Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte folik aside olan ihtiyaç neden artar?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte folik asidin önemi,hamilelikte folik asid ne için kullanılır,gebelikte folik asid ne için kullanılır,gebelikte folik asid kullanımı hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>

  Folik Asit (B9) vitamini:
  Folik asit vücudumuz için çok faydalı ve birçok yapıda etkin olarak bulunan bir vitamindir. Alyuvar oluşumu, amino asit metabolizması, hücre büyüme ve yenilenmesi, kas yapılması gibi görevlerde bulunan ve dışarıdan alınması gereken bir B gurubu vitamindir.
  Bağışıklık sisteminin etkin bir şekilde işlemesi ve güçlenmesi için son derece faydalıdır. Özellikle hamilelik döneminde bebeğinkilerle birlikte bu oluşumlar da artacağı için folik aside olan ihtiyaçta artmaktadır.


  Hamilelik döneminde ne kadar dikkat edilse ve yeterli derecede yemek yense bile yine de folik asit ihtiyacı karşılamada yetersiz kalınır. Bu hamilelik dönemi boyunca kesinlikle folik asit yetersiz alınmamalıdır. Yoksa bebekte ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılacağı gibi ölü doğumlarda gerçekleşebilir.
  Gebelik döneminde folik aside olan ihtiyaç normal bir bireyler karşılaştırılacak olursa gebelerin yaklaşık 6 kat daha fazla folik asit almaları gereklidir. Ancak bu şartlarda hem bebeğin hem de annenin folik asit ihtiyacı karşılanmış olur. Bu durumu besinlerle karşılamak mümkün olmadığı için dışarıdan folik asit tabletleri ile desteklemek gerekir.
  Hamilelikte folik aside olan ihtiyaç neden artar?
  Hamilelik döneminde folik asit yeterli miktarlarda alınmazsa birçok istenmeyecek durumla karşılaşabiliriz. Düşük doğum ağırlıklı bebekler, nöral tüp defektleri ve annede megaloblastik anemi oluşabilir.


  Folik asidin yeterli düzeyde alınması homosisteinin üretimini ve kullanımını düzenler. Bu amino asit benzeri maddenin yüksek düzeyleri damar duvarına zarar vererek plak oluşumuna neden olur. Folik asit kalp hastalıklarına karşı bu etkisinden dolayı koruyucudur. Özellikle akciğer, kolon, rektum ve serviks kanserinin önüne geçmede çok faydalıdır.
  Folik asidin yeterli düzeyde alınması ile Annenin ve bebeğin damar sağlığı da korunmuş olur. folik asidin yeterli miktarlar da alınması çok önemlidir. Folik asit eksikliğine bağlı depresyonda gelişebilir. Gebelik döneminde gelişen bu depresyon durumu anne adayı için istemediğimiz bir durumdur. Folik asit ve B vitaminini yeterli seviyede alınırsa homosisteinin düzeyi düşer ve buna bağlı olarak depresyon azalır.
  Folik asit kullanımına hamilelikten önce başlamak gerekir eğer hamile kalma kararı aldıysanız 3 ay önceden folik asit alımına başlayabilirsiniz. Böylece nöral tüp defekti olasılığını yüzde 70 oranında azaltmış olursunuz. Yine bu bağlamda alınacak önlemler arasında tüketeceğimiz besinleri de folik asit yönünden zengin gıdalardan seçerek boş olan depolarımızı doldurmamız gerekir.
  Hamileliğe karar verdikten sonra mutlaka kadın doğum doktorunuzla görüşerek kandaki folik asit düzeyinize baktırınız ve bu sonuca göre doktorunuzun belirleyeceği takviye listesine uyunuz.
  Folik asit kullanımına gebelikten üç ay önce başlamak ve gebeliğin 8. Haftası bitene kadar devam edilmelidir. Nöral tüpün kapanması gebeliğin dördüncü haftasına kadar sürdüğü için bu haftadan sonra kullanımının bir önyeyici etkisi yoktur.
  Folik asit yönünden zengin ürünler: karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, hayvan sakadatları, kırmızı et, kuru baklagiller, yumurta, yoğurt, süt, tam taneli tahıllar, sebze ve meyveler.
   
Hamilelikte folik aside olan ihtiyaç neden artar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. asi nedir?

  asi nedir?

  asi nedir kısaca aşı nedir aşı kısaca kısa asi nedir? İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri v.s. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak yada bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkisinin ortadan kaldırarak sağlam kişilere verilmesi için geliştirilen biolojik maddelere aşı denilmektedir. Aşı, kişileri hastalıklardan ve onun kötü...
 2. Hamilelikte gaz şikayeti neden artar?

  Hamilelikte gaz şikayeti neden artar?

  hamilelikte gaz sancısı gebelikte gaz gebelikte sancısı hamilelikte sancısına ne iyi gelir Hamile kadınların çoğu hamileliğin belli bir noktasında gaz ve şişkinlik sorunu yaşar. Gaz ise karın ağrısına veya rahatsızlık hissine yol açabilir. Ayrıca gaz çıkarma veya geğirme ihtiyacı hamile kadınların zor anlar yaşamasına neden olabilir. Hamilelikte gaz sorunu neden artar? Önlemek için neler...
 3. Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı neden artar?

  Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı neden artar?

  Kişinin kalsiyum ihtiyacı daha doğmadan önce başlar. Anne karnında gelişmekte olan bebeğin de güçlü kemiklerinin ve dişlerinin olması için kalsiyuma gereksinimi vardır. Ayrıca sağlıklı sinir sitemi, kalp ve kas yapıları için de kalsiyum önemlidir. Tıpkı anne için olduğu gibi, gelişimini hızla devam ettiren bebeğin kalp atım ritminin normal ve kan pıhtılaşma sisteminin düzgün şekilde gelişmesi...
 4. Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı Ne Kadar?

  Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı Ne Kadar?

  gebelikte kalsiyum ihtiyacı, hamilelikte kalsiyum ihtiyacı, hamileyken ne kadar kalsiyum alınmalı Sevgili melekler, kalsiyum kadınlar için son derece önemli bir ihtiyaçtır. Tüm hayat boyunca gerekli olan kalsiyum ihtiyacı hamilelik döneminde artar. Hamilelik döneminde kalsiyum annede kemik erimesi gelişmemesi için ve bebekte kemik, diş gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gereklidir. Bunun...
 5. Folik asit ne zamana kadar kullanılmalı?

  Folik asit ne zamana kadar kullanılmalı?

  Folik asit kullanımı hamileliğin 3. ayı (12. haftası) bitene kadar sürmelidir. Arada bazı günlerde nadiren unutulmasI bir probleme sebep olmaz ancak unutmadan her gün doktorunuzun tavsiye ettiği dozda kullanmakta fayda vardır. Folik asit (folbiol, folic plus v.b ilaçlar) her hamile bayan için rutin olarak önerilen bir vitamindir. Folik asit B grubu vitaminlerden birisidir. Vitamin B9,...

Sayfayı Paylaş