kilolu olmas?na neden olabilir.

* Kans?zl?k problemi olan gebelerin, yeni do?an çocuklar?n daha fazla hastalanma olas?l??? da mevcuttur.

* Demirden zengin yiyecekler ya?s?z k?rm?z? et, ton bal??? ve karaci?erdir.

* Gebelik esnas?nda artan demir ihtiyac?n? kar??lamak için rutin olarak 30 mg/gün demir verilmelidir.

Demir al?m?nda dikkat edilmesi gereken noktalar:
Demir alan bir çok gebede istenmeyen yan etkiler de olabilir. Bunlar kusma, mide yanmas?, ishal, kab?zl?k ve kar?n üst taraf?nda lokalize a?r?lard?r. Günlük al?nan demir dozu artt?kça bu ?ikayetler daha s?k gözükür. Demirin kab?zl?k ve kusmaya yol açmas?, demir içeren ilac?n, yemekler esnas?nda al?nmas? ile asgariye indirilir. Demir ilac? bol su ile içilmelidir. Süt, kahve, çay ile birlikte içilmemelidir. Hayvansal besinlerle beslenmeyen gebelerde demir eksikli?ine ba?l? kans?zl?k çok s?k görülür. Demir eksikli?i kans?zl??? olan gebelere günde 60-120 mg/gün demir preparat? verilmelidir. Bu olgulara mutlaka çinko ve bak?r içeren multi vitaminlerde ilave edilmelidir.

kaynak:bebi?ler

ikili%20test-256.jpg

Geri