Hamilelikte düşük ihtimali nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelikte düşük ihtimali nedir?
Gebelik boyunca bir anne adayının yaşayabileceği en büyük tehlike düşüktür. Hiç kimsenin istemediği bir durumdur ve anne adayı için hem fiziksel anlamda hem de duygusal açıdan çöküş yaşatan bir süreç olduğunu söylemek mümkündür. Düşük günümüzde hayli sık görülen bir problemdir ve gebeliklerin %15’indekarşılaşılmaktadır. Bu da demek oluyor ki her 20 gebe bayandan 3 tanesi bu istenmeyen durum ile karşı karşıya kalıyor. Oranın bu denli yüksek olması anne adaylarını korkutuyor olsa da bazı belirtileri önceden fark edebiliyor olmak müdahale edilmesine olanak sağlayacaktır.


dü.jpg


Hamilelikte Düşük riski genel olarak hamileliğin ilk 20 haftasında görülmektedir. Yani gebeliğin ilk dönemlerinde düşüklere karşı daha dikkatli olunması gerektiğini söylememiz gerekiyor. Gebelik riskinin en fazla olduğu yaş grubu ise 35 yaş üstü anne adaylarıdır. Bu yaş aştan sonra gebe kalınması durumunda düşük ihtimalinin her zaman için akılda tutulması ve düzenli olarak kontrollere özen gösterilmesi büyük önem arz ediyor. Bayanların ilk olarak yumurta üretmeye başladıkları yaştan itibaren başlayan süreçte devamlı olarak üretilen yumurtaların kalitesi artmaktadır. Bu kalite 30 yaşına gelindiğinde zirve noktasına ulaşmaktadır. Yani 30 yaşında üretilen yumurtalar bir bayanın hamile kalmaya en müsait yumurtları olarak adlandırılabilir. 30 yaştan sonra ise kalite giderek düşer ve 35 yaş üstü bayanların ürettiği yumurtalar kalitesiz oldukları için düşük ihtimaline daha açıktır.

Hamilelikte düşük TehlikesiGörülen belirtirler arasında ilk sıraya kanamalar yazılmalıdır. Her düşükte mutlak surette görülen bir durumdur ve zaman zaman gerçekleşen, olağan kanamalar ile karıştırılabilmektedir. Birçok anne adayı gebeliği boyunda en ufak bir kanamada dahi hastaneye koşuyor olsa da bu duruma özen göstermeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra kanama ile birlikte görülen ağrılarda düşük belirtilerinden bir tanesidir diyebiliriz. Bunun yanı sıra ultrasonda ortaya çıkabilecek bazı bulgular, minik yavrunuz dan belli bir süre sonra kalp atışı alınamıyor olması düşük belirtileri arasında gösterilebilir.

Tüm bunlardan sonra belirtilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, gebelik sürecinde cinsel ilişki yaşanması, hareketli bir hayata devam edilmesi ya da yüksekte bir şeye uzanılması gibi faaliyetlerin düşük ihtimali doğurmuyor olmasıdır.
 
Üst