gebe
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.326
  Beğenilen Mesajlar:
  2.277
  Ödül Puanları:
  113

  Hamilelikte idrar kaçırmak normal mi?

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte albüm hamilelikte kan gelmesi normalmi albüm nedir idrar kaçırma gebelikte idrar kaçırma İdrar yolu enfeksiyonu idrar torbası (mesane ) ve böbreklerin bakteriler ile enfekte olmasıdır. Kadınlarda idrar torbası ile dışarıya olan kanal (üretra) arası mesafe erkeklere göre daha kısadır. Bulaşma yolu genellikle vajina-makat bölgesindeki bakterilerin idrar akışına ters olarak yukarı çıkmaları ile olur. Üretra’nın kısa olması kadınlarda idrar yolu enfeksiyonun (sistit) daha sık görülmesine neden olur. Hamilelerde, hamile olmayanlara göre daha sık idrar yolu enfeksiyonu görülür.

  Bunun nedenleri:

  1.Hamile bir kadın idrar yaptıktan sonra mesanesinde daha fazla idrar kalır (rezidiü idrar). Bu kalan idrarda bakterilerin üremesi kolaylaşır
  2.Hamilelikte değişen hormonların etkisiyle idrar yollarında gevşeme ve genişleme olur. Böbreklerde de idrar yapımı artar.
  3.Yukardaki nedenlere büyüyen rahmin basınç etkisi ve idrarla atılan şeker miktarında da artma eklenince enfeksiyon oluşumu kolaylaşır.

  İdrar yolu enfeksiyonları, hamile olan kadınlarda hamile olmayanlara göre 2 nedenle daha önemlidir:
  •Mesanedeki enfeksiyon daha kolay olarak böbreklere yayılabilir

  •Hamilelikteki enfeksiyon erken doğuma yol açabilir. Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, idrar varmış hissi olması ancak idrar gelmemesi, idrarda kan gelmesi, kasıklarda hassasiyete neden olan üriner sistem enfeksiyonları hamilelerde sık görülür ve tekrarlar.
  Böbreklere yayılan daha ağır enfeksiyonlarda ateş, titreme, bel ağrısı ve böbrek yetmezliği görülebilir. Bu belirtiler görülürse doktorunuza başvurmanız ve idrar tahlili ve kulturu yaptırmanız gerekecektir. Eğer enfeksiyon saptanırsa doktorunuzun uygun gördüğü antibiyotiği kullanmanız gerekecektir. İdrar yolu enfeksiyonunuz sık aralıklar ile tekrarlıyorsa doktorunuz tarafından düşük dozlu uzun süreli günlük antibiyotik kullanmanız önerilecektir. Enfeksiyon böbreklerinize yayılmışsa ve ateş, bel ağrısı mevcutsa hastaneye yatırılarak tedavi edilebilirsiniz.
  Hamilelerin yaklaşık yüzde 5-IO’unda herhangi bir şikayeti olmadan idrarlarında bakteri bulunur. Buna “Asemptomatik bakteriuri” denir, idrar tahlili ve kültür& antibiogram yapılarak tanı konur. Bunun için tüm anne adaylarına hamileliğin 12. haftasında şikayeti olmasa da idrar kültürü yaptırmaları önerilir. Bu enfeksiyonlar erken doğuma ve bebeklerde gelişim geriliğine neden olur Enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavisinde bol su içmek, idrarı tutmaktan kaçınmak ve cinsel ilişki sonrasında idrar yapmak faydalıdır.
  idrar kaçırma şikayeti olan hamilelere perine kaslarını çalıştırıcı egzersizler önerilir. Hamilelikte aşırı kilo alanlarda da idrar kaçırma şikayeti artacağından kilo alımına mutlaka dikkat edilmelidir.


   
Hamilelikte idrar kaçırmak normal mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte kanama normal mi yorumları

  Hamilelikte kanama normal mi yorumları

  Hamilelik sürecinde kanama yaşadıysanız yada yaşıyorsanız kızlar buradan sorularınızı sorabilir ve anında cevaplar bulabilirsiniz.
 2. hamilelikte bulantı olmaması normal mi kızlar ?

  hamilelikte bulantı olmaması normal mi kızlar ?

  Gebelikte mide bulantısı yaşamıyorum şu an 4 aylık hamileyim bu normal mi ? Kaçıncı ayda başlıyor bu lulantı. Bebeğimde bişey yoktur dimi :S Çok korkuyorum.
 3. hamilelik başlangıcında bel ağrısı normal mi

  hamilelik başlangıcında bel ağrısı normal mi

  Kızlar hamilelik bekliyorum başlangıcındayım daha işin ve belimde ağrılar oluyor yani başlangıcındayım derken istiyoruz işte. Belim adetteki gibi ağrıyor bu normal mi bel ağrısı olur mu ?
 4. Hamilelikte karın ağrısı normal mi siz bunu yaşadınız mı ?

  Hamilelikte karın ağrısı normal mi siz bunu yaşadınız mı ?

  Hamilelikte karın ağrısı nedenleri nelerdir ? Doktor Alper Mumcu'nun sitesinde yazdığı hamilelikte karın ağrısı nedenleri ve bu durumda olan meleklerin nasıl davranacağını anlatan yararlı bir makaleyi sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Tüm gebelikle ilgili konularımızı GEBELİK bölümünden de ayrıca takip edebilirsiniz melekler. Karın ağrısı hamilelik süresince hemen her dönemde...
 5. Hamilelikte sıcak basması normal midir?

  Hamilelikte sıcak basması normal midir?

  gebelikte suıcak basması,gebelikte sıcak basması nasıl olur,gebelikte sıcak basmasının nedenleri,gebelikte sıcak basmasına ne iyi gelir,gebelikte sıcak basması hakkında bilgiler Hamilelikte bazal metobolizma hızınız (bedeninizin dinlenirken enerji harcama hızı) arttığı için sıcak basma hissi oluşur. Hamileler yalnızca sıcak havalarda kendilerini fazla ısınmış hissetmezler‚ aynı...

Sayfayı Paylaş