Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Hamilelikte Grip Riski ve Grip Aşısı

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte grip hamilelik ve grip


  Sevgili melekler, grip yaz kış farketmeden hepimizin yakalanabileceği bir hastalık. Ancak bazı özel durumlarda grip rahatsızlığı çok dikkatli takip edilmeli. Bunların başında da hamileler geliyor. Bu yazımızda hamilelikte grip hastalığı, hamilelere etkileri ve hamilelikte grip aşısı hakkında sizlerle bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz :)

  < Konu Resmi..>
  Hamileler de grip açısından risk altında mıdır? Hastaneye yatışların %4-50’si ve ölümlerin %90’ı 65 yaş üzerindeki kişilerde oluşurken, yapılan çalışmalar uzun süreli bakım ünitelerinde kalan gençlerin ve erişkinlerin, astım gibi uzun süreli altta yatan hastalığı olanların ve hamilelerin de gribin komplikasyonları açısından risk altında olduğunu göstermektedir.

  Özellikle hamileliklerinin ileri dönemlerinde olan hamileler, tamamen sağlıklı dahi olsalar grip ve gribin neden olduğu komplikasyonlar açısından risk altındadırlar.

  Hamileliklerinin 4. ayından sonrasında olan hamileler, zatürre ve 4 kat daha fazla hastaneye yatış gibi gribin komplikasyonları açısından risk altındadır. Hamilelerdeki bu hastaneye yatış oranları, aynı yaşlarda olan ve altta yatan bir hastalığı olan hamile olmayan kişilerle benzer oranda olduğu için Amerika Hastalıkları kontrol merkezi hem normal hamileleri, hem de hamile olmayan ancak altta yatan hastalığı olan kişileri aynı sınıfta kabul etmekte ve hamileliklerinin 2. veya 3. üç ayı içinde olan hamileleri grip aşısı olması gereken risk gruplarının içinde sınıflandırmaktadır. Astım, diabet veya kalp hastalığı olan hamilelerin hamileliklerinin hangi döneminde olursa olsun grip aşısı olmaları önerilmektedir.

  Hamilelik sırasında grip ve grip benzeri hastalık ile ilgili bir çalışma yapılmış ve 17 grip sezonu boyunca gribin hamile kadınlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada hamileliğinin 6. ayından sonrasında olan hamilelerin kalp veya akciğer problemleri nedeniyle hastaneye yatma oranının, hamile olmayan ancak ciddi, altta yatan hastalığı olan kadınlar kadar olduğunu göstermiştir. Hamileliğin ileri dönemlerinde risk daha da artmaktadır. 37-42 haftalık gebe kadınlar, doğum sonrası 1-6 ay geçmiş kadınlara kıyasla, kalp veya akciğer problemleri nedeniyle 5 kat daha fazla hastaneye yatma riski taşımaktadır.

  Hamile olan ve aynı zamanda astımı olan kadınlar grip sezonunda özellikle hastaneye yatma açısından yüksek risk altındadır.

  Hamileliğin ilk 3 ayında grip aşısı uygulanması önerilmemektedir. Hamileliğin ilk 3 ayı gribe bağlı komplikasyonlar açısından, hamileliğin daha sonraki aylarında olduğu gibi daha yüksek risk oluşturmamaktadır ve ilk 3 ayda grip aşısı önerilmemektedir. Hamileliğin ilk 3 ayında grip aşısı önerilmemesinin diğer bir nedeni de hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde düşük olma ihtimalinin diğer aylara kıyasla daha yüksek olması ve bunun aşıya bağlanması ihtimali oluşmaması nedeniyledir.


  Hamilelik neden grip açısından risk oluşturmaktadır?
  Hamilelikte gribin ağır ve ciddi seyredebilmesi aşağıdaki nedenlere bağlanmaktadır;
  · Hamilelikte kalp hızının artması, kalp atım hacminin artması ve oksijen tüketiminin artması
  · Akciğer kapasitesinin azalması
  · Hamilelik süresince bağışıklık sisteminin fonksiyonunda değişme


  Grip aşısı hamilelerde güvenli midir?
  Grip aşısı ölü bir aşıdır (inaktivedir) ve canlı grip virüsü içermemektedir ve bu nedenle uzmanlar tarafından güvenli olarak kabul edilmektedir. Bu konuda 2000 hamile kadında yapılan bir çalışmada bebekte bir sorun görülmemektedir. Yine daha küçük bir çalışma ile de grip aşısının anne ve bebekte risk oluşturmadığı gösterilmiştir.


  Hamileyim, grip aşısı ile aşılanmalı mıyım?
  Hamilelik döneminde kullanılması düşünülen tüm ilaçlar ve biyolojik ürünler gibi grip aşısı da hekime danışmadan uygulanmamalıdır. Grip sezonunda hamileliklerinin 3. ayını tamamlamış olan hamilelerin grip aşısı olmak konusunda mutlaka hekimlerine danışmaları gerekmektedir.


   
Hamilelikte Grip Riski ve Grip Aşısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte grip ve soğuk algınlığı

  Hamilelikte grip ve soğuk algınlığı

  gebelikte girp,gebelikte gribe ne iyi gelir,hamilelikte grip,hamilelikte gribe ne iyi gelir,hamilelikte girp tedavisi,gebelikte girp tedavisi hakkında bilgiler Normal zamanlarda bile çok rahatsızlık verici olan bu durum hamilelikte hem daha çok sıkıntı yaratır hem de anne adaylarının bebekleri açısından endişelenmesine neden olur. Grip ve soğuk algınlığı nedir? Grip (bilimsel adı ile...
 2. Hamilelikte grip aşısı yaptırmak sakıncalımı?

  Hamilelikte grip aşısı yaptırmak sakıncalımı?

  gebelikte grip aşısı,gebelikte grip aşısı yaptırmak sakıncalımı,hamilelikte grip aşısı kaç kez yapılmalı,grip aşısında cıva varmı,gebelik ve grip aşısı hakkında bilgiler Grip, çok şiddetli belirtileriyle insanın dayanma sınırlarını zorlayan, işgücü kaybına yolaçan ve başta yüksek risk grubunda olanlarda olmak üzere (yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar) grip geçiren tüm bireylerde pnomoni...
 3. Hamilelikte Grip ve Solunum Yolu Enfeksiyonları

  Hamilelikte Grip ve Solunum Yolu Enfeksiyonları

  hamilelikte grip,hamilelikte grip nasıl geçer,hamilelikte grip belirtisi,hamilelikte soğuk algınlığı,hamilelikte solunum yolu hastalıkları ve tedavisi hakkında bilgiler Hamile bayanlar için solunum yolu enfeksiyonları geçirmek doğaldır. Ancak bunun sık tekrarlanmaması ve en kolay şekilde atlatılması için uğraşılmalıdır. Sağlıklı zamanlarda bu hastalığa yakalanmamak için önlem alınmalı....
 4. GRİP AŞISI FAYDALI MIDIR?

  GRİP AŞISI FAYDALI MIDIR?

  grip aşısı faydalımı,grip aşısının faydası varmı,grip aşısı fayda sağlıyormu,grip aşısı olan grip olmazmı,grip aşısı faydaları nelerdir,grip aşısı hastalıktan korurmu,grip aşısı faydalımıdır,girp aşısı fayda ve zararları hakkında bilgiler Dünya Sağlık Örgütünün verileri korkunç bir gerçeği gözler önüne serdi. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada mevsimsel gribe dünyada 3 ile 5 milyon...
 5. Grip aşısı ne zaman yapılır?

  Grip aşısı ne zaman yapılır?

  Grip; burunda akıntı, tıkanma, yüksek ateş, öksürük, ağrı, kırıklık ve yorgunlukla seyreden viral bir hastalıktır. Basit bir nezleden farkı semptomlarının çok daha şiddetli olması, çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalık gibi nedenlerle vücut direnci düşük olan kişilerde hastanede yatmayı gerektirecek kadar şiddetlenebilmesidir. Hatta zamanında tedavi edilmediğinde, zatürre gibi başka...

Sayfayı Paylaş