Hamilelikte gaz sancısına ne iyi gelir?

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelikte gaz sancısına ne iyi gelir?
Gebelikte görülen gaz sancısı,şişkinlik , gaz problemi anne adaylarının en çok karşılaşılan şikayetlerdendir.Bu şikayetler gebelik döneminde salgılanan hormonlardan dolayı midedeki sindirim sistemi kasların gevşemesinden meydana gelir.Gebelikte gaz sancısı, gaz problemi, gaz çıkarma sorunu, gaz problemi, gaz sıkışması, gaza bağlı karında şişkinlik gibi çeşitli şekillerde ifade edilen durum yaygın görülen şikayetlerden birisidir. Bu şikayetin oluşmasında en kuvvetli etken muhtemelen gebelik hormonlarına (progesteron) bağlı olarak sindirim sistemi düz kaslarında gevşeme olmasıdır. İlerleyen gebelik aylarında rahmin büyümesi barsakları, mideyi sıkıştırır ve bu organların boşalmasını geciktirerek gaz sorununa katkıda bulunur.

Midede bulunan gaz havanın yutulması ile oluşur ve bunun bir kısmı geğirerek atılırken bir kısmı barsaklara geçer. Barsaklarda bulunan gaz idaha çok yenilen besinlerin barsak bakterileri tarafından parçalanması ile üretilir, az bir kısmı da mideden gelen gazdır.


04.jpg


GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULARIMIZ AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/

Gebelikte gaz ve şişkinliğin anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararı yoktur.Bebeğiniz rahminizin içinde bağırsaklarınızdaki sorunlardan uzaktır.Olabilecek tek sorun sizin şişkinlik ve gaz sorunundan dolayı düzenli yemek yiyememenizdir.

Mide şişkinliği ve gaz rahatsızlığını en aza indirmek için uygulamanız gerekenler

►Düzenli olarak tuvalete çıkın:Kabızlık gaz ve şişkinliğin sık nedenlerinden biridir.Onun için gebeliğiniz süresince kabız olmamaya dikkat etmeniz gerekiyor.Gebelikte kabızlık hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

►Tıka basa yemeyin:Yemek yerken bir defada midenize yüklenmeniz şişkinlik hissini arttırır.Sindirim sistemine yüklenmiş olursunuz.Bunun yerine normalde 3 öğün yerine 6 öğün yiyerek öğünleri bölünüz.

►Hava yutmamaya çalışın: Çok hızlı yemek yerseniz hava yutma olasılığınız artar.Bunlarda midenizde acı veren baloncuklar şeklinde birikirler.

►Sakin Olun:Özellikle öğünlerde ; Heyecan ve sıkıntı hava yutmanıza neden olabilir.

►Yemek esnasında su tüketmeyin.Suyu yemek aralarında tüketin.

►Hamilelikte asla tüketmemeniz gereken alkol ve sigaradan uzak durun.

►Gebelik döneminde aşırı kahve ( kafeinli gıdalar ) tüketimden uzak durun.

►Kıyafet seçiminde bol kıyafetler giyinin, karna baskı yapabilecek dar kıyafetler giymeyin.

►Egzersiz hamilelikte bir çok konuda faydalı olduğu gibi şişkinlik ve gaz sorununa da iyi gelir.Hareket etmek yürümek sindirim sisteminin çalışmanıza yardımcı olarak gaz sorununa iyi gelir.

►Gaza yol açan gıdalardan uzak durun. Bunlar soğan, lahana,Brüksel lahanası ve brokoli, kızarmış besinler, şekerli tatlılar baklagiller.Kuru fasulye,turp ,salatalık ,leblebi, mercimek, bezelye, soda , erik, elma ,dondurma,turşu, karpuz, kavun.
 
Geri
Üst