Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte görülen değişimler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hafta hafta gebelikte annede olan değişimler,hamilelikte annede olan değişimler,gebelikte annede ne tür değişimler olur,hamilelikte annedeki değişimler nelerdir,hafta hafta gebelik hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  40 haftalık bu süreçte anne adaylarını nelerin beklediğini ve anne karnında bebeğin nasıl geliştiğini Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu tüm ayrıntılarıyla bizler için hazırladı.

  Gebelik haftasına göre bebeğiniz

  Gebelik erkek ve dişi üreme hücresinin birleşmesi ve bu durum sonucu oluşan zigot adını verdiğimiz yeni canlının anne rahmine tutunmasıyla oluşur. İlk belirtisi annenin adet gecikmesidir. Bazı durumlarda ise zigotun anne rahmine tutunması sırasında adet zamanına denk gelen sürede daha az miktarda bir kanama olabilir ve bu durumda anne gebeliğinin farkına varamayabilir.

  İlk tanı

  Gebelik hormonu olarak adlandırılan beta-HCG hormonunun idrarda ya da kanda taranması esasına dayanan gebelik testleriyle konulur. Ancak beta-HCG testi bakılan ve sonucun pozitif olduğu saptanan olgularda kesin tanı için ultrasonografi yapılmalıdır. Bu Bilinmesi gereken husus; beta-HCG değerleri ancak 1500 mIU/l düzeylerini geçtiğinde ultrasonla gebeliğin tesbit edilebileceğidir. Bu durum test sonrası 7-10 gün kadar süre geçtikten sonra ultrason ile kesin tanının konulabileceğini göstermektedir.

  Hamilelik süreci

  Gebelik 280 gün sürer. Bu süre ay takvimine göre 40 haftaya denk gelir. Hekimler daima gebelik haftanızı son adet tarihinize göre hesaplarlar. Aslında son adet tarihinizde gebe değilsinizdir. Yumurtlama dönemi, 28 günde bir düzenli adet gören bayanlarda adetin 14. günüdür. Bu bilgiye göre aslında son adet tarihinizden 2 hafta sonra gebe kalırsınız.

  İlk untrasonografi

  Gebelik testi pozitif olan kadınların ilk hekim ziyareti;

  - Adet gecikmesi henüz yeni ise, beta-HCG değeri 1500 mıu/l den düşük ise ultrasonda gebeliğe ait bulgu olarak sadece rahim iç tabakasının kalınlaşması ve yumurtalıkda korpus luteum denen hormonal aktif yumurtalık kistinin görülmesi şeklinde olur.

  - Adet gecikmesini farkedemeyen, bu nedenle gebe kaldığı dönemden çok sonra gelen hastalarda, ultrasonografide gebelik kesesi, sarı kese (yolk kesesi) veya embriyo (cenin) nun kalp aktivitesinin görülmesi şeklinde tanı konabilir.

  - Bazen sadece kese izlenir. Bebek kalp atımı izlenmez. Bu durumda cenin ölçülerine bakılır. CRL denilen baş popo mesafesi ölçümü 5 mm' den düşük ise kalp atımı izlenemeyebilir ve bu çoğu zaman normaldir. İlk hekim ziyaretinde bu saptanırsa 1 hafta sonra tekrar ultrasonografik muayeneye çağrılarak tanı konulur.

  Gebelik nasıl oluşur?

  Milyonlarca sperm o ay oluşan sadece 1 yumurta ile kadın genitalinde halk arasında kordon olarak bilinen tubalarda karşılaşır. Seçici olan yumurta sadece 1 spermin kendisi ile birleşmesine izin verir. Yumurta ve spermin birleşmesi ile zigot adını verdiğimiz canlı oluşur. Zigot hızlıca bölünerek hücre sayısını artırırken bir yandan rahim içerisine doğru hareket eder. Bu sırada da fetüsün kendisini ve plasenta dediğimiz eşini oluşturacak hücrelere farklılaşır. Döllenmeden sonra 5. günde (adet gecikmenizden önce) rahim boşluğuna gelir ve rahim iç duvarına (endometriyum) tutunmaya başlar. Yaklaşık 9-11. günde tutunması tamamlanmıştır (yaklaşık 3. hafta). Bu tutunma sırasında bazı bayanlar hafif ara kanama görebilirler ve adet olduklarını düşünebilirler çünkü bu dönem aslında bayanın 2. adet zamanıdır. Bu dönemde kanda gebelik hormonu tesbit edilebilir düzeydedir, ancak değeri düşüktür. Bundan sonraki zamanda kanda gebelik hormonu 48 saatte 2 katına çıkarak artış gösterir. Ultrasonda yaklaşık 10 gün kadar sonra gestasyonel kese izlenebilecektir.

  Gestasyonel kese; gebeliğin görsel olarak ilk tespiti

  Gelecekte plasenta adını vereceğimiz bebeğin eşi olarak bilinen doku, bebeğin içinde bulunduğu su kesesini çevreleyerek rahim duvarına tutunmasını sağlar. Giderek yapısında damardan zengin bir doku oluşur ve bu doku anne damarları ile ağızlaşarak kan ürünlerinin değiş-tokuşunun yapılabileceği bir alan oluşturur. Anne kanı ile bebek kanı karışmaz. Ancak plasentada oluşan kan gölcükleri ile anne kanı arasında alışverişi sağlayan özelleşmiş ağsı yapı sayesinde besinler ve oksijen ve bebeğe geçer. Plasentanın öncü dokusu gestasyonel kese olarak adlandırılır. İçinde bebeğin bulunduğu amniyotik sıvı bulunur.
   
Hamilelikte görülen değişimler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte görülen yakınmalar

  Hamilelikte görülen yakınmalar

  Hamilelikte kaşıntı Gebelik dönemi boyunca vücutta görülen yaygın kaşıntının en önemli nedenlerinden biri gebelik kaşıntısıdır. Bu yakınma yaklaşık olarak her 700 anne adayından birinde genellikle gebeliğin son haftalarında görülür. Yakınmaların nedeni artan gebelik hormonların etkisiyle safra kanallarındaki akımın yavaşlaması ve böylece kanda kaşıntıya neden olan safra asitlerinin birikmesi....
 2. Hamilelikte görülen deri hastalıkları

  Hamilelikte görülen deri hastalıkları

  gebelikte cilt çatlağı,hamilelikte cilt koyuluğu,hamilelikte cilt çatlağı,hamilelikte tırnak çatlaması,hamilelikte saç dökülmesi ,hamilelikte oluşan deri sorunları hakkında bilgiler Gebelik sırasında vücudumuzda başlıca bağışıklık sistemi, hormonal sistem, metabolik sistem ve damar yapılarında olmak üzere deriyi de etkileyen değişiklikler oluşur. Gebelikte gelişen cilt sorunlarının bazıları...
 3. Hamilelikte görülen kalp hastalıkları

  Hamilelikte görülen kalp hastalıkları

  gebelikte görülen kalp hastalıklaruı,gebelikte görülen kalp problemleri,gebelikte kalp hastalığı nedenleri,hamilelikte kalp hastalığı tedavisi hakkında bilgiler Cevap 1: Gebelikte gebeliğin ilk 20 hatasında daha belirgin olmak üzere kan hacmi artar. Kanın sıvı kısmı şekilli elemanlarına göre daha belirgin artığından kan sulanmış olur. Kan hacminin artması ile birlikte kalp atım hacmi %30-50...
 4. Gebelik boyunca vücutta oluşan değişimler

  Gebelik boyunca vücutta oluşan değişimler

  Hamileliğiniz süresince “Acaba fazla mı kilo aldım? Bu yüzümdeki lekeler de nereden çıktı? Off neden geceleri uyuyamıyorum?” gibi sorular kafanızı kurcalar durur. Ama bu kafa karışıklığından kurtulmak için. yaşayabileceğiniz değişimlere önceden hazırlıklı olmanızda ve bunun normal bir süreç olduğunu kabullenmenizde yarar vardır. Peki, 9 ay boyunca sizi hangi değişimler bekliyor ve nelere...
 5. Gebelikte 9. Hafta Anne Karnındaki Değişimler

  Gebelikte 9. Hafta Anne Karnındaki Değişimler

  Gebelikte 9. Hafta- Gebelikte her hafta çok önemlidir. Biz de bunu bildiğimiz için her hafta gelişmesi hakkında sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz. Artık gittikçe daha büyüyen ve gelişen bebeğinizde de siz de de birtakım değişiklikler oluşuyor. Bebeğinizin size gelmesine daha çok var aslında şuanda 9 haftalık yani 8+0 ve 8+6 günlerini kapsar. Bebeğinizde ve sizde bu hafta ne gibi...

Sayfayı Paylaş