1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte diş problemleri

  Konu, 'Ağız ve Diş Sağlığı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamileler için 3-6 aylar arası diş tedavileri ve rutin diş taşı temizlikleri için en uygun zamandır. Ağrı yapan, rahatsızlık veren bir problem var ise, hamile jinekolog ve diş hekimi birlikte tedaviyi programlayarak ağrının ortadan kalkması sağlanmalıdır. Ancak, acil olmayan tedavilerin hamileyken yapılması pek tercih edilmez.
  Hamilelik öncesinde yapılması gerekenler

  Hamilelik planlanmadan önce kadın doğum uzmanı bir doktor ile görüşüp planlama yapıldığı gibi aynı şekilde diş hekimine de giderek sorunlu diş ve diş etlerimizle ilgili problemleri hallettirmeli, ayrıca radyolojik tetkikleri de yaptırarak sorun doğurabilecek dişler de tespit edilerek önceden önlemleri alınmalıdır. Bu şekilde sorunsuz ve diş sağlığı açısından stressiz bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

  Hamilelikte ağızda neler olur?

  Hamilelikte ağzımız hormon seviyelerindeki ani artış sebebiyle dişeti iltihaplarına eğilimlidir. Eğer dişetlerindeki besin artıkları (plak) tam olarak temizlenemezse kolayca gingivitis (kırmızı, şişkin, kanamalı dişetleri) oluşabilir. Ciddi dişeti rahatsızlıkları olan hamile kadınlarda ise erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek riski vardır. Bunun hiç oluşmamasını sağlamak, doğru ve etkin bir şekilde diş fırçalamak ve diş ipi kullanımıyla mümkündür.

  Genelde sabah bulantıları olan ve sık sık kusan hamilelerde ağız içindeki asidik ortam dişlerde aşınma ve hassasiyetlere sebep olabilir. Bunu engellemek için ağız gargaraları veya en azından ağzın sık sık su ile çalkalanması önerilir. Bundan da etkin ve doğru fırçalama ile kurtulmak mümkündür.

  Fakat kusmanın hemen arkasından ağızdaki ortamın asitliği maksimuma ulaştığından bu sırada dişleri fırçalamak mine yüzeyinde aşınmalara sebep olur. Yapılması uygun olan kusmadan sonra ağzı bol su ile çalkalayıp 20-30 dakika bekledikten sonra dişleri fırçalamaktır. Hamilenin sürekli diş fırçalamaktan midesi bulanıyorsa su ile bol bol çalkalayarak ağzından asidi uzaklaştırmasının bile büyük faydası vardır.
  < Konu Resmi..>


  Hamilelerde oluşan iyi huylu diş eti tümörleri ise, hamilelik bittikten kısa süre sonra yok olur. Bu süreç boyunca iyi beslenme, özellikle bol bol C vitamini ve B12 vitamini alınması, ağız ortamını güçlü ve sağlıklı yapar. Diş hekimi tarafından yapılan diş taşı temizlikleri ise, bu dönemde hem dişeti iltihabının oluşmasını engeller hem de dişeti tümörleri ve çürüğün meydana gelme ihtimalini azaltır. Dişlerle ilgili çıkabilecek problemler

  » Dişetleri ile ilgili problemler:

  Hamilelik süresince değişen hormonal dengenizden dolayı diş etlerinizde problemler olacağı için önceden sahip olduğunuz dişeti rahatsızlıklarını mutlaka tedavi ettirmeli ve iyi bir hijyenle kontrol altına almalısınız. Aksi taktirde erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek riski ile karşılaşabilirsiniz. Hiçbir probleminiz yoksa bile, iyi bir diş taşı temizliği yapılmalı, hijyen eğitimi verilerek nasıl fırçalamanız gerektiği öğretilmelidir.

  » 20 Yaş dişleri:

  Bunlar yıllarca problem çıkarmadan durabilir. Eğer etrafında dişeti cebi olan, gömük yada yarı gömük veya üstü gıda artıklarıyla kaplı çürümeye başlamış bir 20 yaş dişiniz varsa, hamile kalmadan önce bundan kurtulmak gerekir. Çünkü çıkaracağı problem genelde şiddetli bir ağrı ve iltihaptır. Bunu çözmenin yolu da antibiyotik, röntgen ve çoğu zaman da çekimden geçer.

  » Çürük Dişler:

  Ufak tefek çürükler 3 ila 6'ıncı ay arası rahatlıkla yapılabilir. Size az da olsa rahatsızlık veren çürük dişiniz varsa mutlaka hamilelik öncesinde tedavinizi yaptırınız. Hamile kaldıktan sonra 3 ayda bir diş hekimine kontrole gitmeyi unutmayınız.

  Hamilelik boyunca diş problemleri çıkması halinde neler yapılmalıdır?

  Bunlara yönelik tedavi hamileliğin 3-6 ayı arasında rahatlıkla yapılabilir. 1-3 ay arasında bir problem çıkarsa ve birkaç ay beklemek mümkün değilse müdahale edilir. Yoksa geçici tedavilerle 2. periyoda kadar beklenir. 6-9 ay arasında da yine çok şiddetli bir ağrı yoksa basit çözümlerle doğum sonrasına kadar hamilenin rahat etmesi sağlanır. Doğru olan hamileliğin her döneminde hastanın kadın doğum uzmanıyla görüşerek ve tedavinin güçlük derecesine göre kişiye özel karar vermektir.

  Çocuğunuzun dişlerinde problem olmaması için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

  Dengeli beslenme, sağlıklı olma, ilaçlardan mümkün olduğunca uzak durma dışında direkt yapılabilecek pek bir şey yoktur. Her şey otomatik olarak gelişir. Bebeğin dişlerinin gelişimi için gerekli kalsiyum fosfor ve diğer mineraller annenin kan dolaşımından alınır ve annenin gerçekten kötü beslenmesi dışında hiçbir şey bebeğin diş yapıcı hücrelerinin bu temel minerallerle normal dokuları yapımını etkileyemez.

  Florürün diş gelişiminde önemli olduğunu biliyoruz, ama doğmamış bir bebeğin dişlerine annenin diyeti ya da florür içeren haplarla daha fazla florür eklemek mümkün değildir. Yani hamile kadınların fazladan florür almalarının hiçbir faydası yoktur.

  Hamileliğiniz süresince bebeğinizin dişleri için kaçınabileceğiniz birkaç şey vardır

  » Enfeksiyonlardan uzak durun. Bir virüs veya enfeksiyon nedeniyle ateşiniz yükselirse kan dolaşımınızdaki kalsiyum ve fosfor tuzlarının hassas dengesi bozulabilir. Bu da bebeğinizin o dönemde oluşan diş yapısının kalitesini ve miktarını bozabilir.

  » Doktorunuz tarafından bile verilse mümkün olduğunca tetrasiklin içeren antibiyotik kullanmayınız. Tetrasiklin oluşmakta olan süt ve daimi dişleri lekelendirir ve sürdüklerinde renklerinin bozuk olmasına sebep olur. Artık doktorlar bu antibiyotiği pek kullanmamaktadırlar.

  » İyi beslenin. Bu her açıdan olduğu gibi çocuğunuzun diş sağlığı açısından da çok önemlidir.

  » Önemli olan bir başka nokta ise, anne adayının erken doğum yapması durumunda çocuğun dişlerinin de bundan etkilenmesidir. Bunun nedeni, dişlerin doğuma yakın zamanda mineralize olan bölgelerinin tamamlanamaması ve çürüğe karşı daha dayanıksız olmasıdır. Erken doğan bebeklerin dişleri daha fazla dikkate ihtiyaç duyar. Vaktinde doğan çocuklarda ise, çürüğe daha az rastlanmaktadır.


   
Hamilelikte diş problemleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dişi Köpeklerde Üreme Problemleri (Kısırlık)

  Dişi Köpeklerde Üreme Problemleri (Kısırlık)

  Dişi köpeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak hamile kalamama ve yavru alamama haline kısırlık denir. Dişi üreme sistemi veya doğuma kadar olan normal evrelerin herhangi bir aşamasında meydana gelebilecek her türlü bozukluk kısırlığa neden olabileceği gibi doğmasal veya edinsel olarak gelişen pek çok yapısal bozukluk da aynı şekilde kısırlık sebebi olabilir. Dişi köpeklerdeki kısırlık...
 2. Hamilelikte uyku problemleri

  Hamilelikte uyku problemleri

  hamilelikte uykusuzluk Minik meleğimiz artık bizimle peki biz ona uyum sağlarken neler yaşayacağız?Öncelikle hamilelikle başlayan sıkıntılara bir de uyku problemi eklenirse iyice yorgun düşeceğimiz kesindir.Peki bu uyku sorunlarını engellemek mümkün mü?Bebeğimizin sağlıklı gelişimi için düzenli uyku şart ama nasıl uyuyacağım diyorsanız size birkaç öneri. :) Uykusuzluk Hamileliğin başında...
 3. En Sık Görülen Gebelik Problemleri

  En Sık Görülen Gebelik Problemleri

  gebelik sorunları gebelikte görülen sorunlar gebelik problemleri Anne adaylarının hamilelik dönemi süresince şikayet ettiği yakınmalar kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebilir. Genel olarak hamilelerin gebelik döneminde en sık karşılaştıkları sorunlar hakkında sizlere genel bilgileri sunuyoruz. Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte östrojen, progesteron ve prolaktin hormonlarının...
 4. Hamilelikte tansiyon problemleri

  Hamilelikte tansiyon problemleri

  gebelikte yüksek tansiyon ,hamilelikte düşük tansiyon,hamilelikte hiper tansiyon,gebelikte tansiyon tedavisi hakkında bilgiler Normal kan basıncı iyi bir sağlık için anahtardır. Kan basıncı çok yüksek olursa hipertansiyon olarak bilinir. Bu herhangi bir zamanda sağlık riski ortaya çıkarır. Gebelikte hipertansiyon ek problemlere sebep olur. Bazı durumlarda gebeliği etkileyen ciddi bir durum...
 5. Hamilelikte problemler ve çözümleri

  Hamilelikte problemler ve çözümleri

  Bebek kemik gelişimi içn yüksek oranda kalsiyumu gerekirse annesinin dişinde kemiğinde alacaktır. Bu nedenle anne adayları yeterli kalsiyum tüketmelidir. Bu doğal olarak yumurta beyazı süt yoğurt peynir olarak gıda ile alınırken güneş ısıgının gerekliliği unutulmamalıdır. Güneş ışığının faydalı olması için direk ısıgın cilde teması gerekir. arada kıyafet cam olmamalıdır. Temas yüzeyi arttırkca...

Sayfayı Paylaş