Hamilelikte folik asite ne zaman başlanmalı

E

Ezgixxxxx

Forum Okuru
Hamilelikte folik asite ne zaman başlanmalı
Hamilelikte folik asite ne zaman başlanmalı ne kadar alınmalı

Merhaba arkadaşlar
Ben 1.5 aylık hamile olduğumu 2 hafta önce öğrendim ve bazı ilaçlar kullanıyordum hemen kestim hamilelik boyunca bir doktora gitmeyi ve onun gözetiminde bu dönemi geçirmeyi planlıyorum ama hamilelik dönemin de yapılması gereken şeyleri de bir yandan araştırıyorum acaba folik aside hamileliğimin hangi döneminde başlamalıyım bu konuda bilgili arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum

Merhaba Ezgi

Hamilelikte folik asid kullanımı çok önemli şimdi diyeceksin ki annelerimiz folik asid mi kullandı ama iş öyle değil bir de şöyle düşün annelerimiz zamanındaki tıp ile şimdiki tıp aynı sevide değil tabiki bir de o zaman ki insanların ömür ortalaması da şu an ki ömür ortalamasından çok düşük .Tabik tıbbın günümüz de ki avantajlarını kullanmalıyız. Folik asid hücre gelişimi, dna ve alyuvar oluşumunda, hücrelerin büyüme gelişiminde temel ihtiyacı oluşturur. Hamilik döneminde başından sonuna kadar folik asid alınmalıdır hatta doğumdan önce planla bir hamilelik ise mutlaka başlanmalıdır. Doktorunuz ile görüşerek günde kaç doz alacağınızı öğrenin ama genelde günlük doz 400g. civarındadır.

Geri