Hamilelikte görülen kalp hastalıkları

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hamilelikte görülen kalp hastalıkları
gebelikte görülen kalp hastalıklaruı,gebelikte görülen kalp problemleri,gebelikte kalp hastalığı nedenleri,hamilelikte kalp hastalığı tedavisi hakkında bilgiler

Cevap 1: Gebelikte gebeliğin ilk 20 hatasında daha belirgin olmak üzere kan hacmi artar. Kanın sıvı kısmı şekilli elemanlarına göre daha belirgin artığından kan sulanmış olur. Kan hacminin artması ile birlikte kalp atım hacmi %30-50 oranında artar. İstirahat kalp hızı 10-20/dakika atım artar. Gebelikte kan basınca 2. trimestıra kadar düşme eğiliminde olup son üç ayda gebelik öncesi değerlere döner.
k.jpeg


Soru 2: Doğum sırasında kalpte görülen değişiklikler nelerdir?
Cevap 2: Doğum süreci ve doğum, rahim kasılması sırasında belirgin olmak üzere kalp atım hacmi ve arteriyel kan basıncı artar. Özellikle ağrının tetiklediği kalp hızının yükselmesi nedeni ile oksijen tüketiminde artma meydana gelir. Bu nedenle yüksek riski hastalarda kalp ile ilgili istenmeyen ve hayati tehlike oluşturabilecek olayların görülme sıklığı bu dönemde artar.

Soru 3: Kalp hastalığı olan gebelerde risk nasıl belirlenir?
Cevap 3: Kalp hastası olan gebelerin risklerin belirlemesinde fonksiyonel kapasiteleri değerlendirilir.

Fonksiyonel kapasite; hastaların günlük efor kapasiteleri değerlendirilerek 4 sınıfa ayrılır.

Sınıf 1: Günlük aktivitelerinde kısıtlama olmayan hastalar.
Sınıf 2: İstirahat ve hafif efor ile herhangi kısıtlama olmayan, belirgin eforla sıkıntı hisseden hastalar.
Sınıf 3: Hafif eforla sıkıntısı olan ancak istirahat halinde sıkıntısı olmayan hastalar.
Sınıf 4: İstirahat halinde sıkıntısı olup günlük aktivitelerini yapamayan hastalar.
Sınıf 3-4 fonksiyonel kapasitesi sahip bireyler yüksek riskli olarak değerlendirilir. Bu bireylere gebelik ve gebeliğin devamı önerilmez.

Soru 4: Doğuştan kalp hastalıklarında gebelik nasıl seyreder?
Cevap 4: Doğumsal kalp hastalığı olan gebenin fonsiyonel kapasitesi sınıf 3-4, siyanoz (dudak, el ve ayaklar morluk olması) varsa, akciğer damar basıncı yükselmiş ve sol odacık akım yolunda ciddi daralma varsa yüksek riskli olup gebelik önerilmemektedir.

Akciğer damar basıncı normal veya hafif yüksek, kapaklarda hafif veya orta dereceli yetmezlik olması, fonksiyonel sınıfı iyi ( sınıf 1-2), sol odacık akım yolunda hafif darlık olan hastalar gebeliği iyi tolere ederler. Siyanotik doğuştan kalp hastalarında %45, siyanoz olmayan doğuştan kalp hastalıklarında %20 bebek kaybı bildirilmiştir. Erken doğum, düşük ağırlıklı bebek doğum riski yüksektir. Bebekte doğumsal kalp hastalığı riski de yüksektir.

Soru 5: Kalp kapak hastayım. Gebelik düşünüyorum. Ne yapmalıyım ?
Cevap 5: Gebelik öncesi ekokardiyografik değerlendirme yapılarak gebelik ve riskleri hakkında bilgilendirildikten sonra gebelik planlamak gerekmektedir. Kapak yetmezliği olan hastalar gebelik sırasında damar direncinin azalması nedeni ile hafif ve orta dereceli kapak yetmezliği olan hastalar gebeliği iyi tolere ederler. Fonksiyonel kapasitesi kötü (sınıf 3-4 ) ve ciddi kapak yetmezliği olan hastalara gebelik önerilmemektedir. Kalp kapaklarında darlık olan hastalarda gebelik sırasında kan hacminin artması ve damar direncinin azalması nedeni ile gebelik iyi tolere edilmez. Hafifi derece kapak darlığı olan fonksiyonel sınıfı iyi bireylere gebelik önerilir. Orta-ciddi derecede kapak darlığı olan bireylere gebelik öncesi balon tedavisi (özellikle mitral kapak darlığı için) sonrası gebelik önerilir.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
879
M
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
*MeleK*
*MeleK*
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
M
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst