Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Hamilelikte Düşük

  Konu, 'Gebelik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Son adetin başlangıcından itibaren hesaplanan 20. hamilelik haftası öncesinde fetüsün vücuttan herhangi bir nedenle atılması olayına düşük denir. Anne adayı hamile kaldığını anladığında, bir kadın doğum uzmanına başvurması ve kontrol altına girmesi ilk yapılması gerekendir. Eğer hamilelikte sorun varsa ilk müdahaleler hemen yapılabilir.
  Düşük tehdidi, vajinal kanamanın oluşmasıyla başlar. Tüm hamileliklerin yüzde 30-40´ında oluşur. Bebek için risk teşkil edebilir. Bilinen hamileliklerin yüzde 15-20´si kendiliğinden düşükle sonuçlanır. Hamileliğin erken dönemlerinde, hamilelik hormonunun (BHCG) kan düzeyine bakılarak saptandığı durumlarda, düşük oranı yüzde 40´a kadar çıkabilir. Tüm düşüklerin yüzde 80´i ilk üç ayda gözlenir.

  Düşüğün bir çok farklı durumu vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  Anembryonik hamilelik : Hamilelik kesesinin gelişip, içinde fetüsün gelişmediği durumdur. Yapılan ultrasonda gebelik haftasına göre embriyo görülmesi gerekirken, embriyonun görülemez.

  Engellenemeyen düşük : Kanama miktarının artıp, rahim ağzının inceldiği ve açıldığı, ancak henüz fetüsün atılmadığı durumdur. Bu dönemde çoğu hastada şiddeti giderek artan kramp şeklinde ağrı olur.

  Tamamlanmamış düşük : Düşük işleminin henüz bitmediği, rahmin içinin tamamen boşalmadığı durumdur.

  Tamamlanmış düşük : Düşük işleminin kendi kendine başlayıp bitmesi durumudur. Böyle bir durumda rahmin içi tamamen boşalmıştır.

  Missed abortus : Anne karnında fetüsün öldüğü durumdur.

  Tekrarlayan düşük : İkiden fazla düşük olması durumudur.


  Düşük nedenleri :

  Erken dönemdeki düşüklerin neredeyse yüzde 50´sine kromozom anormallikleri neden olabilir. Kromozom sayısının normalden
  bir fazla yani 47 tane olduğu (Trizomi) veya kromozom sayısının normalden bir eksik olduğu (monozomi) durumlarda
  düşük oranı ciddi derecede artış gösterir.
  Diğer düşük nedenleri ise şöyledir :

  -Daha önce yapılmış doğum sayısı
  -Bebeğin yapısal anomalileri
  -İleri anne ve baba yaşı
  -Hormonal yetmezlikler
  -Son doğumdan 3 ay içerisinde tekrar hamile kalınması
  -Enfeksiyonlar
  -Kontrolsüz tiroid ve şeker hastalığı
  -Konnektif doku hastalıkları (bağ dokusu, deri, kemik hastalıkları)
  -Kronik böbrek hastalığı
  -İlaç, sigara, alkol ve diğer zararlı madde alışkanlıkları
  -Aşırı kafein tüketimi
  -Radrasyon
  -Tekrarlayan düşükler
  -Rahim içi yapışıklıklar, şekil bozuklukları ve rahim ağzı yetersizlikleri
  -Annenin kanama-pıhtılaşma sistemindeki bozukluk ve düzensizlikler
  -Genetik geçişli hastalıklar
  -Çevresel etkenler


  Önlemler :

  Düşüklerin nedenleri ve yapılabilecekler konusunda bir sonraki gebelik oluşmadan doktora başvurmak ve altta yatan nedenin araştırılmasına fırsat vermek gerekir. Düşüğe neden olan etkenlerin birçoğunu zaman ve tetkik olarak gebelik sırasında gerçekleştirmek daha zor olduğundan, bir sonraki gebelik olmadan tanı ve tedavi yoluna gidilmelidir.

  Hamilelik esnasında kanamanız olur olmaz hemen doktor aranmalıdır. Eğer ikinci veya üçüncü üç ayda kanama olursa, doktor kontrolünde yatmalı ve kanama durana kadar yataktan çıkılmamalıdır. Yorucu egzersiz veya cinsel birleşme gibi her türlü fiziksel aktiviteye son verilmelidir.

  Eğer kanama ve ağrı geçerse sağlıklı bir bebek dünyaya getirilebilir. Eğer bir düşük kaçınılmaz gibi görünüyorsa bunu öneleyebilmek için doktorların yapacağı çok az şey vardır. Komplet ve kısmi düşükler her zaman hastanede tedavi edilmelidir. Uzmanlar düşen bebeklerle ilgili hep şunu söylemektedirler: "Düşük olarak kaybedilen bebekler için anne baba adayları üzülmemelidir. Çünkü sağlıksız ve problemi olan bebekler düşer."
   
Hamilelikte Düşük konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte düşük

  Gebelikte düşük

  Hamile meleklerim en çok dikkat etmesi konulardan biriside düşük ve en çok korktukları konulardan biri hepiniz dikkat edin tamam mı :hamile: Hamilelik döneminin ilk başlarında yaşanan vajinal kanamalar düşük tehlikesi olarak algılanır. En bilindik özelliği kadında rahim ağzında açıklık olmayışıdır.... Gebelik döneminin 20. haftasına kadar olan gebeliklerde görülen kanamaların yarısında...
 2. Gebelikte Düşük Tehlikesi Yapılması Gerekenler

  Gebelikte Düşük Tehlikesi Yapılması Gerekenler

  gebelikte düşük tehlikesi gebelikte düşük riski Sevgili melekler, gebelik her kadının zamanı geldiğinde yaşamak istediği kutsal bir süreçtir. Ancak bu önemli dönemde azami derecede dikkat şarttır. Özellikle gebeliğin ilk ayları düşük riski açısından önemlidir. Bu yazımızda gebelikte düşük riski nedir, tanısı ve tedavisi nasıl olur, sizleri bilgilendireceğiz ... Gebeliğin erken...
 3. Gebelikte Neden Düşük Yapılır?

  Gebelikte Neden Düşük Yapılır?

  bu konu gebelik de düşük nedenleri hakkında bilgilere yer vermektedir. Bazı gebelikler sonuna kadar gitmeyebilir ve farklı nedenlerden dolayı anne adayının gebeliği düşükle sonuçlanır. Bu durum genel olarak tüm çiftleri özellikle annenin psikolojisini derinden etkiler. Gebelik de düşük nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes için uzmanlardan edindiğimiz bilgileri sizler için...
 4. Hamilelikte düşük ihtimali nedir?

  Hamilelikte düşük ihtimali nedir?

  Gebelik boyunca bir anne adayının yaşayabileceği en büyük tehlike düşüktür. Hiç kimsenin istemediği bir durumdur ve anne adayı için hem fiziksel anlamda hem de duygusal açıdan çöküş yaşatan bir süreç olduğunu söylemek mümkündür. Düşük günümüzde hayli sık görülen bir problemdir ve gebeliklerin %15’indekarşılaşılmaktadır. Bu da demek oluyor ki her 20 gebe bayandan 3 tanesi bu istenmeyen durum...
 5. Hamilelik düşük riski

  Hamilelik düşük riski

  Merhaba lar 6 haftalık hamileyim 3 gündür stresli süreç yaşıyorum kahverengi kanama var dün beta 1322 çıktı ama dr dün düşmüş bu bebek yok dedi ultrason da kese var sağlıklı bugün başka bir dr aynı ultrason raporlarına bakarak düşecek bu dedi kürtaj yapalım çok karışık bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim Teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş