Hamilelikte fıstık yemek ve tüketmek doğru mu

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Hamilelikte fıstık yemek ve tüketmek doğru mu
Amerikalı araştırmacılar, fıstığa karşı kalıtımsal alerji riski bulunan hamile kadınların fıstık yememeleri gerektiğini bildirdi. Çocuklarda fıstığa karşı alerji riskinin giderek daha çok görüldüğü, bunun da fıstık alerjisi bulunan veya fıstığa karşı kalıtımsal alerji riski taşıyan hamile kadınların fıstık yemesinden kaynaklandığı belirtildi.
Alerji ve astım
Fıstık alerjisinin çok yaygın görülmediği, ancak öldürücü olabildiği biliniyor. ABD’de tıbbi bir araştırma merkezinde, 1989 yılından beri fıstık alerjisi vakalarının üçe katlandığı belirlendi. 1994-1996 yılları arasında doğan bin 246 bebek üzerinde yapılan fıstık alerjisi testinde, bebeklerin yüzde 3.3′ünde fıstık alerjisi saptandı. 1989 yılındaki araştırmada ise fıstığa karşı alerji gösteren çocukların oranı 1.1 olarak belirlendi. Fıstık alerji testinde pozitif sonuç ortaya koyan çocuklarda, genetik olarak alerji ve astım rahatsızlıklarına yakalanma riskinin yüksek seyrettiği gözlendi.
Emzirirken dikkat
Test sonucu pozitif çıkan çocukların yarısında kalıtımsal astım riski, tamamına yakınında ise kalıtımsal egzama riski bulunduğu belirlendi. Journal of Allergy and Clinical Immunology adlı dergide yer alan araştırma raporunda, kalıtımsal fıstık alerjisi riski taşıyan hamile kadınlara, bebeği emzirme dönemi de dâhil fıstık yememeleri salık veriliyor.
 
Üst