Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte Genital Mantar Enfeksiyonu

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte vajinal enfeksiyonlar,gebelikte mantar enfeksiyonu,gebelikte mantar neden olur,gebelikte mantar tedavisi,hamilelikte mantar enfeksiyonu ve tedavisi hakkında bilgiler
  Mantar enfeksiyonu hamile kadınlarda , hamile olmayan kadınlara göre daha sık görülür.Gebeliğe önemli bir olumsuzlukları yoktur ama rahatsız olmanıza ve endişelenmenize neden olabilirler.
  Hamileyken bazen mantar enfeksiyonlarını kontrol etmek zordur.Sık sık tekrar tedavi veya daha uzun süreli tedavi ( 3 ile 7 gün yerine 10 ile 14 gün ) gerektirebilirler.Tedavi için kullanılan kremlerin gebelik döneminde kullanılmasının sakıncası yoktur.Tabiki doktor tarafından önerilmelidir.Eşinizin tedavi olması gerekmez.Genital mantar enfeksiyonu hastalığı doğum sırasında doğum kanalından geçen bebeğe bulaşıp ; pamukçuk hastalığına neden olabilir.
  < Konu Resmi..>

  Nistatin ile yapılan tedavi etkilidir.Fluconazole ( Diflucan ) kullanımından sakının ; hamilelikte kullanımı sakıncalı olabilir.

  Hangi durumlarda mantar enfeksiyonu daha sık olarak ortaya çıkar?
  Bazı durumlarda mantar enfeksiyonu aktive olmakta yani tetiklenmektedir. Bu durumlar:
  Antibiyotik kullanımı: Antibiotikler vajina içinde bulunan yararlı (döderlein) basilleri öldürmekte ve fırsatçı mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlamaktadır. Özellikle penisilin grubu antibiotiklerde bu etki fazladır.
  Hamilelik: Hücresel immünite (bağışıklık sistemi) bebeğin reddini engellemek amacıyla hamilelik süresince baskılanmıştır. Bağışıklık sisteminin baskılanması mantar enfeksionları gibi fırsatçı mikropların üremesine sebep olur.
  Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapı kullananlarda mantar enfeksiyonları daha sık olarak görülebilmektedir. Bu durum spiral (Ria) taktıran kişilerde de aynıdır.
  Immun baskılanma (immunsupresyon): Yoğun stres, kortizon türü ilaçların kullanımı gibi faktörlerle immun sistemin (bağışıklığın) baskılanması durumunda mantar enfeksiyonları daha sık ortaya çıkmaktadır.
  Sentetik iç çamaşırları: Naylon veya sentetik iç çamaşırlarının kullanımı durumunda genital alan nemli kalmakta ve bu durum mantar enfeksiyonunun üremesine neden olmaktadır. Bu nedenle pamuklu iç çamaşırlarının kullanımı önerilmektedir.
  Kronik sistemik hastalıklar: Şeker hastalığı ve tiroid hastalıkları gibi kronik hastalığı olanlarda vaginal mantar daha sık olarak oluşmaktadır.
  Özellikle şeker hastalığında kan şekerinin yükselmesi vajinal sıvıdaki şekerin de artmasına sebep olmakta, bu durum mantarın üremesi ile sonuçlanmaktadır. Şeker hastalarında kan şeker düzeyinin düzenli olarak regule edilmesi bu durumu engelleyebilir.
  İrritan maddeler: Vajina içine sıkılan parfümler, pedler, yanlış vaginal tampon kullanımları alerjik etkiye sebep olarak mantar oluşmasını sağlayabilmektedir.
  Vajinal duş: Vajina içinin basınçlı su ile yıkanması asit olan PH’nın yükselmesi ile bir takım bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle vajina içinin su veya sabun ile yıkanmaması önerilmektedir.
  AİDS: Vucut direncini düşüren bu hastalıkta vajinal kandida enfeksiyonu sık olarak ortaya çıkmaktadır.
  Aids ile ilgili bilgiler için tıklayınız >>>
  Sık ve zorlu cinsel ilişkiler: Cinsel ilişkilerin sık olması, ilişki sırasında vajinal kuruluk olması gibi durumlarda penisin vajina içindeki hareketleri “mikrotravma” etkisi oluşturarak vajinal mukozada küçük cilt çatlaklıklarına neden olabilir. Bu cilt çatlaklıkları arasında mantar enfeksiyonunun üremesi oldukça kolay olmaktadır.
  Diğer sebepler: Şişmanlık (Obesite), kronik servisit, radyasyon, hormonal ilaç kullanımları da mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlamaktadırlar.
   
Hamilelikte Genital Mantar Enfeksiyonu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Genital Enfeksiyonlarla Kısırlığın İlişkisi Varmı ? - Kısırlık

  Genital Enfeksiyonlarla Kısırlığın İlişkisi Varmı ? - Kısırlık

  mantar gebeliği engellermi mantar hamileliğe engel mi akıntı hamileliği engellermi enfeksiyonu gebeliği vajinal enfeksiyon gebeliğe engel mi Üreme sağlığını korumanın en önemli basamaklarından biri genital organlardaki enfeksiyonların erken tanı ve tedavisidir. Yaygın olarak görülen bu enfeksiyonlar büyük rahatsızlık vermenin yanı sıra, yaptığı kalıcı hasarlarla ileride infertilite gibi...
 2. Hamilelik döneminde mantar enfeksiyonu oldum yardım lütfen.

  Hamilelik döneminde mantar enfeksiyonu oldum yardım lütfen.

  Kızlar selam gebelik süreci içindeyim. Ve hiç olmayan birşey oldu ben mantar oldum :S bu mantar enfeksiyonu için e yapılması gerekiyor. Neler mantarı arttırıyor. Bu hususta bana yardımcı olun lütfen. Sizleri seviyorum. Kızım olursa adını Melek koymayı düşünüyorum. Saygılar.
 3. Gebelikte vajinit ve mantar enfeksiyonu zararları

  Gebelikte vajinit ve mantar enfeksiyonu zararları

  hamilelikte vajinit nedenleri,hamilelikte vajinit sebeplari,hamilelikte vajinit belirtileri,gebelikte vajinit tedavisi,gebelikte mantar enfeksiyonu ve tedavisi hakkında bilgiler Hamilelik dönemi ile birlikte bir takım sorunlar ile karşılaşmanız son derece doğal olmaktadır. Dolayısı ile biz de bu yazımızda yaşamanız muhtemel sorunlardan biri olan mantar enfeksiyonu ile ilgili siz değerli...
 4. Mantar Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

  Mantar Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

  vajinal mantar nedir,vajinal mantar belirtileri,vajinal mantar bulguları,vajinal mantradan korunmanın yolları,vajinal mantar tedavisi hakkında bilgiler Vajinanın akıntı, koku, iritasyon (tahriş) ve kaşıntı ile karakterize iltihabi bir durumudur. Enfeksiyonlar, vajinal duş, sprey, kondom ve spermisidal (sperm öldürücü maddeler) gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanılması ve östrojen...
 5. Kronik Vajinal Mantar Enfeksiyonu Neden Oluşur?

  Kronik Vajinal Mantar Enfeksiyonu Neden Oluşur?

  kronik vajinal enfeksiyon nedir,kronik vajinal enfeksiyon nedenleri,kronik vajinal enfeksiyon tedavisi,kronik vajinal enfeksiyon hakkında bilgiler Kronik vajinal mantar enfeksiyonu ile normal bir mantar enfeksiyonu arasındaki fark ne olabilir? Kronik kelimesi, sürekli olarak tekrarlayan anlamına gelir. Yani şu anda üzerinde durduğumuz konu tekrar eden vajinal mantar enfeksiyonu… Tekrar tekrar...

Sayfayı Paylaş