Hamilelikte demir hapı ne zamana kadar kullanılır

C

Ceminannesi

Forum Okuru
Hamilelikte demir hapı ne zamana kadar kullanılır
Hamilelikte demir hapı ne zamana kadar kullanılır ne zaman kesilmelidir

Merhaba

Hamilelikte demir hapı ne zamana kadar kullanılır . Ben yaklaşık 6 aydır kullanıyorum halen kullanmaya devam etmeli miyim. Doktor zaten rutin olarak herkese veriyorum dedi bana da verdi . Demir hapını daha ne kadar kullanmalıyım. Ya da bunun için tekrar doktora gitmeli miyim Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

Merhaba

Kadınların büyük bir bölümünde hamile olmasalar da normal zamanlarda adet gördükleri için demir eksikliğine bağlı anemi görülür. Hamilelik sırasında ise bu oran çok daha fazladır neredeyse hamile kadınların %60-70 de Demir eksikliğine bağlı anemi görülmektedir. Onun için Doktorunuz hamilelikte birlikte demir ilacı başlamanıza mutlaka önermiştir ve reçete etmiştir.

Demir haplarını doğuma kadar kullanmak durumundasınız büyük ihtimalle .Eğer doktorunuz gerekli görürse doğumdan sonra da kullanabilirsiniz. Çünkü birçok anne de doğum sonrasında da aynı şekilde demire bağlı anemi devam etmekte görülmektedir.

Bu tür ilaçlar bir süre sonra ezbere kesilemez mutlaka kan testleri yapılmalıdır. Kan testleri sonucunda eğer kanda hemoglobin istenilen seviyeye çıkmış ise o zaman kan hapları kesilebilir değilse devam edeceksiniz ya da daha farklı kan yapıcı demir hapları kullanacaksınız.

Son düzenleme:
Geri